Bezpieczne poruszanie się po domu w godzinach nocnych jest często niemożliwe bez skorzystania ze sztucznego oświetlenia. Choć przyzwyczajenie do miejsca zamieszkania powoduje, że jesteśmy w stanie praktycznie „na ślepo” trafić do łazienki znajdującej się na tym samym piętrze – to przy zejściu po schodach problem staje się dużo poważniejszy.
Dlatego też, niezwykle istotne jest prawidłowe oświetlenie klatki schodowej w domu czy mieszkaniu. Odpowiada ono nie tylko za wystrój i elegancję, ale ma też ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich domowników. Wchodzenie na piętro bądź schodzenie na parter w czasie, w którym do naszego domu nie dostaje się jeszcze skrawek światła słonecznego, jest bez odpowiednio dobranych lamp i opraw bardzo ryzykowne. Dlatego też, w poniższym wpisie udzielimy kilku rad i sugestii dotyczących wyboru oświetlenia do newralgicznych przestrzeni, jakimi są klatki schodowe. Zapraszamy!
W jaki sposób zaaranżować oświetlenie schodów wewnętrznych?
Projektując oświetlenie schodowe, zawsze staramy się dzielić je na dwie części: główne i dodatkowe. W wielu przypadkach nie jest to możliwe, jednak taki podział znacząco ułatwia funkcjonowanie wszystkim domownikom.
Podstawą w tej kwestii jest jedna lampa umieszczona nad klatką schodową. Daje ona sporo światła i często korzysta się z niej właśnie podczas porannego schodzenia na parter. Może nią być plafon lub w przypadku wysokiego sufitu – zwieszany żyrandol. Grupa oświetlenia dodatkowego to natomiast oprawy schodowe lub kinkiety, znajdujące się już bezpośrednio przy samych schodach. Pierwsze umieszcza się na wysokości ok. 15 cm nad każdym stopniem. Daje to niesamowity efekt wizualny, a przy tym doskonale oświetla każdy punkt schodów. Kinkiety wiesza się na ścianie nad głową człowieka, dzięki czemu nie ma ryzyka przypadkowego uderzenia.
Barwa światła na klatce schodowej
Najważniejszym aspektem w kontekście oświetlenia nie tylko klatki schodowej, ale i wszystkich innych pomieszczeń jest temperatura barwowa. Wbrew pozorom, w kontekście schodów wewnętrznych odpowiedź nie jest tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać. Typ światła powinien być dobrany w sposób odpowiadający ogólnej aranżacji wnętrza. Do schodzenia po schodach wystarczy bowiem dobra widoczność – tą jest w stanie zapewnić zarówno barwa zimna, jak i ciepła. Nikt nie wykonuje w tym miejscu zbyt specjalistycznych zadań, przez co w razie wątpliwości najlepiej zastosować rodzaj światła neutralnego (4000 K).
Streszczenie działań związanych z oświetleniem schodów
Aby stworzyć w pełni unikatowy i nowoczesny system oświetlenia klatki schodowej należy zadbać o:
- Obmyślenie i stworzenie projektu instalacji elektrycznej do wszystkich typów światła
- Wybrać i zakupić oprawy schodowe oraz pozostałe formy doświetlenia
- Dokonać zakupu włączników, puszek i innych akcesoriów do oświetlenia schodów
- Stworzyć instalację i podłączyć do niej nabyte urządzenia
- Dokładnie sprawdzić działanie całego systemu oświetleniowego