Nadpłacanie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które z roku na rok zyskuje w Polsce na popularności. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na to, aby spełnić marzenie o posiadaniu własnego domu bądź mieszkania. Mimo że jest to zobowiązanie długoterminowe, to cieszy się ono dużym zainteresowanie – zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych.

Okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego może wynieść nawet 30 lat, nie oznacza to jednak, że nie można spłacić takiego zobowiązania szybciej. Można to zrobić dzięki regularnemu nadpłacaniu kredytu. Na czym polega nadpłata kredytu i czy warto się na nią decydować? Doradcy kredytowi https://splatakredytow.pl/ odpowiedzą na te pytania w poniższym artykule.

Wcześniejsza spłata kredytu a nadpłata – czym się to różni?

Każda osoba, która choć raz zaciągnęła jakiś kredyt, z pewnością słyszała o możliwości jego szybszej spłaty. Polega to na jednorazowym uregulowaniu pozostałej części zobowiązania. Na taki krok kredytobiorcy decydują się najczęściej w momencie dodatkowego przypływu gotówki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli do spłaty zobowiązania zostało kilka czy kilkanaście miesięcy, ale chcemy mieć już z głowy spłatę kredytu.

Nadpłata kredytu polega z kolei na wpłacaniu bankowi większych kwot, niż wymaga tego harmonogram spłat. Na przykład: Twoja miesięczna rata kredytu hipotecznego wynosi 1000 zł, jednak decydujesz się wpłacić na rachunek 1500 zł – w takim wypadku mówi się o nadpłacie kredytu.

Nadpłacanie kredytu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą skrócić okres kredytowania, a tym samym szybciej pozbyć się swojego zobowiązania. To ile razy można nadpłacić kredyt, zależy najczęściej od możliwości i chęci kredytobiorcy. To samo tyczy się sumy nadpłaty – może to być 50 zł, ale równie dobrze 500 zł i więcej.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt?

Nadpłacanie kredytu może pozwolić kredytobiorcy na duże oszczędności. Nadpłacając kredyt regularnie, zmniejszamy pozostały do spłaty kapitał. Jak wiadomo, na jego podstawie naliczana jest wysokość odsetek, więc możemy na nich zaoszczędzić. Tak jak już wspomnieliśmy, nadpłacanie kredytu daje możliwość, aby wcześniej spłacić całe zobowiązanie, a tym samym dać sobie większą swobodę finansową.

Nadpłacanie kredytu opłaca się więc pod względem finansowym, ale także psychicznym. Posiadanie długoterminowego kredytu może powodować stres oraz obciążać domowy budżet. Spłatę takiego kredytu można więc porównać do pozbycia się balastu oraz niewątpliwie zmniejsza to ryzyko powstania kłopotów finansowych.

Zanim jednak zaczniesz nadpłacać swój kredyt, sprawdź, czy bank nie pobiera prowizji za taką możliwość. Na szczęście ta kwestia jest mocniej uregulowana niż jeszcze jakiś czas temu i banki nie mają możliwości naliczania takiej prowizji, w jakiejkolwiek wysokości, jeśli kredyt spłacamy już od co najmniej 3 lat. Jeśli chcesz nadpłacić kredyt, który spłacasz krócej, to możesz spodziewać się prowizji, jednak zazwyczaj będzie ona niewielka. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wybierasz korzystny kredyt, to skontaktuj się z doradcą https://splatakredytow.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here