Wentylacja łazienki na poddaszu - Co musisz wiedzieć?

Łazienka jest bardzo specyficznym pomieszczeniem ze względu na wykonywane w niej czynności higieniczne. Okresowo może pojawiać się tam wilgoć sięgająca nawet 70% czy spore wahania temperatury. Czynniki te sprawiają, że wyposażenie łazienki nigdy nie powinno być przypadkowe, a poza tym niezwykle ważna jest dobra wentylacja. Sprawa komplikuje się jednak trochę, jeśli chodzi o łazienkę umieszczoną na poddaszu. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wentylacji łazienki na poddaszu – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Dlaczego wentylacja w łazience na poddaszu jest ważna?

Niestety poddasze jest tym miejscem w domu, w którym wentylacja zawodzi najczęściej. Dobrze działająca wentylacja jest niezmiernie ważna w łazience. Nie tylko dzięki niej następuje wymiana powietrza, można w sposób szybki pozbyć się nadmiaru wilgoci, to także po prostu dzięki niej czujemy się w łazience lepiej. Jest to wręcz obowiązkowy element, na który trzeba zwrócić uwagę w łazience na poddaszu już na etapie samego jej projektu.

Źle działającą wentylację można bardzo szybko rozpoznać szczególnie latem. W pomieszczeniach robi się po prostu duszno, gorąco. W łazienkach na poddaszu najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Odpowiedzialny za nią jest ciąg wentylacyjny, który po prostu wymusza wymianę powietrza. Dzieje się tak zazwyczaj poprzez nawiewniki lub nieszczelności.

wyposażenie łazienki

Na co zwrócić uwagę podczas projektu wentylacji grawitacyjnej w łazience na poddaszu?

Jak wspominaliśmy już wyżej wentylacja w łazience na poddaszu jest niezwykle ważna. W przypadku, gdy kanał wentylacyjny jest zbyt krótki lub jest zbyt wąski – można go usprawnić, po to, by sam ciąg był lepszy. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest zastosowanie na dachu wywiewek wentylacyjnych. Zdarza się tak, że w istniejącym już kominie na ma kanałów wentylacyjnych. Wtedy należy zrobić kolejne np. z rur stalowych lub tworzywowych.

Podczas ich wykonania, należy pamiętać o zachowaniu pionów. Istotna jest także długość nowych kanałów wentylacyjnych. By dobrze spełniały swoją funkcję, nie powinny mieć mniej niż 2 metry.

Wentylacja łazienki na poddaszu – okno!

O ile jest taka możliwość, warto jest zaprojektować łazienkę na poddaszu z oknem. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wentylację w łazience, wymianę powietrza w tym właśnie pomieszczeniu. Można wręcz stwierdzić, że okno w łazience rozwiązuje wiele problemów związanych z samą wentylacją poddasza. Wbrew pozorom okno nie musi być duże. Nawet małe, będzie dobrze spełniało swoją funkcję.

Po skorzystaniu z łazienki wystarczy wtedy uchylić okno, by pozbyć się nadmiaru wilgoci. Oczywiście nie wolno zapominać o wentylacji grawitacyjnej, która sprawdzi się z pewnością podczas zimy, gdy nie będziemy chcieli zbytnio wychładzać pomieszczenia, poprzez nadmierne otwieranie okna.

Zalety okna w łazience na poddaszu

Jak wspomnieliśmy już wyżej – okno w łazience jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o samą wentylację. Samo okno ma jednak znacznie więcej zalet – z tego też względu warto jest poważnie zastanowić się nad nim. Okno gwarantuje nam także naturalne światło. Dzięki temu możemy w miesiącach wiosennych i letnich zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a poza tym bardziej komfortowo można wykonać dane czynności higieniczne, wykonać precyzyjnie makijaż czy golić się.

We współczesnych aranżacjach coraz częściej zauważyć można, że pojawia się roślinność. Rośliny wpływają na charakter wnętrza i prezentują się niezwykle ciekawie. Oczywiście większy wybór roślin do łazienki, jest wtedy gdy w pomieszczeniu jest okno. Poza tym okno może spełniać także funkcję dekoracyjną, a także ma wpływ na optyczne powiększenie wnętrza, co jest ważne szczególnie w przypadku małych łazienek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here