Salon skandynawski
https://pixabay.com

Najważniejsze jest to, żeby salon w stylu skandynawskim był jasny i przestronny. Nie może w nim zabraknąć naturalnych kolorów i materiałów. Ten trend bardzo mocno kojarzy się z ekologią, a jednocześnie tworzone w zgodzie z nim wnętrza są bardzo wygodne. Jak urządzić salon w tym stylu?

Czym jest styl skandynawski?

Stawia on przede wszystkim na funkcjonalność i prostotę. Jest bardzo mocno powiązany z naturą. Wyróżnikiem wnętrz w stylu skandynawskim są duże, odsłonięte okna oraz podłogi pomalowane na biało. Mówimy tutaj oczywiście o najbardziej klasycznej odmianie stylu skandynawskiego. Meble są najczęściej wykonane z drewna. Może to być dąb, brzoza lub jesion. Dodatki obowiązkowo muszą być w pastelowych kolorach. Na pewno wnętrze w stylu skandynawskim ma tę zaletę, że aż chce się w nim odpoczywać i spędzać długie godziny nad książką w mroźny dzień.

Salon skandynawski
https://www.needpix.com

Jakie jeszcze zalety ma styl skandynawski?

Na pewno na jego korzyść przemawia fakt, że wszystkie przedmioty, które znajdują się we wnętrzu są nie tylko ładne, ale również funkcjonalne i do bólu praktyczne. Pomieszczenia są jasne i przestronne. Znajdują się w nich tylko i wyłącznie te meble i dodatki, które są potrzebne. Styl skandynawski w wersji podstawowej nie jest luksusowy, ani nawet rzucający się w oczy. Co innego jego odmiany, takie jak na przykład shabby chic, czy dark nordic. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest on ponadczasowy. Meble mają bardzo prostą formę, są zrobione z naturalnych materiałów, na przykład z surowego drewna. Jeżeli chodzi o tekstylia, to możesz tu spotkać tkaniny o grubym splocie, jutowe dywany w paski oraz futrzane poduszki. W stylu skandynawskim musi być również bardzo dużo różnego rodzaju lamp. Wszystko to sprawia, że wnętrze wręcz zaprasza, żebyś spędził w nim więcej czasu, a najlepiej cały dzień. Styl skandynawski jest tak popularny, bo jest niezwykle prosty, funkcjonalny, a jednocześnie zapewnia komfort.

Jak urządzić salon?

Skoro wiesz już, jakie są najważniejsze wyznaczniki stylu skandynawskiego, to o wiele łatwiej będzie Ci je dopasować do Twojego salonu. Pamiętaj, że powinien być przestronny i musi być w nim jak najwięcej naturalnych materiałów. Zrezygnuj z przepychu i zbyt dużej ilości dodatków. Powinny się w nim znajdować tylko najpotrzebniejsze meble o prostej linii. Jeżeli chcesz podkreślić swój indywidualny charakter, to możesz to zrobić za pomocą odpowiednich dodatków. Może to być na przykład wyróżniający się zegar ścienny, lampa albo obraz. Salon doskonale nadaje się do tego, aby połączyć w nim biel z czernią. Obowiązkowym wyposażeniem tego pomieszczenia będzie również drewniana podłoga. Może być wykonana na przykład z szerokich desek. Najważniejsze jest jednak to, żeby była pokryta, białą farbą. Jeżeli chodzi o samo drewno, to najlepiej się tutaj sprawdzi: dąb, jesion, brzoza albo świerk.

Salon skandynawski
needpix.com

Biel to najważniejszy kolor w salonie

Nic tak nie powiększa optycznie pomieszczenia, jak kolor biały. Dlatego, jeżeli chcesz mieć nowoczesny i przestronny salon, to pomaluj go na biało. Dzięki drewnianym meblom oraz pozostałym dodatkom, wnętrze nie wydaje się zbyt surowe i mało interesujące. Biel bez problemu możesz połączyć na przykład z pastelowym błękitem oraz różem.

Praktyczność i estetyka

Chociaż podkreślany, że salon w stylu skandynawskim powinien być przede wszystkim funkcjonalny, to nie można zapominać też o tym, że powinien być on zwyczajnie ładny. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego regału na książki lub lampy. Meble w stylu skandynawskim mimo swojej prostoty bywają bardzo ładne. Wystarczy popatrzeć choćby na krzesła lub na stoliki kawowe. Jeżeli mimo wszystko uważasz, że te meble są dla Ciebie zbyt surowe i minimalistyczne, to polecamy przełamanie ich miękkimi tkaninami, na przykład zasłonami lub narzutą na sofie. Ciekawym, dodatkowym elementem salonu w stylu skandynawskim może być na przykład kominek lub piec kaflowy. Wtedy wystarczy położyć na kanapie wiele poduszek oraz pled, a całe pomieszczenie stanie się bardzo przytulne i zachęcające do odpoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here