Dlaczego do domu jednorodzinnego warto wybrać szambo betonowe?

0
609

Domek jednorodzinny to marzenie wielu osób, które chciałyby cieszyć się spokojem, ciszą i niezależnością od spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Jednak decydując się na domek, musimy podjąć cały szereg decyzji, które wpłyną później na funkcjonowanie całej rodziny. Jedną z nich jest kwestia szamba. Jakie zatem najlepiej wybrać?

Szamba betonowe i plastikowe

Na naszym rynku dominują dwa rodzaje szamba: betonowe i plastikowe. Decydując się na budowę domku jednorodzinnego, wiele osób nie zastanawia się dokładnie nad ich funkcjonalnością, tylko bez namysłu sięga po plastik. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zachęca on swoją ceną. Jednak wyższa cena szamba betonowego idzie w parze z jego większą funkcjonalnością i szeregiem zalet. Dowiedz się zatem, dlaczego właśnie po betonowy zbiornik na nieczystości będzie lepiej sięgnąć.

Szambo, które nigdy nie przecieka

Szambo betonowe to zbiornik, który odznacza się bardzo dużą szczelnością. Wszystko dlatego, że nowoczesne modele wykonywane są w technologii odlewania. Stanowią jeden obiekt, bez żadnych łączeń, które mogłyby być słabymi punktami.

Jednak nie tylko jednolita budowa szamba sprawia, że jest ono bardzo odporne na przeciekanie. Druga jego zaleta to wysoka odporność mechaniczna, która sprawia, że nawet naturalne procesy zachodzące w glebie nie będą w stanie go naruszyć i spowodować pęknięcia. Wszystko dlatego, że beton to niezwykle twardy, odporny i dodatkowo inertny chemicznie materiał, który doskonale radzi sobie w każdych warunkach.

Szambo, które nie przesiąka

Kolejna cecha szamba betonowego to brak przesiąkania. Mocny beton to jeszcze nie wszystko, gdyż ściany zbiorników pokrywane są specjalną smołą, która zabezpiecza je przed przenikaniem wilgoci. Dzięki temu nigdy zanieczyszczenia nie dostają się do ogrodu, a woda gruntowa nie wypełnia zbiornika. Gwarantuje to, że nie będzie on zapełniał się zbyt szybko i nie będzie podwyższał kosztów utrzymania domu.

Możliwość wyboru ilości komór

Po szamba betonowe warto sięgnąć również dlatego, że oferowane są w wersjach jedno- i dwukomorowych. Pierwsze z nich cechuje prosta budowa i nieco niższa cena. Drugie, podzielone na dwie komory, pozwalają na oddzielenie nieczystości stałych od cieczy, co spowalnia zapełnianie się zbiornika. Dzięki temu może on okazać się nieco tańszy w obsłudze niż zbiornik jednokomorowy.

Różnorodne wielkości dopasowane do potrzeb rodziny

Na betonowe zbiorniki warto zwrócić uwagę również dlatego, iż dostępne są w wielu rozmiarach, które doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Częstym wyborem są między innymi szamba betonowe 10m3, które zazwyczaj dedykowane są czteroosobowym rodzinom o zużyciu wody nieprzekraczającym 2,5m3 na miesiąc na osobę. Dzięki temu zapełniają się średnio raz w miesiącu, nie przyczyniając się do zbyt dużych kosztów utrzymania domu.

Oczywiście, dostępne są także wersje mniejsze, które mogą być wykorzystane przez małe rodziny lub nawet na okresowo odwiedzanych działkach. Z kolei dla największych rodzin przewidziane zostały zbiorniki o pojemności nawet 12m3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here