Podnośniki do samochodów osobowych – kilka porad w sprawie zakupu

0
532

Podnośniki, nazywane potocznie lewarkami, to urządzenia, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego pojazdu. Wykorzystywane są w różnych sytuacjach, które przydarzają się polskim kierowcom. Gdy w Twoim pojeździe dojdzie do przebicia opony, bądź wystąpienia innej usterki, w wyniku której będzie musiał dostać się do spodniej części pojazdu, konieczne będzie wykorzystanie podnośnika. Poniżej udzielamy porad skierowanych do posiadaczy samochodów osobowych, którzy pragną wyposażyć je w nowoczesny i wysoce sprawny lewarek. Przedstawiamy najczęściej wybierane modele podnośników oraz podpowiadamy jak krok po kroku dokonywać wyboru, by okazał się on udany.

Lewarki samochodowe – czyli jak wybierać, by trafić 

Lewarki samochodowe mogą mieć różną formę, kształt, sposób działania i konstrukcję. Jaki typ lewarka warto wybrać, by w sytuacji awarii okazał się on maksymalnie pomocny? Zacznijmy od wymienienia najpopularniejszych modeli, po które sięgają polscy kierowcy.

Lewarki samochodowe to przede wszystkim urządzenia trapezowe. Często, są one dodawane do nowo kupowanego modelu pojazdu. W typowym lewarku trapezowym znajduje się przekładnia śrubowa, co pozwala na jego sprawne i wygodne wykorzystanie. W konstrukcji śruby zastosowano gwint drobnozwojowy, a do jej obracania konieczne jest dysponowanie specjalnym uchwytem. Lewarki takie wykorzystywane są stosunkowo często, jednak nie do każdego typu pojazdu będą się nadawać. Przede wszystkim – nie poradzą sobie z samochodami posiadającymi wysokie zawieszenie, a także do przeprowadzania bardziej zaawansowanych napraw. 

Lewarki samochodowe hydrauliczne 

Do bardziej zaawansowanych prac polecam sięgać po słupkowe podnośniki hydrauliczne. Są to urządzenia zdecydowanie bardziej stabilne oraz wytrzymałe w trakcie unoszenia dużych ciężarów. Można je wykorzystywać do podnoszenia nawet wyjątkowo ciężkich pojazdów osobowych. Warto podkreślić, że najbardziej wytrzymałe modele są w stanie poradzić sobie z udźwigiem rzędu 30 ton. Kluczowy w konstrukcji podnośników hydraulicznych jest tłok, czyli element odpowiedzialny za unoszenie i opuszczanie pojazdu. 

Popularnym rozwiązaniem są także podnośniki samochodowe w formie tak zwanej żaby. Jest to podtyp podnośników hydraulicznych, wyjątkowo łatwych w obsłudze oraz wykorzystaniu. Dużą zaletą podnośników typu żaba jest ich niewielki rozmiar oraz możliwość bezproblemowego przechowywania po złożeniu. Warto też wskazać na wysoki poziom stabilizacji samochodu w trakcie pracy. Podnośniki żaby mają bowiem dużą powierzchnię, która świetnie radzi sobie z amortyzowaniem nacisku sił fizycznych. 

Podnośniki pneumatyczne do samochodów osobowych 

Wśród chętnie wykorzystywanych typów lewarków znajdują się także podnośniki pneumatyczne, nazywane bałwankami. Są to urządzenia bardziej profesjonalne, wykorzystywane często w salonach serwisowych i warsztatach. Dużą zaletą bałwanków jest fakt, że mogą unieść pojazd na wysokość nawet 40 cm, przewyższając pod tym względem możliwości oferowane przez inne urządzenia.

Ponadto, bałwanki wykonują swoją pracę niemal całkowicie automatycznie. Ich obsługa nie jest problematyczna i nie wymaga dużego nakładu sił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here