Nawyk

Z całą pewnością istnieje cały szereg czynności, które wykonujesz automatycznie i nad którymi ani trochę się nie zastanawiasz. To właśnie nawyki – zarówno te dobre, jak i złe, które mogą zarówno pomagać ci w życiu, jak i je utrudniać. Wiedza na ten temat pomoże ci wzmocnić pierwsze, a porzucić drugie z nich.

Czym są nawyki?

Nawyki to czynności, które wykonujemy automatycznie. Są pewnym schematem, rytuałem działań, który został zapamiętany i zakodowany w naszym mózgu. Wynikają z częstego powtarzania tej samej czynności, która w jakiś sposób zostaje zakodowana w mózgu i przekształca się całkowicie odruchową.

Nawyki powstają poprzez częste powtarzanie utartego schematu, aż do momentu, w którym nie musimy w ogóle zastanawiać się nad tym, co robimy. Zazwyczaj są to czynności, które nasze mózgi odbierają w jakiś sposób pozytywnie, nawet jeśli z obiektywnego punktu widzenia wcale nie są prawidłowe.

Takim nawykiem może być palenie papierosów w chwilach stresujących. Obiektywnie, nie wnosi ono nic pozytywnego do naszego życia, a może pogorszyć stan zdrowia i zużyć cenne pieniądze. Jednak z osobistego punktu widzenia wiele osób będzie twierdziło, że jest to dla nich pozytywne, ponieważ pomaga się im uspokoić.

Czy nawykami można sterować?

To często zadawane pytanie zwłaszcza przez osoby, które zauważają, że mają złe nawyki i chciałyby zmienić je na lepsze. Na szczęście taka zmiana jest w pełni możliwa. Nad nawykami można pracować, zarówno nad tymi pozytywnymi, jak i nad negatywnymi.

Pozytywne nawyki można w sobie wyrobić i wzmocnić. Jest to stosunkowo proste, ponieważ wymaga tylko niewielkiego zaangażowania z naszej strony oraz powtarzania danej czynności, dopóki nie stanie się automatyczna. Mimo iż w pierwszej fazie musimy myśleć nad daną czynnością, szybko może stać się naszym odruchem.

Z kolei negatywne nawyki możemy redukować, starając się ich unikać, aż w końcu doprowadzimy do całkowitego ich porzucenia. Dzięki temu możemy z łatwością sterować swoim życiem i wprowadzić je na lepsze tory. Co równie ważne, jest to działanie, które wymaga tylko niewielkiego zaangażowania z naszej strony i może sobie na nie pozwolić każdy człowiek, dosłownie w każdym momencie.

Jak zmienić swoje nawyki?

Aby zmienić swoje nawyki – pozbyć się tych złych lub wprowadzić nowe, pozytywne – należy przede wszystkim poznać mechanizm ich powstawania i bodźce, które mogą na nie wpływać. Następnie warto wdrożyć skuteczną metodę zmiany nawyków, do czego można posłużyć się opracowanymi na podstawie badań naukowych metodami.

Zastanawiasz się, jak je znaleźć? Przydatne informacje na ten temat znajdziesz w książce “Atomowe nawyki” Jamesa Cleara. Sprawdź jego cztery kroki i przydatne porady na temat tego, jak małe zmiany mogą wpłynąć na całe twoje życie i sprawić, że będzie bardziej produktywne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here