Za duża lub za mała instalacja fotowoltaiczna. We Wrocławiu to już standard, ale czy da się tego uniknąć

Ogromny wzrost zainteresowania instalacjami OZE widać gołym okiem. Wystarczy przejechać się po osiedlach domków jednorodzinnych we Wrocławiu i sąsiednich gminach. Coraz więcej domów ma na dachach charakterystyczne ogniwa fotowoltaiczne. To się opłaca, szczególnie w dobie szaleńczego rajdu cen energii, co przekłada się na wzrost rachunków za prąd. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie pewien szczegół. Wiele instalacji fotowoltaicznych we Wrocławiu i regionie jest przewymiarowanych. Zdarzają się również zbyt małe instalacje, jak na potrzeby ich użytkowników. Jakie mogą być tego konsekwencje? Jak uniknąć podobnej sytuacji, gdy właśnie planujesz montaż fotowoltaiki?

Za mała instalacja fotowoltaiczna = niska opłacalność inwestycji

Taka sytuacja najczęściej ma prozaiczny powód. Chodzi o oszczędności. Jeśli inwestor wie, że ma do dyspozycji np. tylko 20 tys. zł i nie może przekroczyć tego budżetu, to niestety może się okazać, że nie będzie go stać na zakup instalacji fotowoltaicznej o optymalnej wielkości.

Przykładowo: z audytu energetycznego wynika, że gospodarstwo domowe zużywa rocznie 6000 kWh prądu. Zgodnie z zasadami należałoby więc zaproponować inwestorowi instalację o mocy około 7,2 kW, która pokryje zapotrzebowanie na energię już po uwzględnieniu opustu na rzecz zakładu energetycznego (20%).

Jeśli inwestor z powodu ograniczonego budżetu zdecyduje się na montaż instalacji o mocy np. 5 kW, to od razu wiadomo, że i tak będzie musiał kupować spore ilości prądu z sieci. W efekcie nadal będzie otrzymywać relatywnie wysokie rachunki, których przecież chciał uniknąć lub mocno je zredukować.

Zbyt mały system fotowoltaiczny nie zaspokoi więc zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym, co spowoduje znaczne obniżenie opłacalności tej inwestycji. Warto o tym pomyśleć i ewentualnie wstrzymać się z decyzją o zakupie fotowoltaiki do momentu uzbierania nieco większego budżetu, pozwalającego zamontować odpowiednią instalację.

Za duża instalacja OZE? Długo poczekasz na zwrot z inwestycji

Przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej nie niesie ze sobą tak przykrych konsekwencji dla inwestora, jak w przypadku wybrania zbyt małego systemu. Głównym problemem jest tutaj to, że niepotrzebnie przepłacamy za instalację, której potencjał i tak nie zostanie w pełni wykorzystany – zwłaszcza przy obowiązującym do kwietnia 2022 roku systemie opustów.

Znaczne przewymiarowanie instalacji OZE ma sens tylko wtedy, gdy z góry wiadomo, że w najbliższej przyszłości istotnie zwiększy się zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym lub gdy mówimy o instalacji off-grid (czyli niepodłączonej do sieci energetycznej).

W każdym innym przypadku takie przewymiarowanie narazi inwestora na wysokie koszty, a tym samym na dłuższe oczekiwanie na zwrot z inwestycji. Warto więc na to uważać i kierować się realnym, a nie domniemanym zapotrzebowaniem na energię w gospodarstwie domowym.

Co możesz zrobić, aby mieć idealnie dobraną instalację fotowoltaiczną?

Punktem wyjścia zawsze jest zlecenie audytu energetycznego, który powinna przeprowadzić profesjonalna firma zajmująca się doborem oraz montażem instalacji OZE. Taką usługę, bez żadnych zobowiązań, możesz zamówić w Sun For You, jednej z najwyżej ocenianych firm montujących panele fotowoltaiczne we Wrocławiu i regionie (www.sunforyou.pl).

Audyt da odpowiedź na pytanie, jaka instalacja jest Ci właściwie potrzebna, jak powinna zostać zamontowana (na dachu czy na gruncie), a także uwzględni prognozowany wzrost zużycia energii w Twoim gospodarstwie domowym w wyniku np. planowanego montażu klimatyzacji czy przejścia na ogrzewanie pompą ciepła.

Podstawą jest również prawidłowe zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. Projektant bierze pod uwagę wiele istotnych parametrów, które składają się na to, że dana instalacja nie będzie ani niepotrzebnie przewymiarowana, ani co gorsza zbyt mała, jak na potrzeby użytkownika. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule na stronie https://sunforyou.pl/projektowanie-fotowoltaiki-wroclaw-co-musi-wziac-pod-uwage-projektant-instalacji/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here