firanka
unsplash.com

Zadaniem firanki jest nie tylko dekorowanie okna, ale również jego osłona przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wybrać właściwe firany do wystroju salonu, to najpierw powinieneś pomyśleć nad tym, z jakiej tkaniny one będą zrobione oraz nad tym, w jaki sposób chcesz osłaniać okno. Bardzo ważne jest to, żeby firany były dopasowane do wystroju pomieszczenia. Poniżej znajdziesz kilka wartościowych porad. Zaczynamy!

Jakie funkcje pełni w salonie firana?

Właściwie dobrane firany do salonu są w stanie stworzyć we wnętrzu określony klimat oraz go podkreślić. Zanim kupisz firankę, to musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dlaczego chcesz zasłonić okno? Jakie firanki Ci się podobają? Jaką chciałbyś mieć w salonie? Gdy już to wiesz, to możesz czytać dalej. Jeżeli firanka ma Ci służyć przede wszystkim jako ochrona przed promieniami słonecznymi lub spojrzeniami sąsiadów, to tak naprawdę zamiast firanki, powinieneś poszukać zasłony. Dobrze dobrane zasłony skutecznie ograniczą ilość słońca, które wpada do salonu. Jeżeli zależy Ci na częstym ich zasłanianiu i odsłanianiu, to nie mogą być one zbyt długie. Powinny się skończyć nad podłogą.

Zasłony
unsplash.com

A kiedy lepiej sprawdzą się firanki?

Wtedy, gdy zależy Ci na rozjaśnieniu pomieszczenia. Nic tak nie rozświetla salonu, jak właśnie odpowiednio dobrana firanka. Duża, biała powierzchnia materiału spowoduje, że pomieszczenie będzie się wydawało jaśniejsze i optycznie większe. Jest to bardzo ważne, gdy okna w salonie są rozmieszczone od północy. Wtedy trzeba wybrać taką firankę, która będzie przepuszczała jak najwięcej światła.

Ciekawa dekoracja salonu

W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć ładnej firanki, która będzie pełniła również funkcję dekoracyjną. Najlepiej połączyć je z równie ozdobnymi zasłonami w interesującą kompozycję. Dzięki temu salon zyska pożądany przez Ciebie klimat. Wystrój salonu musi być spójny, dlatego firany powinny być w takim samym stylu, jak całe pomieszczenie.

Jakie firanki wybrać do salonu?

Przy wyborze firan bardzo ważne jest to, w jaki sposób dopasujesz je do wyglądu całego pomieszczenia. Jest to tak istotne, ponieważ nieodpowiednio dobrana tkanina osłaniająca okno, zarówno w niewielkim, jak i w przestronnym pomieszczeniu, może wyglądać nieładnie. Pamiętaj na przykład, żeby nie kupować ciężkich i bardzo wzorzystych firanek to małego salonu, bo niepotrzebnie przytłoczysz wnętrze.

Na co zwrócić jeszcze uwagę?

Wielkość i rodzaj firanki musisz dopasować nie tylko do wielkości salonu, ale również do poziomu jego nasłonecznienia. Rodzaj tkaniny, z której zrobiona jest firanka, jej długość oraz sposób upięcia, w bardzo dużym stopniu ma wpływ na całościowy wygląd wnętrza. Gdy zmienisz poszczególne parametry firanki, to możesz rozświetlić lub przyciemnić salon, a nawet go optycznie powiększyć.

Firanka
needpix.com

A może najlepszym wyborem będzie firanka żakardowa?

Co to takiego? To gotowa firanka, która składa się z wyjątkowo rozbudowanych, jedno- lub wielobarwnych wzorów. Wykonywana jest na krosnach, więc jest bardzo ozdobna. Firanka żakardowa jest też delikatna i elegancka, więc jest idealnym wyborem do salonu.

Kupić gotową firankę, czy uszyć ją samodzielnie?

Zależnie od tego, czy sam bierzesz się za szycie firanek, czy kupujesz już gotowe w sklepie, to musisz bardzo precyzyjnie wymierzyć okno oraz uwzględnić sposób upięcia firany. Bywa tak, że marszczenia sprawiają, że szerokość Twojej firanki, będzie musiała być co najmniej trzy razy większa niż okna. Musisz wiedzieć też o tym, że są różne sposoby zawieszenia firanek na karniszach. Zanim kupisz ich konkretny model, to najpierw musisz sprawdzić, w jaki sposób będziesz je mógł zawiesić w oknie.

Podkreśl charakter wnętrza

Pamiętaj również o tym, że o ile w nowoczesnym salonie możesz sobie pozwolić na totalną swobodę, to w pomieszczeniu o klasycznym charakterze, najlepiej będą się prezentowały zasłony wykonane z połyskujących, eleganckich tkanin, które podkreślą luksusowy wygląd całego pomieszczenia. Do takich firanek dobierz bogato zdobione zasłony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here