Kuchnia w stylu skandynawskim
needpix.com

W stylu skandynawskim dominuje wygoda oraz funkcjonalność. Jego najważniejsze cechy to minimalizm oraz prostota. Pomieszczenia w stylu skandynawskim są zawsze bardzo jasne. Najlepiej, gdy są oświetlone światłem dziennym. Dlatego w oknach nie ma żadnych firanek i zasłonek. W dodatku, we wnętrzu musi być dużo lamp, aby sztuczne oświetlenie było jak najbardziej komfortowe dla oczu. Styl skandynawski występuje w kilku odmianach, więc na pewno znajdziesz odpowiednią kuchnię dla siebie.

Jak wygląda kuchnia w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim
needpix.com

Kuchnia w tym stylu jest przede wszystkim bardzo prosta i surowa. Nie ma w niej zbyt wielu dodatków. Może wydawać się nawet chłodna. W tej kuchni dominują, jasne, pastelowe odcienie. Przede wszystkim biel. Nie znajdziesz tutaj też dużej ilości sprzętów kuchennych. Tylko to, co jest potrzebne i nic więcej. Pełno w niej jest natomiast regałów, półek zrobionych z naturalnego drewna lub ze szkła. Bardzo często szafki nie są zamykane. Dlatego w kuchniach w stylu skandynawskim bardzo często występują metalowe stojaki i wieszaki, jak również inne dodatki wykonane ze stali nierdzewnej. Kuchnie tego typu są najlepszą opcją dla młodych ludzi, którzy są zapracowani i najważniejsza dla nich jest funkcjonalność wnętrza. W stylu skandynawskim dominują takie materiały jak cegła i drewno. Najczęściej cegłą są ozdobione białe ściany. Styl skandynawski ma to do siebie, że w magiczny sposób potrafi powiększyć nawet najmniejszą kuchnię, dzięki odpowiednio dobranym meblom oraz kolorom. Poza cegłą, kolejnym bardzo ważnym naturalnym surowcem jest drewno. W kuchni w stylu skandynawskim zrobione są z niego, na przykład blaty, stoły, krzesła i podłogi.

Różne odmiany stylu skandynawskiego w aranżacji kuchni

Styl skandynawski jest niejednolity i występuje w wielu odmianach. Każda z nich wywodzi się z innego kraju położonego na Półwyspie Skandynawskim. Styl skandynawski, który pochodzi z Danii, charakteryzuje się tym, że jest romantyczny i delikatnym. Natomiast w Szwecji najpopularniejszy jest minimalizm i połączenie bieli z drewnem. Natomiast w fińskich kuchniach występują geometryczne motywy. Finowie bardzo lubią kontrasty. Często można u nich zobaczyć połączenie bieli z czernią. Wszystkie odmiany stylu skandynawskiego łączy to, że są eleganckie, a jednocześnie wnętrze wygląda przestronnie i lekko. W dodatku bardzo dobrze łączy się on z wieloma innymi stylami, na przykład z boho. Kuchnia w tym stylu daje bardzo wiele możliwości aranżacji.

Kuchnia w stylu skandynawskim
needpix.com

Jakie kolory występują w kuchniach w stylu skandynawskim?

Do kuchni w tym stylu najbardziej będą pasowały wszelkiego rodzaju pastele. Między innymi: biele, beże, ecru, czy ivory. Wszystkie te kolory są wprost doskonałe do optycznego powiększania pomieszczeń. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby mieć kuchnię w stylu duńskim, to na ścianach połóż bukowe lub brzozowe forniry. W kuchni ściany muszą być gładkie i matowe. Okna mogą być zasłonięte przez drewniane żaluzje albo zasłony z tkanin naturalnych, na przykład brązowe lub granatowe. Ogólnie rzecz biorąc w kuchni w stylu skandynawskim dominującym kolorem powinna być biel, delikatnie przełamana przez inne, równie neutralne barwy. Bardziej kolorowe mogą być dodatki. Możesz na przykład postawić na parapecie intensywnie zielone zioła albo kupić sobie kolorową zastawę stołową. Jednak pamiętaj, żeby tutaj również postępować z umiarem i lepiej wybrać coś w pastelowych barwach, niż na przykład czerwonego. Nie oznacza to wcale, że w kuchni w stylu skandynawskim musi być nudno. Możesz pozwolić sobie na ciekawe rozwiązania, na przykład szachownicę na podłodze lub na pomalowanie jednej ze ścian na ciemniejszy kolor.

Jakie meble kuchenne wybrać?

Meble w stylu skandynawskim mogą mieć ciemniejsze kolory. W kuchniach w tym stylu możesz zainwestować w nowoczesne meble, które będą w sobie łączyły na przykład metal i szkło. To bardzo eleganckie połączenie. Jednak nie ma się co oszukiwać, że najpopularniejszymi meblami kuchennymi są te, które mają białą podstawę oraz drewniane blaty. Ważną cechą skandynawskich mebli jest to, że mnóstwo w nich półek oraz szuflad, co jest bardzo przydatne w kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here