Japonia

Japonia należy do najsłynniejszych celów podróży na świecie. To także jedno z najbardziej zaawansowanych i rozwiniętych państw, które może jednocześnie poszczycić się bogatą i niezwykle fascynującą historią sięgającą tysięcy lat. Każdy turysta odnajdzie tu wiele atrakcyjnych miejsc, od buddyjskich i sintoistycznych świątyń po wspaniałe zamki, piękne krajobrazy i widowiskowe ogrody.

Dla zwiedzających z Europy wyjazd do Japonii może się okazać niesamowitą przygodą. Jednego dnia można zanurzyć się w japońską kulturę i historię, a drugiego dostrzec przyszłość dzięki rozwojowi technologicznemu, któremu zazdrości Japończykom cały świat. Podróżników przyciąga także duża ilość miejsc znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wspaniała tradycyjna kuchnia japońska, która nie ma sobie równych i niski wskaźnik przestępczości co czyni ten kraj jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie.

Kilka słów o dziejach Japonii

Japonia to państwo wyspiarskie u wschodnich wybrzeży kontynentu azjatyckiego nad Oceanem Spokojnym. Tożsamość mieszkańców kształtowała się przez setki w dość dużej izolacji, ale Japończycy mieli kontakty z mieszkańcami Azji, zwłaszcza z cywilizacją chińską od której przejęli m.in. pismo. Historia Japonii sięga VII wieku p.n.e., kiedy to na największej wyspie Honsiu powstało królestwo Yamato. Największy rozkwit kraju i jego unikalnej kultury panował w erze Heian (VIII-XII wiek). Rozwijała się wówczas japońska sztuka i literatura oraz powstała klasa wojowników zwanych samurajami. Europejczycy poza raz pierwszy przybyli na wyspy w XVI wieku i rozpoczęli chrystianizację państwa, ale Japończycy nie pozwolili na zbytnie rozprzestrzenianie się obcych wpływów. Japonia była niemal całkowicie odcięta od świata przez kolejne lata, ale w połowie XIX wieku poważny kryzys gospodarczy doprowadził do przełamania tej izolacji. W pierwszej połowie XX wieku państwo przeżywało okres rewolucji przemysłowej dzięki czemu Japończykom udało się rozwinąć przemysł zbrojeniowy i tekstylny na szeroką skalę. Pomimo zniszczeń wojennych wielka pracowitość obywateli pozwoliła na dalszy rozkwit ekonomiczny kraju. Dzisiaj Japonia należy do największych potęg gospodarczych na świecie.

Co warto zobaczyć w Japonii?

Duża część bogatej tradycji kraju została zachowana bądź odbudowana pomimo zniszczeń wojennych czy dewastacji przyrody. Japonia oferuje dzisiaj nieskończoną listę atrakcji i będzie to z pewnością świetna inwestycja czasu i pieniędzy.  Oto lista najchętniej odwiedzanych miejsc w Kraju Kwitnącej Wiśni:

Góra Fuji

Jest to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny obiekt japoński na całym świecie. Fuji to nie tylko najwyższy szczyt kraju (3776 m n.p.m.), ale też czynny wulkan. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 roku. Góra ma ogromne znaczenie kulturowe dla Japończyków. W ciągu wieków była często przedstawiana w sztuce i literaturze. Jest to również święte miejsce szintoizmu, a każdego lata na szczyt wspina się ponad milion ludzi w ramach pielgrzymki. Dzięki temu Fuji wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kioto

To dawna stolica Japonii i siedziba cesarza znajdująca się w środkowo-zachodniej części Honsiu. Każdego roku przybywa tam 10 milionów turystów, aby odkryć piękne stare uliczki i zabytkową architekturę. Miasto przez wiele lat było najważniejszym centrum kulturalnym kraju. Dzisiaj znajduje się tam wiele świątyń, muzeów i galerii sztuki. Do najważniejszych budowli należą Złoty Pawilon z XIV wieku i Pałac Cesarski zbudowany w 794 roku. Jednym z symboli miasta jak i całej Japonii jest słynny Las Bambusowy w dzielnicy Arashiyama.

Park Narodowy Chūbu-Sangaku w Alpach Japońskich

To park narodowy uważany za najbardziej  spektakularny w całej Japonii. Znajdują się tutaj najwyższe szczyty kraju – Hotaka (3190 m n.p.m.) i Yari (3180 m n.p.m.). Góry przyciągają licznych spacerowiczów, wspinaczy i narciarzy ze względu na piękne widoki i obfite opady śniegu. Chūbu-Sangaku słynie również z bogatej fauny i flory. Żyją tam rzadkie gatunki zwierząt jak lagopus i antylopa górska. Gorące źródła występujące na terenie parku doprowadziły do rozwoju wielu uzdrowisk i ośrodków wypoczynkowych z których najbardziej znany jest Kamikōchi.

Hiroszima

Miejsce to znane jest na całym świecie ze względu na bombardowanie atomowe jakie miało tutaj miejsce w sierpniu 1945 roku. Skutki bombardowania były tragiczne, miasto zostało niemal całkowicie zniszczone, a natychmiastową śmierć poniosło 80 tysięcy ludzi. Od tamtej pory Hiroszima stała się symbolem zagłady dla Japończyków. Miasto po latach zostało odbudowane i ponownie tętni życiem. Turyści odwiedzają Park Pokoju, który upamiętania wydarzenia z czasów wojny. Znajduje się tam Muzeum Pokoju z wieloma eksponatami, ruiny budynku zwanego dzisiaj Kopułą Bomy Atomowej oraz wiele innych pomników upamiętniających ofiary wybuchu.

Zamek w Osace

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków Japonii zbudowany został w 1586 roku w mieście Osaka przez słynnego japońskiego wojownika i polityka Toyotomi Hideyoshi. Była to kiedyś największa i najważniejsza forteca kraju. Pomimo tego, że budynek był wielokrotnie niszczony to obecna budowla pozostaje wierna oryginałowi. Najważniejszym punktem wizyty w zamku jest pięciopiętrowa wieża główna z której można podziwiać wspaniałe widoki na miasto oraz część muzealna przedstawiająca historię zamku i Osaki.

Tokio

Stolica Japonii najbardziej znana jest na świecie z nowoczesnych technologii. To także jedno z najludniejszych miast na kuli ziemskiej, a zamieszkuje je 13 milionów ludzi. Turystów przyciągają liczne interesujące budowle, japońskie przysmaki kulinarne i zakupy w niezwykłych centrach handlowych. W Tokio koniecznie trzeba zwiedzić Pałac Cesarski z pięknymi parkami z XVII wieku, wieże z punktami obserwacyjnymi Tokyo Skytree i Tokyo Tower, które są świadectwem postępu i nowoczesnego życia oraz niesamowite skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya. W godzinach szczytu przejście przekracza za jednym razem kilka tysięcy osób. W kwietniu warto wybrać się do Parku w dzielnicy Ueno, które słynie z przepięknych kwitnących drzew wiśni, a osoby, które mają dosyć miejskiego tłoku mogą wybrać się do jednej ze świątyń lub ogrodów tokijskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here