dom z kontenerów

Domek letniskowy to marzenie wielu osób. Jednym z ciekawych rozwiązań jest zamówienie gotowego kontenera mieszkalnego, który jest dostosowany do użytku i jest w pełni wyposażony. Dzięki niemu możemy w dowolnym miejscu zamówić jego umieszczenie oraz ziścić swoje plany o tanim, małym domku wakacyjnym w dowolnej części Polski. Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne a oferta na rynku coraz większa. W tym tekście prezentujemy kontenery mieszkalne jako doskonały sposób na postawienie w krótkim czasie gotowego domku letniskowego w górach czy nad morzem.

Czym są kontenery mieszkalne? – Domek letniskowy

Kontenery mieszkalne to kontenery, jakie znamy ze statków kontenerowych czy transportu kolejowego, które są przerabiane i modyfikowane. Są one przebrane na kontenery mieszkalne, w których możemy mieszkać przez cały rok niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych. Konstrukcje takie najczęściej mają ok. kilkunastu metrów długości i kilku szerokości. Od strony technicznej są izolowane, ocieplane oraz doprowadzone są do nich media. Od strony praktycznej kontenery takie są wykończone panelami, kafelkami czy elementami użytkowymi. W kontenerach mieszkalnych znajdują się sypialnie, łazienki, kuchnie i salon, a cały rozkład przypomina małe i nowoczesne mieszkanie. Kontenery takie mają również szyby — często na całej wysokości, drzwi, wentylację i są pełnoprawnymi małymi mieszkaniami. Są one też pomalowane na ciekawe kolory od zewnętrznej strony, posiadają taras czy zadaszenie.

Sam “domek letniskowy” w takim stylu umożliwia komfortowe funkcjonowanie podczas wakacji. W kontynentach mieszanych znajduje się wentylacja, a my możemy zainstalować klimatyzację. Funkcjonalna kuchnia pozwala gotować, a łazienka brać prysznice bez większych problemów. Samą konstrukcję możemy np. obudować ozdobnymi cegłami czy dowolnie dostosować do otoczenia, nie martwiąc się o bezpieczeństwo, gdyż funkcje nośne pełni sam kontener.

Ideą kontenerów mieszanych jest stworzenie w nich małych, mobilnych i komfortowych mieszkań, które można postawić w dowolnym miejscu na ziemi. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują różnego typu kontenery mieszkalne pod względem ceny, wyposażenia, wielkości czy modyfikacji. Najczęściej przerabiane na kontenery mieszkalne są kontenery używane przez kilka — kilkanaście lat, które w dalszym ciągu zachowują swoje właściwości i nieprzemakalność. W nieco wyższej cenie możemy również skorzystać z nowych kontenerów wykonanych na nasze zamówienie. Ceny takich modułów rozpoczynają się od kilkunastu — kilkudziesięciu tysięcy złotych a kończą na ok. stu tysiącach. Aby je kupić, wystarczy znaleźć odpowiednią firmę oraz zamówić. W większości miejscowości w Polsce nie są wymagane żadne pozwolenie na budowę itp., a jedynie musimy zgłosić fakt postawienia budynku mieszkalnego w gminie.

Czy rozwiązanie to jest bezpieczne?

Dla wielu osób kontenery mieszkalne to nowość, która budzi również pewne obawy. W rzeczywistości jednak kontenery takie są niezwykle bezpieczne. Ich konstrukcja powoduje, że są nieprzemakalne i wodoszczelne. Znoszą też dużo większe obciążenia niż np. domy murowane, gdyż na statkach ustawionych jest na sobie nawet kilkadziesiąt kilkudziesięciotonowych kontenerów. Ich sekret tkwi w jednolitej bryle metalu, która jest praktycznie niezniszczalna. Najlepiej świadczy o tym sezon huraganów w USA, gdzie często mamy do czynienia ze zdjęciami zburzonych domów murowanych oraz domów kontenerowych, które przetrwały w nienaruszonym stanie. Domy w tej wersji posiadają również takie same szyby jak w tradycyjnym budownictwie, antywłamaniowe drzwi czy systemy bezpieczeństwa.

Gdzie możemy postawić taki domek letniskowy?

Jedną z największych zalet kontenerów mieszkalnych – domków letniskowych jest możliwość postawienia ich w dowolnym miejscu w Polsce. Wiele firm oferujących tego typu konstrukcje, oferuje również dostarczenie ich pod wskazany adres w kraju. Dzięki temu możemy ustawić je na działce nad morzem, w górach, nad jeziorami, w lesie czy po prostu w dowolnej lokalizacji. Sama działka nie musi być też duża czy specjalnie modyfikowana np. poprzez wykonanie fundamentów. Jeśli zatem chcemy w niskiej cenie stworzyć swój letni azyl, możemy kupić niewielką działkę w atrakcyjnym miejscu i postawić na niej właśnie taki domek letniskowy. Dzięki temu bez zobowiązywania się i wydawania dużych sum będziemy mogli w ciągu kilku wakacyjnych miesięcy po prostu pojechać i wypoczywać w komfortowy sposób. Dla kilku miesięcy użytkowania w roku nie musimy zatem inwestować dużych sum, aby uzyskać jedynie bezpieczne schronienie na noc.

Dlaczego warto?

Kontenery mieszkalne, z których możemy stworzyć domki letniskowe, posiadają bardzo wiele plusów. Z pewnością pierwszym z nich jest łatwość zamówienia i pozyskania takiej konstrukcji. Nawet w ciągu 30 dni możemy zamówić jego postawienie. Ogromną korzyścią jest też możliwość wyboru różnych wersji kontenerów mieszanych. Jeśli chcemy urządzić je samodzielnie, zrobimy to, kupując je za niższą cenę niewyposażone. Gdy zależy nam jedynie na wypoczynku nad jeziorem, możemy zamówić w pełni wyposażony moduł. W konstrukcjach takich możemy mieszkać przez cały rok. Możemy używać ich do różnych celów oraz w razie konieczności po prostu przenieść. Duży wybór firm na rynku nie sprawi nam kłopotów jak cały proces tradycyjnej budowy. Kontenery takie są też traktowane często jako produkty kupione tak jak produkty w supermarkecie, dzięki czemu możemy liczyć na gwarancję oraz jasne warunki zakupu. Dużym plusem tego rozwiązania jest też wysoki komfort w najlepiej wyposażonych domkach letniskowych tego typu. Wyposażenie to niczym nie różni się od wykończenia domu murowanego, przez co będziemy mogli z takiej konstrukcji korzystać niezwykle komfortowo. W razie chęci rozbudowy możemy stworzyć np. kompleks kilku kontenerów lub powiększyć obecną konstrukcję, co będzie niezwykle łatwe i szybkie. Kontenery mieszkalne, to też różnorodny design, który możemy wybrać samodzielnie. Dla wielu osób nie ma to większego znaczenia, ale osoby przykładają do tego wagę, będą mogły stworzyć z takiego kontenera np. designerski budynek w niczym nieprzypominający kontenera mieszkalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here