Elementy dekoracyjne i drobne akcesoria do akwarium

Najczęściej mówiąc o wyposażeniu akwarium mamy na myśli akcesoria elektryczne, które są konieczne do zapewnienia optymalnej jakości wody. Jednak oprócz nich istnieje też szereg innych przydatnych drobiazgów, które spełniają inne funkcje. Ich także nie powinno zabraknąć w zbiorniku, dlatego dziś skupimy się właśnie na dekoracjach i dodatkowych przedmiotach akwarystycznych.

Podłoże dla rybek

Zacznijmy od podłoża, które pełni kilka funkcji. Przede wszystkim odpowiada za estetykę akwarium i nadaje mu odpowiedni klimat. Dlatego tak często oferowane jest nie tylko klasyczne, uniwersalne podłoże w kolorze białym lub czarnym, ale także różnorodne substraty kolorowe. Są one odpowiedzialne za szczególnie estetyczny wygląd zbiornika i nadają mu unikatowego czaru czy wręcz bajkowego klimatu.

Jednak podłoże akwarystyczne służy również do zakorzenienia żywych roślin. Dlatego warto pomyśleć o tym, jakiego typu rośliny preferujemy i dobrze dobrać do nich rodzaj substratu, kierując się jego właściwościami (zasadowością i wielkością ziaren). Prawidłowy dobór gwarantuje odpowiednie ukorzenienie i szybki, bujny wzrost roślin.

Niemniej ważne są właściwości podłoża dla całego zbiornika i rybek. Niektóre typy podłoża dedykowane są konkretnym gatunkom i wówczas należy wybierać z ich gamy. Przykładowo, podłoże dolomitowe jest przeznaczone do akwariów zamieszkiwanych przez ryby lubiące twardą i zasadową wodę.

Dekoracje

Dekoracje w akwarium najbardziej kojarzą nam się z jego estetycznym wyglądem i przyciągającym spojrzenie stylem, który często oddaje gust właściciela. Jednak oprócz funkcji dekoracyjnych, ozdoby pełnią też rolę kryjówek dla rybek. Nie powinno ich więc zabraknąć, a także muszą być odpowiednio urozmaicone pod względem wielkości i kształtu. Dzięki temu każde zwierzątko znajdzie swój ulubiony zakątek, w którym będzie mogło odpocząć i odstresować się po kontakcie z ludźmi lub innymi rybkami.

Wiele ciekawych dekoracji można zamówić w sklepie akwarystycznym Aquael. Znajdziesz w nim wybór zarówno dekoracji fantastycznych, jak wulkany czy ceramiczne elementy, jak i ozdób naturalnych: kamieni i korzeni. Dzięki nim uzyskasz dokładnie taki wygląd akwarium, jaki najbardziej ci się podoba. Twoim rybkom z kolei nie zabraknie kryjówek.

Pokarm dla rybek

Jedna z najbardziej oczywistych rzeczy na wyposażeniu każdego akwarysty to pokarm dla rybek. Powinien zostać dobrze dopasowany do preferencji samych zwierzątek, co pomoże im w jego pobieraniu. Między innymi dla gatunków pływających przy powierzchni warto wybrać lekkie płatki, a dla gatunków żyjących przy dni – cięższe tabletki. Można również dopasować zakup karmy do konkretnego gatunku, co jest doskonałym rozwiązaniem między innymi w akwarium jednogatunkowym.

Preparaty czyszczące

Każde akwarium wymaga okresowego czyszczenia oraz uzupełniania nową, zdatną do życia dla rybek wodą (którą stanowczo nie jest woda kranowa!). Aby spełnić najwyższe wymagania każdego akwarium, warto zaopatrzyć się między innymi w takie preparaty jak chemia do zwalczania glonów i uzdatniająca wodę kranową do bezpiecznej dla rybek. Niemniej ważne będą preparaty z bakteriami oczyszczającymi wodę, które zabezpieczą wodę przed powstawaniem stref gnilnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here