Co po skończeniu szkoły

Każdego roku setki tysięcy absolwentów szkół średnich w Polsce myślą o swojej przyszłości zawodowej. Jedni dostają się potem na studia, a inni rozpoczynają poszukiwania pierwszej pracy. Problem z poszukiwaniem etatu dopada też w końcu absolwentów studiów. Zależnie od zdobytej wiedzy, poszukują oni pracy w różnych sektorach gospodarki. Pierwsza praca, podobnie jak inne „pierwsze” rzeczy, jest pamiętana przez człowieka przez całe życie. Niezależnie od posiadanego wykształcenia, nie jest to najczęściej praca marzeń – z czegoś po prostu trzeba żyć, a żadna praca w końcu nie hańbi.

Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?

Jeśli na naszym CV widnieją tylko nazwy ukończonych szkół i uczelni, to nie zawsze będzie łatwo. Wynagrodzenie na jakie możemy liczyć w pierwszej pracy to najczęściej najniższa krajowa. Dla kogoś wchodzącego w prawdziwy, dorosły świat i tak jest to często wystarczające do godnego życia uposażenie. Prace jakie wtedy możemy podjąć, to najczęściej praca fizyczna. Wybierać możemy spośród wielu ofert, w których poszukiwany jest pracownik produkcji. Jest to bardzo pojemne pojęcie, a wykonywane na tym stanowisku obowiązki mocno różnią się od siebie w zależności od konkretnego pracodawcy. Czując się wystarczająco kompetentni do założenia własnej działalności gospodarczej, możemy to oczywiście zrobić. Praca dla samego siebie i na własnych warunkach ma wiele zalet, chociaż spora część społeczeństwa docenia mimo wszystko pracę u kogoś, tłumacząc to mniejszą odpowiedzialnością i „lżejszą głową”. Warto jednak spróbować prowadzenia własnej działalności, aby przekonać się, jak to jest.

Zobacz też: https://www.emetro.pl/jak-zdobyc-pierwsze-doswiadczenie-zawodowe/

Kolejnym pomysłem na wejście na rynek pracy i zdobycie konkretnych umiejętności i kompetencji, jest staż lub praktyki. Pozwalają one zdobyć doświadczenie na stanowiskach, które już w przypadku przejścia na umowę o pracę oferują spore wynagrodzenie. Na zatrudnienie możemy liczyć często w firmach, w których odbywaliśmy wcześniej staż – zarówno płatny, jak i bezpłatny. Parę razy do roku odbywa się również rekrutacja do projektów unijnych, które gwarantują szkolenie z zakresu poruszania się na rynku pracy, uczą jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej oraz pomagają za znalezieniem firmy, która zatrudni nas na staż. Często oferowana jest w takich przypadkach gwarancja zatrudnienia w zakładzie, w którym odbywamy praktyki. Jest to bardzo cenna możliwość zdobycia doświadczenia w wybranym przez nas zawodzie. Jeśli jednak zdecydujemy się na poszukiwanie pracy na własną rękę, a nie posiadamy bogatego CV i zależy nam na jakimkolwiek zajęciu, to kluczem do sukcesu będzie wysyłanie jak największej ilości zapytań do pracodawców.

Dobre wrażenie może zrobić też osobista wizyta w biurze firmy lub chociażby telefon do rekrutera z zapytaniem o przebieg rekrutacji. W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy osobą, której zależy na pracy i będziemy sumiennie wykonywać nasze obowiązki. Na pewno nie należy zrażać się brakiem kontaktu od pracodawców w pierwszych dniach poszukiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here