Obraz do salonu
pixabay.com

Właściwie dobrane dodatki decydują o wyglądzie całego pomieszczenia. Tak samo jest z salonem. To wizytówka Twojego domu i miejsce, w którym chętnie przyjmujesz gości. Każdemu zależy na tym, żeby salon sprawiał jak najlepsze wrażenie. Był stylowy i elegancki. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest po prostu powieszenie na ścianie ciekawego obrazu. Jak go wybrać, aby zachwycał wszystkich?

Jakie obraz wybrać do salonu?

Obraz to tylko pozornie niewielki dodatek. Jednak to właśnie on potrafi zadecydować o wyglądzie całego pomieszczenia. Musisz zadbać o tym, żeby jego temat, kolorystyka, stylistyka oraz rodzaj ramy pasował do charakteru salonu. Chodzi o to, żeby tworzyły one spójną całość. Chyba, że zależy Ci na tym, żeby we wnętrzu wprowadzić kontrast, ożywić je.

Jaki obraz sprawdzi się w nowoczesnym salonie?

Gdy wybierasz obraz do pokoju dziennego w modernistycznym stylu, to w praktyce nie musisz się ograniczać. W nowoczesnym salonie możesz spokojnie łączyć ze sobą różne style malarskie. Tutaj nie muszą one do siebie pasować. Chodzi o uzyskanie kontrastu i wprowadzenie dynamiki do pomieszczenia. W pokoju gościnnym, który jest przeznaczony do relaksowania się, lepiej postawić na obrazy bardziej stonowane. Wtedy łatwiej będzie Ci się odprężyć. W nowoczesnym salonie bardzo dobrze będą wyglądały obrazy, na których są geometryczne figury, motywy street-artowe, linie, kwiaty, zwierzęta i krajobrazy w 3D, postacie z komiksów, miasta, twarze albo ważny dla Ciebie cytat napisany ciekawą czcionką.

Obraz do salonu
pixabay.com

Obrazy mogą tworzyć złudzenia optyczne

Nowoczesne salony mają to do siebie, że lubią bawić się różnymi konwencjami. Dlatego dobrze jest powiesić na ścianie taki obraz, który będzie oddziaływał na narząd wzroku. Może on mieć w sobie różnego rodzaju faktury i efekty świetlnie. Wtedy wydaje się, że na obrazie coś się porusza i że jest on o wiele bardziej głęboki. Uwaga! Taki obraz może wręcz zahipnotyzować! Pamiętaj o tym, że salon powinien służyć Ci głównie do odpoczynku, więc złym pomysłem jest wieszanie w pomieszczeniu więcej niż jednego takiego obrazu. W modernistycznym salonie dobrze będą wyglądały obrazy malowane w konwencji op-artu, street-artu oraz kubizmu. Ostatni z tych stylów malarskich opiera się na przedstawianiu zwykłych rzeczy, na przykład krajobrazów lub ludzkich twarzy w postaci figur geometrycznych. Możesz też w ostateczności sięgnąć po obrazy abstrakcyjne. Więcej o nich przeczytasz w dalszej części tego wpisu.

Abstrakcja na obrazie

Obrazy w stylu abstrakcyjnym charakteryzują się nieregularnymi liniami, rozmytymi kształtami oraz brakiem granic. Występują one w bardzo intensywnych barwach oraz w bardziej stonowanej kolorystyce, na przykład w połączeniu beżu i bieli. Obrazy abstrakcyjne najlepiej będą się prezentowały we wnętrzu o minimalistycznym charakterze, ponieważ doskonale przełamią jego dość surowy charakter.

Nowoczesny i przestronny salon

Jeżeli w pokoju gościnnym masz bardzo dużo miejsca, to możesz sobie pozwolić na stworzenie całej galerii obrazów. Jednak tutaj powinieneś uważać. Najlepiej połączyć ze sobą takie obrazy, które opierają się na jednym motywie, na przykład kobiety. Wtedy całość będzie wyglądała spójnie i nie przytłoczy wnętrza. Galeria obrazów powinna się znaleźć na centralnej ścianie w salonie. Wtedy będzie pierwszym elementem, który będą widzieć Twoi goście.

Czy w salonie w stylu klasycznym mogą znaleźć się obrazy?

Jak najbardziej. Jednak tutaj zadanie jest o wiele bardziej utrudnione. Nie sprawdzą się nowoczesne wydruki, które są obecnie na topie. O wiele lepiej będzie zainwestować w ręcznie malowane obrazy, które będą przedstawiały pejzaże, martwą naturę, szlachciców, polowanie.

Obraz do salonu
pixabay.com

Obrazy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski pomimo swojej dość surowej formy, też bardzo dobrze wygląda w połączeniu z odpowiednimi obrazami. Wybierz takie kompozycje, które mają w sobie chłodne i stonowane barwy, takie jak biel, szarość, czy beż. Obraz powinien być bardzo stonowany. W stylu skandynawskim liczy się minimalizm i oszczędność formy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here