Bezpieczeństwo w magazynie

Troska o bezpieczeństwo w takich miejscach jak magazyn jest niezwykle ważna. Sprawne funkcjonowanie całej placówki zależy od tego, czy pracownicy będą pracować zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przestrzegać zakazów i odpowiednich norm. Pod tym względem, kluczowe jest wyposażenie wszystkich stanowisk pracy w odpowiednie oznaczenia, a także wykorzystanie specjalistycznych form oznakowani. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi dedykowanych do menadżerów i kierowników magazynów. Dowiesz się jakie formy zabezpieczeń warto wybrać oraz jak przeciwdziałać wystąpieniu sytuacji nagłych i kryzysowych.

Oznaczanie szlaków komunikacyjnych i zabezpieczanie podług

Wiele wypadków, do których dochodzi na terenie magazynów, ma miejsca wzdłuż tak zwanych szlaków komunikacyjnych – czyli tras najczęściej uczęszczanych przez pracowników. Chodzi głównie o trasy pokonywane w czasie rozładunku i załadunku transportu, a także w czasie bieżącej obsługi magazynu. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich oznakowani oraz zabezpieczeń dedykowanych właśnie do szlaków komunikacyjnych.

Spośród form zabezpieczeń wymienić należy przede wszystkim barierki ochronne, za pomocą których możesz odgrodzić dany szlak od jego otoczenia. Pomocne bywają także odbojniki oraz innego typu zabezpieczenia, którymi możesz opatrzyć powierzchnie ścian, ranty regałów czy drzwi. Warto o tym pamiętać, gdyż są to miejsca narażone na uszkodzenia zwłaszcza w czasie transportu wózkami widłowymi oraz paleciakami.

Ponadto, warto stosować znaki ochrony przeciwpożarowej, znaki informacyjne oraz inne formy oznaczeń, które będą informować o sposobie zachowania się w trakcie wystąpienia sytuacji nagłych. Warto o tym pamiętać, gdyż używanie oznaczeń przeciwpożarowych jest regulowane poprzez specjalną ustawę, a tym samym – jest ono w wielu miejscach i sytuacjach obowiązkowe. W dużym skrócie jest to obowiązek pracodawcy bądź osoby odpowiedzialnej za zarządzanie danym budynkiem.

Maty i wykładziny w magazynach – kiedy i dlaczego warto?

W magazynach stosuje się niekiedy także specjalne rodzaje mat i wykładzin, które mają wyjątkowe funkcje. Z rozwiązaniami takimi możesz spotkać się także w innych miejscach – na przykład sklepach, a niekiedy budynkach użyteczności publicznej.

Szczególnie warte rozważenia są maty antypoślizgowe, które działają zabezpieczająco. Nie tylko chronią osoby przemieszczające się przed upadkiem, ale również – stanowią doskonałą izolację podłogi. Wśród dostępnych wykładzin znajdziesz także modele specjalizujące się w odporności na prąd (wykładziny antyelektrostatyczne), odprowadzaniu płynów czy olejoodporne. Są to rozwiązania chętnie stosowane w magazynach specjalistycznych – na przykład tych dedykowanych do przechowywania farb i lakierów.

Ponadto, warto stawiać na wykładziny pokryte odpowiednimi znakami, które poza tym, że stanowią praktyczne wyposażenie danego pomieszczenia, to pełnią również funkcję informacyjną. Mogą ostrzegać przed potencjalnym niebezpieczeństwem, wskazywać kierunek komunikacji bądź też prezentować zakazy ważne z perspektywy bezpiecznego przebywania w danym pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here