Co jest najważniejsze przy wyborze nowego materaca i dlaczego

Zakup nowego materaca może być sporym wydatkiem, dlatego tym bardziej warto pomyśleć nad tym, jakie cechy są w jego przypadku najważniejsze. I nie chodzi tylko o to, żeby znać najważniejsze parametry opisujące materac, ale rozumieć, co one praktycznie oznaczają.

Twardość nie musi być najważniejsza

Twardość materaca, oznacza na przykład jako H4 dla materaca średnio twardego lub H7 dla twardego, to cecha opisująca podatność na odkształcenia pod wpływem obciążenia. I w przypadku materaców niektórych typów w pewnym sensie jest to wartość powiązana z inną ważną cechą, czyli z izolacją ruchu. W skrócie – im twardszy materac, tym mniej odczuwalne będą ruchy jednej osoby dla tej, która śpi obok. Jednak wraz ze wzrostem popularności materaców z pianek termoelastycznych pojawiła się potrzeba rozdzielenia tych dwóch parametrów, jako że dziś możliwe jest kupno relatywnie miękkiego, a jednocześnie dobrze izolującego ruch materaca. Takie materace przy tym wcale nie muszą być istotnie droższe, więc jest to opcja, która przypadnie do gustu sporej grupie odbiorców. Tutaj można zobaczyć oferty:
https://sensive.pl/materace-wroclaw/

Jak ocenić higieniczność materaca?

Wiele dziś sprzedawanych materaców jest reklamowanych jako opcja idealna pod względem higieny. Należy to jednak rozbić na kilka oddzielnych czynników, w tym między innymi:

  • efektywność oddychania materaca;
  • potencjał do gromadzenia wilgoci w obrębie wypełnienia;
  • potencjał do zasiedlenia przez roztocza lub grzyby;
  • łatwość czyszczenia;
  • dostępność ochronnych pokrowców antyalergicznych.

Te parametry nie są opisywane liczbowo, więc porównanie materaców od różnych producentów może być bardzo trudne, natomiast warto poszukać analizy każdego z tych aspektów w opisach produktów. Należy przy tym jednak dodać, że na przykład to, jak dobrze materac będzie odprowadzał wilgoć, będzie i tak finalnie zależało również od jego ułożenia.

Trwałość materaca

Im droższy materac się kupuje, tym większe można mieć zwykle oczekiwania dotyczące jego trwałości. Ta jest oczywiście szacowana przy założeniu pewnego określonego sposobu eksploatacji, więc pod cięższą osobą lub po częstszym gruntownym czyszczeniu może ulec skróceniu. Ważna więc będzie choćby gwarancja – im dłuższy jest czas jej obowiązywania, tym dłużej zapewne będzie można używać materaca. To jednak nie musi oznaczać, że na przykład po 2 czy 5 latach materac będzie zachowywał się identycznie, jak pierwszej nocy. W zależności od typu materaca czy jego wypełnienia będzie się on tak czy inaczej zużywał, jednak przez cały przewidziany przez producenta okres powinien być wygodny, higieniczny i w pełni użyteczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here