Styl skandynawski

Styl skandynawski stał się bardzo modny już jakiś czas temu i nic nie wskazuje na to, żeby jego popularność spadała. Jakie są najważniejsze cechy stylu skandynawskiego i jakie są jego zalety? Jak urządzić pokój lub salon? Odpowiedzi na wszystkie te odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

Styl skandynawski niejedno ma imię

Niby wszyscy dobrze go znamy i nie powinno być problemu z odróżnieniem go na przykład od stylu industrialnego. Jednak, gdy przeglądasz czasopisma wnętrzarskie to pewnie czasami zastanawiasz się, czy masz do czynienia ze stylem skandynawskim, czy może już z nowoczesnym? Tak, wraz z upływem czasu wykształciło się wiele odmian tego stylu. Może mieć on w sobie elementy folkowe, klasyczne, romantyczne. Nowoczesny styl skandynawski to new nordic a romantyczny scandi chic.

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego

Przede wszystkim dominują w nim naturalne materiały i kolory. Najczęściej we wnętrzu można spotkać drewniane meble skandynawskie połączone z bielą, szarością oraz czernią. Coraz bardziej popularne staje się również łączenie podstawowych dla tego trendu kolorów ze złotem. Dzięki temu całość wygląda bardziej elegancko i szlachetnie.

Styl skandynawski
https://pixabay.com

Czym różnią się poszczególne odmiany stylu skandynawskiego?

Styl gustawiański– chyba jeden z najmniej popularnych, a szkoda, bo jest bardzo interesujący. To najlepszy wybór dla Ciebie, jeżeli dobrze czujesz się w klasycznych wnętrzach. Ten styl w bardzo dużej mierze opiera się na kontrastach. Z jednej strony są w nim ciężkie, tradycyjne meble, a z drugiej jasne ściany i podłogi. Nie zrezygnowano tutaj z dodatków wytworzonych z naturalnych materiałów, takich jak na przykład drewno lub kamień. Styl gustawiański charakteryzuje się tym, że występuje w nim różnorodność faktur, a klasyczne meble są przerabiane na vintage. Elementy tego wnętrza bardzo dobrze połączą się ze stylem prowansalskim lub shabby chic.
Styl folk– przez jednych kochany, przez innych nielubiany. Większość elementów w pomieszczeniu powinna być wykonana samodzielnie. Dominują w nim też materiały naturalne. Nie można tutaj mówić o przepychu. Króluje natomiast prostota i minimalizm. Na pewno jest tu przytulnie, ponieważ we wnętrzu można spotkać ręcznie plecione, kolorowe dywaniki, ozdoby z filcu oraz drewniane lampiony i świeczniki. Styl folk doskonale łączy się z wracającym do łask stylem etno. Oczywiście ściany muszą być w jasnym kolorach.
Styl new nordic– na wskroś nowoczesna propozycja. Dominują w niej jasne ściany, posadzki z jasnego drewna, jasne meble oraz dodatki z naturalnych materiałów. Możesz tutaj również spotkać kolorowe dekoracje na ścianie.
Styl scandi chic– dominują w nim takiego kolory jak złoto, miedź i mosiądz. Elementy mogą być matowe lub świecące, w zależności od Twoich indywidualnych preferencji. Drugą bardzo ważną grupą kolorów są pastele. Takie, jak na przykład: rozbielony żółty, pudrowy róż, czy błękit. Lampy mają bardzo duże, szklane klosze. Kolejnym bardzo istotnym wyróżnikiem tego stylu są skóry. Mogą leżeć na sofie lub na podłodze. Nie brakuje tutaj też kanap obitych naturalną skórą. Jest to styl bardzo luksusowy i przyciągający uwagę, lecz musimy przyznać, że nie każdemu będzie on pasował.
Dark nordic– jak sama nazwa wskazuje przeważają w nim ciemne kolory, co jest ewenementem dla całego stylu skandynawskiego. Najczęściej są one widoczne tylko na jednej ścianie, więc nie przytłaczają wnętrza. Mowa tutaj o takich kolorach, jak na przykład: szmaragdowa zieleń, granat, kobalt czy antracyt. W tych barwach mogą występować między innymi sofy i fotele. Jest on trochę zaprzeczeniem tego, w co wierzą Skandynawowie i całej ich filozofii życiowej hygge. To najbardziej kontrowersyjna, spośród wszystkich odmian stylu skandynawskiego we wnętrzach.

Styl skandynawski
https://www.needpix.com/

Jak wyglądają meble w stylu skandynawskim?

Na początek warto wspomnieć o tym, że chociaż są one bardzo drogie, to przetrwają przez wiele lat w dobrej kondycji. Najdroższe są oczywiście te meble, które zostały zaprojektowane przez projektów duńskich, fińskich czy szwedzkich. Na szczęście wiele sieciówek wprowadziło je już do swojej oferty. Meble w stylu skandynawskim są wykonane przede wszystkim z drewna albo z drewna pomalowanego na biało. Z dodatków chyba najbardziej charakterystyczne i ciekawe są lampy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here