Jak dobierać zasłony do wystroju mieszkania

Jak dobrać zasłony do wnętrza, by zdobiły, a nie szpeciły. Zobacz nasze wskazówki, a twoje zasłony zawsze będą idealnie dopasowane do mieszkania.

Kolor zasłon a kolor ścian

Dobierając zasłony do mieszkania, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kolorystykę ścian. Można kierować się jedną z trzech zasad:

– dobieramy zasłony w tej samej tonacji kolorystycznej,

– dobieramy zasłony całkowicie kontrastowe,

– dobieramy zasłony na zasadzie tricoloru (przyda się koło barw) i w tym duchu dekorujemy całe pomieszczenie.

Nie wszystkie kolory zasłon są uniwersalne. Praktycznie każdą zasłonę można powiesić przy białej ścianie, ale jeśli postawimy na modne obecnie szare ściany, musimy zrezygnować z zasłon brązowych, ultrafioletowych i zielonych.

Kolor zasłon a kolor podłogi

Kolor zasłon i kolor podłogi nie muszą być takie same, ale mogą. Jeśli stawiamy na minimalną liczbę kolorów w pomieszczeniu, taki zabieg jest jak najbardziej wskazany. Trzeba jednak pamiętać, że zasłony, zwłaszcza te długie, bezpośrednio sąsiadują z podłogą, dlatego ich kolor nie może być całkowicie przypadkowy w tym zestawieniu. Dobrym zwyczajem jest zaplanować kolorystykę wnętrza na wstępie urządzania mieszkania i trzymać się jej we wszystkich aspektach. Zasada trzech kolorów położonych w trzech różnych rejonach koła barw sprawdza się tu bardzo dobrze.

Wyjątkiem jest podłoga z naturalnego drewna, przy niej dobrze zaprezentują się praktycznie każde zasłony.

Kolor zasłon a kolor dodatków

Zasłona jest jednym z dekoracyjnych dodatków i jako taka musi powielać kolorystykę i styl innych dekoracji we wnętrzu. Nie można dobierać zasłon tylko do ścian, mebli i podłogi, pomijając obrusy, poduszki, narzuty, ramki na zdjęcia, szkatułki, ceramikę itp.

Dekoracyjne dodatki mają prawo się wyróżniać na tle aranżacji pomieszczenia, dlatego i zasłony są zawsze doskonale widoczne. Ich wybór powinien być starannie przemyślany, bo źle dobrane zasłony zepsują najlepiej nawet dopracowany efekt.

Warto trzymać się zasady, która głosi, że chłodne barwy łączymy z chłodnymi, ciepłe z ciepłymi.

Styl zasłon a styl wnętrza

Przy wyborze zasłon trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor. Zasłony mają prawo być zdobione, drukowane w oryginalne wzory, haftowane. Wiele zależy tu od stylu wnętrza i to na nim trzeba się oprzeć.

zasłony do pokoju

W minimalistycznym wnętrzu najlepiej sprawdzą się zasłony jednokolorowe, matowe. Styl glamour lubi zasłony odbijające światło, tu dobrze zaprezentuje się welwet lub welur. Zasłony w kwiaty to propozycja do wnętrz urządzonych kolorowo, np. w stylu boho, urban jungle, angielskim lub francuskim. Sprawdzą się też we wnętrzach rustykalnych. Z kolei zasłony we wzory geometryczne dobrze sprawdzą się w nowoczesnych, np. industrialnych wnętrzach.

Jak upiąć zasłony

Najładniejsze nawet zasłony stracą na uroku, jeśli je nieodpowiednio upniemy. Upięcie zasłon powinno eksponować ich urodę, podkreślać charakter wnętrza i wnosić do niego nieco ekskluzywności.

Dobrym zwyczajem jest marszczenie zasłon na kółkach w pionowe fałdy. Taki zabieg zwielokrotnia ich urodę, szczególnie w przypadku zasłon odbijających światło. Warto pamiętać, że mi drobniejszy wzór na zasłonie, tym mniejsze powinno być marszczenie, tak by jak najlepiej wyeksponować dekoracyjny nadruk. W przypadku firan gładkich i cienkich marszczenie może być większe. Ciekawym zabiegiem jest upinanie zasłon na szelkach po bokach okna chwostami. W ten sposób można podkreślić dostojny charakter pomieszczenia, np. salonu lub jadalni.

Szukasz eleganckich zasłon do mieszkania? Zajrzyj do sklepu: https://alena-firany.pl/zaslony.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here