Odkurzacze

Odkurzacze to ten rodzaj sprzętu, który jest potrzebny w każdym domu. Przyda się do czyszczenia podłóg twardych, dywanów, a także wykładzin. Gdy chcesz zadbać o porządek w domu i skutecznie pozbyć się kurzu oraz innych zanieczyszczeń, odkurzacz z pewnością stanie się twoim sprzymierzeńcem. Ale jak wybrać właściwy sprzęt, skoro wybór jest tak duży? Zastanówmy się nad tym wspólnie.

 1. Odkurzacze – ich rodzaje i zastosowanie
 2. Jaki odkurzacz wybrać: workowy czy bezworkowy?
 3. Czy warto zdecydować się na odkurzacz piorący?
 4. Który odkurzacz jest lepszy: pionowy czy poziomy?
 5. Moc odkurzacza – to warto wiedzieć
 6. Parametry odkurzacza, na które należy zwrócić uwagę
 7. Nasadki i szczotki do odkurzacza

Wystarczy jedna wizyta w sklepie i szybko się przekonasz, że wybór odkurzacza to spore wyzwanie. Jak mu sprostać?

Pojemność worka pojemnika, moc, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu?

1. Odkurzacze – ich rodzaje i zastosowanie

Zazwyczaj nie mamy problemów z określeniem, czego oczekujemy od danego sprzętu. Jednak kategoria w przypadku odkurzaczy jest bardzo rozbudowana. Zacznijmy od poznania poszczególnych rodzajów urządzeń i przekonajmy się, jakie jest zastosowanie każdego z nich:

 • odkurzacz workowy – to najpopularniejszy typ odkurzacza. W tym przypadku zanieczyszczenia zabierane są do worków płóciennych bądź papierowych
 • odkurzacze bezworkowe – zanieczyszczenia trafiają do plastikowego zbiornika, w związku z czym podczas użytkowania nie trzeba wymieniać worków
 • odkurzacz wodny – zanieczyszczenia gromadzone są w specjalnym zbiorniku z wodą
 • odkurzacz piorący – jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj odkurzacza przydaje się nie tylko do usuwania kurzu, ale też usuwania plam z dywanów bądź zbierania rozlanych płynów
 • odkurzacz pionowy – wyróżnia go to, że rączkę odkurzacza trzymamy w dłoni i nie musimy ciągnąć odkurzacza za sobą. To bardzo komfortowe rozwiązanie
 • odkurzacz ręczny – kompaktowy, bez kabli, pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca

2. Jaki odkurzacz wybrać: workowy czy bezworkowy?

Kupując odkurzacz, najczęściej zastanawiamy się nad tym, czy lepiej wybrać odkurzacz workowy, czy też bezworkowy. Odpowiedź zależy od kilku kwestii.

Odkurzacz bezworkowy jest niewątpliwie tańszy w utrzymaniu niż odkurzacze workowe, ponieważ nie musimy płacić za kolejne worki. Jest jednak jedno „ale” – opróżnianie takiego sprzętu stanowi spore wyzwanie. Jeśli nie mamy wprawy, możemy rozsypać nieczystości.

Warto też pamiętać o innej ważnej kwestii – w odkurzaczu workowym siła ssania spada wraz z napełnieniem się worka. Zwróć też uwagę na pojemność worka pojemnika, żeby ta sprostała twoim oczekiwaniom.

3. Czy warto zdecydować się na odkurzacz piorący?

Marzysz o odkurzaczu piorącym, ale zastanawiasz się, czy jest wart swojej ceny?

Funkcja prania bardzo się przydaje, jednak odkurzacze piorące faktycznie są nieco droższe od swoich klasycznych odpowiedników. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tego typu sprzęt po pierwsze jest sporo większy od klasycznego odkurzacza. A po drugie wyposażony jest w dodatki, dzięki którym możesz odkurzać i prać jednocześnie.

Odkurzacze piorące dobrej jakości umożliwiają pranie dywanów, tapicerek samochodowych i wykładzin. Jednak podczas zakupu zwróć uwagę na kilka parametrów. Przydatną funkcję stanowi regulacja mocy ssania. Istotna kwestia to także zasięg pracy m, generowany przez sprzęt hałas czy moc wyjściowa. Ważne są również akcesoria dołączone do zestawu: np. przydatna do prania mała ssawka, ssawka szczelinowa krótka, szczotki dysza długa, turboszczotka do lepszego odkurzania kanap oraz dywanów, szczotka szczelinowa itd.

Pamiętaj, że tutaj także istotna jest pojemność worka pojemnika. Przeciętnie zbiorniki mają pojemność, która wynosi ok. 4 l.

4. Który odkurzacz jest lepszy: pionowy czy poziomy?

Klasyczny odkurzacz zajmuje sporo miejsca, jest też dość ciężki. Dlatego sprzątanie tego typu sprzętem może być sporym wyzwaniem, także dla naszego kręgosłupa. Modele pionowe to wybór bardzo komfortowy i nowoczesny. są stosunkowo lekkie, kompaktowe i płynne w prowadzeniu.

Odkurzacze w obu wariantach znajdziesz tutaj: https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/odkurzacze.html.

5. Moc odkurzacza – to warto wiedzieć

Pojemność worka pojemnika jest istotna, jest jednak jeszcze inna ważna kwestia – moc odkurzacza. Sprawdź ją przed zakupem, ponieważ przekłada się ona na skuteczność sprzątania. Dobry odkurzacz to ten o mocy silnika wynoszącej ok. 300-350 W i ssaniu na poziomie 40-600 W.

6. Parametry odkurzacza, na które należy zwrócić uwagę

Lista parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest bardziej rozbudowana.

 • głośność
 • waga
 • pojemność worka pojemnika
 • długość kabla

Sprzątanie powinno być nie tylko skuteczne, ale i komfortowe. A skoro o komforcie mowa, warto zastanowić się nad zakupem nowoczesnego robota sprzątającego, który w dużej mierze będzie pracował za ciebie. Kilka interesujących modeli znajdziesz tutaj: https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html.

7. Nasadki i szczotki do odkurzacza

Pora na wybranie właściwych szczotek i ssawek. Wybór i pod tym względem jest imponujący.

– dysza szczotkowa

– ssawka podłogowa

– elektroszczotka

– szczotka wielofunkcyjna

– szczotka płaska

– szczotka okrągła

– szczotka uniwersalna

– szczotka tapicerska

To jedynie kilka z dostępnych opcji. Ostateczny wybór należy do ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here