Sok
Pixabay.com

Producenci opakowań przechodzą sami siebie, jeżeli chodzi o soki owocowe i warzywne. Jednak w tych pięknych opakowaniach znajduje się zazwyczaj niewiele soku, za to dużo wody i konserwantów. Jak odróżnić prawdziwy sok owocowy oraz napoju ze szkodliwymi dla zdrowia dodatkami? Soki, nektary oraz napoje owocowe są sprzedawane w takich samych kartonach. Najczęściej producenci dokładają jeszcze wiele starań, aby przeciętny konsument pogubił się w tym wszystkim jeszcze bardziej. Dodają na opakowaniach takie sformułowania, jak na przykład ,,pomarańczowy z delikatnym miąższem”. Wtedy myślimy, że jest to sok, a tak naprawdę jest to napój lub nektar.

Jak wybrać dobry sok?

Zgodnie z prawem europejskim, sok to napój zrobiony tylko z owoców albo warzyw. Nie może być w nim żadnej wody, cukru ani środków chemicznych. W praktyce oznacza to, że sok ze sklepu, powinien być taki sam, jak sok wyciśnięty ze świeżych warzyw. Pewnie już zorientowałeś się, że różnią się one diametralnie. Nie tylko smakiem, ale również wyglądem, czy konsystencją. Sok od nektarów czy napojów różni się tym, że nie może być w żadnym stopniu rozcieńczony wodę. Prawo jedno, a producenci drugie. Wielu z nich świadomie wprowadza Cię w błąd. Nie pisze dużymi literami na opakowaniu z jakim produktem masz do czynienia. Wręcz przeciwnie podaje tylko jego smak i to w taki sposób, żeby zasugerować Ci, że kupujesz sok owocowy. To jest jakaś paranoja. Najbardziej chwytliwe hasła na opakowaniach, to na przykład 100 procent owoców albo owoce prosto z sadu. To, że te owoce sadu nawet nie widziały, to już nikogo nie interesuje. Kolejnym chwytem często stosowanych przez producentów, jest umieszczanie na opakowaniu wizerunku konkretnego owca i podanie poniżej jego nazwy. To sugeruje Ci, że kupujesz na przykład sok owocowy. Gdy przychodzisz do domu, to okazuje się, że nie tylko nie jest to sok, ale napój, w dodatku wieloowocowy. Takie napoje najczęściej składają się z wody i substancji chemicznych. Zresztą można to wyczuć w ich smaku. Wspomnimy jeszcze parę słów na temat nektarów. Są one tańsze niż soki, ponieważ są mniej kosztowne w produkcji.

Sok
Pixabay.com

Jakie cechy powinien mieć sok owocowy dobrej jakości?

Jakość soku zależy przede wszystkim od jakości soku oraz sposobu jego produkcji. Najzdrowsze i najlepsze w smaku są soki mętne. Są one robione ze świeżych owoców i nie są poddawane procesowi pasteryzacji. Większość dostępnych na rynku soków jest produkowana z koncentratów. To oznacza, że najpierw wyciska się sok z owoców, a następnie zostaje z niego odparowana woda. Zazwyczaj od takiego soku oddziela się również miąższ i aromat. Na dalszym etapie produkcji sok zagęszczony rozcieńcza się wodą. Dodaje się do niego taką ilość wody, jaka wcześniej została odparowana. To sprawia, że w takim soku jest prawie tyle samo witamin, minerałów i substancji odżywczych, jak w soku wyciśniętym ze świeżych owoców lub warzyw.  Do takiego soku dodaje się naturalny aromat, który został on niego wcześniej oddzielony w procesie zagęszczania. Niektóre sklepowe soki mają w sobie również miazgę oraz cząstki owoców. Dzięki tej technologii można produkować soki z owoców sezonowych oraz egzotycznych przez cały sok. Taki odtworzony sok jest równy świeżemu o średniej jakości. Jednak przy produkcji trzeba tutaj przestrzegać wszystkich obowiązujących norm.

Sok
Pixabay.com

Ile soku powinno być w soku?

Dobrej jakości sok musi zawierać od 75 procent do 100 procent zdrowych, dojrzałych, świeżych albo mrożonych owoców lub warzyw. Co ciekawe, producenci mają prawo dodać do takiego soku cukier w określonych ilościach oraz inne naturalne substancje słodzące, takie jak na przykład syrop glukozowy lub fruktoza. Gdy ilość cukru nie jest większa niż 15 gramów na litr, to producent nie musi uwzględniać tej informacji na opakowaniu. Jeżeli tego cukru jest więcej, to producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu napis, że jest to sok słodzony lub z dodatkiem cukru. Jednak ilość cukru nie może być większa niż 150 gramów na litr soku. Zgodnie z prawem do niektórych soków można również dodawać kwasek cytrynowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here