Domowa biblioteka pełna skarbów
Foto: united photo studio /Shutterstock

Zbiory książkowe są dla wielu osób jednym z centralnych i najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Są odzwierciedleniem gustów i zainteresowań właściciela. Mogą też mieć ogromną wartość sentymentalną. Przechowywanie kolekcji książkowej w taki sposób, aby z jednej strony wyglądała reprezentacyjnie i interesująco, a z drugiej była ergonomiczna i praktyczna w użytkowaniu jest bardzo ważną kwestią dla każdego, kto posiada pokaźny księgozbiór. Jak zatem uporządkować domową bibliotekę? Jaki regał wybrać?

Jak wybrać odpowiedni regał na książki?

Oglądając komplety regałów na książki wypełnione przykładowymi okładkami można odnieść wrażenie, że właściwie każdy zestaw mógłby pasować do dużej kolekcji książek. Podczas dokonywania wyboru szczególnie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech:

  • Stylistyka — może zachowywać prosty, minimalistyczny charakter lub nawiązywać do konkretnych stylów (np. lat 60.),
  • Rozmiary — choć wydaje się to oczywiste, temat ten zawiera sporo niuansów. Wyższe regały na książki będą wymagały podnóżka lub nawet drabiny. Trzeba też wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia, w którym ma się znajdować domowa biblioteczka. Istotne są także odległości pomiędzy szafkami lub regałami, jeśli w planach jest zakup kilku identycznych modeli w celu regularnego ich rozmieszczenia na większej powierzchni. Warto również wziąć pod uwagę wysokość oraz głębokość półek, aby nie było problemów z umieszczeniem na nich książek o większych gabarytach (np. atlasów, albumów czy encyklopedii),
  • Funkcje i specyfika budowy — różnice pomiędzy regałami czy szafkami na książki mogą obejmować dodatkowe funkcje, takie jak możliwość przesuwania półek po prowadnicach lub możliwość ich aranżacji w ramach systemu modułowego. Są to możliwości, o których należy pamiętać podczas kupna — przykładowo, zmiana aranżacji regałów wiszących lub obudowanych (w całości lub części) wymaga znacznych nakładów pracy. A zatem, jeśli interesuje cię możliwość zmiany układu półek po montażu, dobrym rozwiązaniem będą regały modułowe. Z niektórych artykułów można także skorzystać jako z metody organizacji przestrzeni w pomieszczeniu, wykorzystując np. jeden lub kilka witryn w charakterze ścianki działowej pokoju,
  • Materiał — jeden z czynników określających długowieczność oraz podatność na uszkodzenia. Ponadczasowym i uniwersalnym materiałem jest drewno, choć nie jest wyborem najnowocześniejszym. Jego tańszym zamiennikiem będzie płyta wiórowa albo płyta MDF (meble wykonane z takich materiałów mniej obciążają kieszeń, ale są za to mniej trwałe). Dobrą alternatywą dla drewna jest metal, będący w architekturze wnętrz jednym z synonimów nowoczesności. Wiele modnych regałów na książki wykonanych jest właśnie z tego materiału, który potrafi zajmować mniej miejsca niż drewno, a jednocześnie zapewniać identyczny lub większy udźwig. Przy montażu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na trwałość mocowań, np. śrub i kołków, trzymających poszczególne elementy regału.

Stylistyka regałów na książki. Co najlepiej wybrać?

Domowa biblioteczka powinna być uzupełnieniem wyborów estetycznych dokonanych w pozostałych częściach domu. Najlepszym wyborem jest dopasowanie jej stylu do pozostałych elementów wystroju oraz kolorystyki. Warto także zmierzyć najmniejsze oraz największe pozycje książkowe znajdujące się w księgozbiorze — wybór regałów o zróżnicowanych wysokościach i głębokościach półek może pomóc w znalezieniu miejsca dla wszystkich wymiarów książek.

Jedna z najważniejszych cech, czyli materiał wykonania, powinien być dostosowany do ilości posiadanych książek. Trzeba pamiętać, że płyty MDF oraz wiórowe charakteryzują się znacznie mniejszym udźwigiem niż drewno oraz metal. A zatem, najistotniejsze kryteria wyboru regałów oraz szafek na książki to wygląd, budulec oraz funkcjonalność — odpowiedni balans pomiędzy tymi czynnikami zawsze prowadzi do dobrego wyboru. Przekonaj się, jak wiele w twoim domu może zmienić dobrze dobrany regał na książki!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here