Właściwe wyposażenie magazynu

Rozwój różnych gałęzi gospodarki powoduje wzrost zapotrzebowania na usługi logistyczne. Sprawny transport, przeładunek i przede wszystkim właściwe przechowywanie towarów to najważniejsze aspekty w działalności firmy logistycznej. Aby to wszystko odpowiednio działało, niezbędne są magazyny wyposażone w odpowiedni sprzęt, regały magazynowe różnego rodzaju i specjalne oprogramowanie do zarządzania. Niezbędny jest też wyspecjalizowany zespół do obsługi magazynu.

Meble w magazynie firmy logistycznej

Magazyn to najważniejsze miejsce w procesie obsługi logistycznej. Tutaj następuje przyjmowanie, wydawanie, sortowanie i magazynowanie towarów. Sprawne funkcjonowanie magazynu możliwe jest jedynie, wtedy kiedy pomieszczenia są właściwie urządzone. Bardzo ważne są odpowiednie meble, wśród których najważniejszy jest regał magazynowy. Najczęściej wykonany jest z metalowych rurek lub kątowników, których przekrój dostosowany jest do ciężaru przechowywanych towarów. Wybór rodzaju regałów, ich wymiarów i nośności zależy od rodzaju materiału składowanego w magazynie oraz systemu załadunku. Najczęściej używanymi regałami magazynowymi są regały paletowe lub wspornikowe. W części biurowej magazynu powinny znaleźć się meble umożliwiające prace osobom, które zarządzają i organizują prace przeładunkowe. To biurka, krzesła biurowe, półki i szafy na przechowywanie dokumentów.

Inne wyposażenie magazynu

Każdy przechowywany towar któregoś dnia musi opuścić regał magazynowy i trafić na ciężarówkę. Aby się tak stało, pracownicy magazynu muszą być wyposażeni w odpowiednie narzędzia. Najpopularniejszym urządzeniem jest wózek widłowy, który służy do układania towaru na półkach, zdejmowania z regału magazynowego, przewożenia ładunków oraz załadowywania i rozładowywania samochodów. Przy zakupie takiego wózka, należy zwrócić uwagę na jego udźwig, ale także na możliwości układania towarów na wyższych półkach. Do przewożenia drobniejszych towarów służą akumulatorowe wózki transportowe, tak zwane „paleciaki”. Dzięki nim można przewozić towary na terenie magazynu, ale nie można przedmiotów podnosić i układać na regałach. Oprócz tego w magazynie może zabraknąć różnego rodzaju drabin i podestów, które umożliwiają pracownikom kontrolowanie towaru, inwentaryzacje, sprawdzenie zabezpieczeń, czy przeprowadzanie drobnych napraw. Dodatkowo w każdym magazynie powinno znaleźć się urządzenie do owijania pakunków folią. Owijanie folią, szczególnie typu stretch, umożliwia zabezpieczenie towarów na paletach po przepakowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here