Źródeł wilgoci w budynku może być naprawdę wiele. Jednym z nich jest podciąganie kapilarne, będące przyczyną wilgoci kapilarnej. Ponieważ dla wielu jest to temat nieznany, postanowiliśmy przybliżyć, czym jest ten typ wilgoci, skąd się bierze i co najważniejsze – jak sobie z nim poradzić.
Podciąganie kapilarne – częste źródło wilgoci
Chyba nikt nie ma wątpliwości w kwestii tego, że wilgoć w budynku to duże zagrożenie. O ile pojawia się ona wskutek zalania, pozbycie się problemu nie stanowi wielkiego wyzwania. Nieco trudniejszym przypadkiem jest wilgoć kapilarna, czyli pochodząca z podciągania kapilarnego. Co to takiego i dlaczego jest to problem?
Podciąganie kapilarne to zjawisko polegające na przenikaniu cząsteczek wody przez struktury obiektu, poprzez wykorzystanie jego nieszczelności. Można to porównać do przechodzenia wody przez gąbkę. Polewając ją niewielką ilością wody, nie doprowadzimy do całkowitego przemoknięcia, niemniej struktura gąbki nasiąknie wodą. Tak samo jest w przypadku budynku, w którym dochodzi do podciągania kapilarnego. Poprzez szczeliny, woda z gruntu przenika najpierw do fundamentów, a potem stopniowo do coraz to kolejnych części budynku, aż do najwyższych jego partii, przez co dochodzi do nasiąknięcia murów.
Gdzie i kiedy pojawia się wilgoć z podciągania kapilarnego?
Aby doszło do podciągania kapilarnego, a w konsekwencji pojawienia się w budynku wilgoci, muszą zostać spełnione dwa warunki:
- Obecność wody w gruncie – aby woda przenikała przez mury, musi znaleźć się w gruncie. Jeśli w danym regionie obficie występują źródła podziemne lub jest to teren, na którym często występują deszcze, należy liczyć się z dużym zagrożeniem ze strony podciągania kapilarnego. Jednak w rzeczywistości nawet w suchej glebie co pewien czas pojawia się wilgoć, która wykorzysta każdą szczelinę w budynku.
- Nieszczelność murów – brak szczelności murów to najczęściej konsekwencja braku odpowiedniej izolacji, błędnej izolacji lub uszkodzenia izolacji. W każdej z tych sytuacji powstają okoliczności sprzyjające podciąganiu kapilarnemu, dlatego niezbędna jest odpowiednia interwencja w postaci uszczelnienia murów.
Jak poradzić sobie z wilgocią?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, pozbycie się wilgoci kapilarnej jest możliwe poprzez uszczelnienie murów. W rzeczywistości jest to jedyny skuteczny sposób działania w tej sytuacji. Pozbycie się nieszczelności sprawia, że przenikanie cząsteczek wody przez mur staje się niemożliwe, zatem wilgoć kapilarna przestaje być realnym zagrożeniem.
Aby zapewnić nie tylko skuteczność, ale też trwałość rozwiązania problemu, warto zdecydować się na osuszanie murów metodą cięcia. Wbrew pozorom jest to procedura, która trwa krótko i nie oznacza dużego zachodu, o ile przeprowadzają ją fachowcy. Wystarczy wykonać w murze, w odpowiednio określonym miejscu, poziome cięcie. Ma to na celu stworzenie przestrzeni do umieszczenia w murze nowej izolacji w postaci płyty z tworzywa sztucznego. Później pozostaje wbić w płytę kliny zabezpieczające przed osiadaniem obiektu i przeprowadzenie pozostałych, prostych zadań wykończeniowych.