Formy i blachy do pieczenia

W piekarniku przygotowujesz naprawdę wiele różnego rodzaju dań i deserów. Ciasta, ciasteczka, pasztety, pieczywo, tarty, zapiekanki – to tylko początek długiej listy  możliwości. W jakie blachy do pieczenia warto zainwestować, by nie musieć ograniczać się w kuchni? Podpowiadamy!

Blachy do pieczenia – najpopularniejsze rodzaje

Typów blach i foremek jest na rynku tak wiele, że początkującej osobie bez wątpienia trudno się w tym wszystkim połapać. Prostokątne, okrągłe, w kształcie serca, małe i duże, wysokie i niskie. Warto oddzielić te, które rzeczywiście są przeznaczone do konkretnych dań, od tych, których kształt to tylko kwestia estetyczna. Formy do pieczenia, które z pewnością warto mieć i są niepowtarzalne, to:

  • Forma do pieczenia chleba, bułek, bagietek – każdy z tego typu pieczywa wymaga użycia specyficznej foremki do wypieku – ze względu na inną wielkość i kształt. W przypadku tych do chleba warto zwrócić uwagę na modele wyposażone dodatkowo w pokrywkę. Dzięki niej foremka zyskuje również funkcję przechowywania wypieczonego w niej pieczywa.
  • Forma do muffinów – charakteryzuje się wieloma otworami przeznaczonymi na papilotki na babeczki. Dzięki nim papierowe foremki nie rozchodzą się pod ciężarem ciasta.
  • Foremki do babeczek – we wspomnianą formę na muffiny można włożyć albo papierowe papilotki, albo specjalne foremki wielorazowego użytku. Wykonane są zwykle z elastycznego silikonu, dzięki któremu wyjmowanie upieczonej babeczki jest wyjątkowo proste, wystarczy „wycisnąć” ją ze środka.
  • Keksówka – jedyna w swoim rodzaju prostokątna, wąska i względnie wysoka blacha, która sprawdza się do różnego rodzaju wypieków: ciasta keks, od którego wzięła swoją nazwę, piernika, pasztetów mięsnych i warzywnych czy chleba.
  • Tortownica – czyli klasyczna okrągła blacha wyróżniająca się wyjmowanym dnem i odpinanymi bokami. Idealna do pieczenia biszkoptu, ale także przygotowywania okrągłych ciast na zimno.
  • Foremki do ciastek – pierniczków, ciasteczek maślanych lub owsianych. Bez względu na skład łakoci, w każdym przypadku przydadzą ci się te same foremki. Służą przede wszystkim wykrajaniu ciastek, które potem mogą piec się „luzem”, ułożone obok siebie na papierze.
  • Forma do tarty – okrągła i bardzo wąska, o charakterystycznym, falowanym zdobieniu boków. Idealna do pieczenia słodkich i wytrawnych tart oraz spodów kruchego ciasta.

Blachy i formy do pieczenia – rodzaje materiałów

Poza samym typem blaszki, przed zakupem należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Każdy z nich ma swoje istotne cechy szczególne:

  • Blachy ocynkowane do pieczenia – najtańszy i bardzo łatwo dostępny typ blaszek. Ich podstawową zaletą jest waga – są wyjątkowo lekkie. Dużym minusem jest fakt, że ten typ blach nie jest odporny na rdzę i wgniecenia, a przyrządzane ciasta czy potrawy łatwo przywierają, konieczne jest wiec używanie papieru do pieczenia lub natłuszczania.
  • Blacha do pieczenia ze stali nierdzewnej – jak wskazuje sama nazwa, wyróżnia się tym, że nie koroduje. Co więcej, stal nierdzewna to materiał wytrzymały na wgniecenia. Inaczej jest w przypadku zarysowań – te mogą się niestety pojawiać. Na rynku można znaleźć blachy ze stali nierdzewnej z powłoką nieprzywierającą, dzięki której nie trzeba używać papieru.
  • Silikonowe formy do pieczenia – elastyczne, nieprzywierające, można zawinąć je w rulon i przechowywać w szufladzie. To wyjątkowo nowoczesne podejście do klasycznych blach i foremek. Silikon nie jest jednak odporny na wszystko. Może uszkodzić go ostrze noża, dlatego w jego przypadku nie należy kroić wypieków bezpośrednio w foremce.
  • Szklane i ceramiczne formy do pieczenia – jedne i drugie charakteryzują się niebanalnym wyglądem oraz łatwością mycia. W obu przypadkach trzeba liczyć się jednak z dużą wagą i możliwością przypadkowego stłuczenia.

Przejrzyj różne możliwości i skomponuj swój własny zestaw do pieczenia – wybierz te blachy i foremki, które z pewnością znajdą swoje miejsce w twojej kuchni!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here