Odpływy liniowe w łazience

Otwarte kabiny prysznicowe z zamontowanym odpływem liniowym to coraz popularniejsze rozwiązanie. Nic dziwnego – oprócz możliwości uzyskania bardzo nowoczesnego i eleganckiego efektu w łazience, jest to też bardzo wygodne oraz praktyczne rozwiązanie. Jednak zanim zdecydujesz się wybrać ten rodzaj odpływu, powinieneś zapoznać się z poniższym artykułem.

Czym różni się montaż odpływu liniowego od tradycyjnego?

Odpływy liniowe prysznicowe w odróżnieniu od tradycyjnych montuje się bezpośrednio w podłodze pod natryskiem. Ukryte pod posadzką pochyłe rynienki połączone z syfonem odprowadzają wodę do systemu ściekowego. To rozwiązanie nie wymaga montażu brodzików ani progów blokujących rozlewanie się wody po całej łazience. Dodatkowo jedynym widocznym elementem tego systemu jest kratka maskująca lub w modelach typu tiled-in – maskująca płytka przymocowana do rusztu odpływu.

Sama instalacja odpływu liniowego wymaga jednak nieco więcej prac podczas budowy czy remontu łazienki. Należy bowiem odpowiednio przygotować i zabezpieczyć podłogę, a jeżeli pomieszczenie znajduje się na piętrze, czasami również stropu. W przypadku tego odpływu należy zadbać o to, by wylewka w łazience była wyższa. Trzeba również odpowiednio wyprofilować spadki podłogi pod natryskiem, tak aby zapewnić optymalny spływ wody (pochył podłogi powinien wynosić przynajmniej 2,5%).

Jakie czynniki wpłyną na wybór i montaż odpływu liniowego?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nowoczesnych odpływów liniowych. Specyfika montażu każdego z nich pozwala dostosować to rozwiązanie do różnorodnych warunków technicznych oraz potrzeb mieszkańców.

Odpływy liniowe podłogowe można zamontować w dowolnym punkcie podłogi pod natryskiem, zależnie od położenia pionu kanalizacyjnego lub wizji aranżacyjnej. Można umieścić je:

  • przy ścianie,
  • przy wejściu pod prysznic,
  • po bokach,
  • w formie narożników (a nawet łuków),

Alternatywą dla odpływów podłogowych są odpływy liniowe ścienne. W sytuacji, gdy np. grubość stropu nie pozwala na montaż urządzenia pod podłogą – a bywa to problemem w blokach w starym budownictwie.

Odpływy liniowe – co musisz wiedzieć przed montażem w Twojej łazience?

Podsumowując, zanim przystąpisz do prac budowlano-remontowych w swojej łazience, aby zainstalować w niej odpływ liniowy, powinieneś wiedzieć:

  • czy grubość podłogi i stropu jest odpowiednia do zastosowania tego rozwiązania,
  • jaki typ odpływu liniowego najlepiej sprawdzi się w twoim pomieszczeniu,
  • jaką długość rynienki wybrać – najlepiej, gdy jest ok. 10 cm krótsza od szerokości kabiny prysznicowej.

Montaż  odpływu liniowego nie musi być skomplikowany, ale warto skonsultować go ze specjalistą, który doradzi optymalne rozwiązanie do Twojej łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here