Kolorystyka czarno-biała jest najbardziej „elastyczna”
Projektant wnętrz Warszawa Magda Knappe, opowiada o zaletach czerni i bieli we wnętrzach.
Często tkwimy w niewoli stereotypów: monochromatyczne wnętrze jest pozbawione twarzy, zimne, niewygodne … Ale tak naprawdę biel we wnętrzu to kolor kameleona. Ma wiele odcieni, jest w stanie odbijać kolory otoczenia i reaguje na światło naturalne – zmienia się w zależności od pogody i pory dnia. Pochmurny dzień wypełni pomieszczenie chłodnymi odcieniami szarości, słońce nada wnętrzu blasku i świeżości, a zachód słońca pomaluje ściany w ciepłych barwach. Przeciwieństwo bieli – czerń również może się zmieniać i ma swoją własną głębię, ponieważ w przeciwieństwie do odblaskowej bieli pochłania światło. W połączeniu, oprócz kontrastu kolorów, czerń i biel dają również energetyczny kontrast. Biel odbija się i jest postrzegana jako jasna i lekka. Czerń pochłania, a tym samym rozszerza przestrzeń wewnętrzną. Łącząc możemy budować zarówno wnętrza w ciemnym stylu, jak i jasne z kontrastowymi elementami.
Sztuczne oświetlenie zmienia charakter czarno-białych wnętrz
W czarno-białym wnętrzu sztuczne światło i jego scenariusze odgrywają szczególną rolę: dzięki miękkiemu rozproszonemu światłu dodajemy do wnętrza cienie. Dzięki oświetleniu możesz całkowicie zmienić nastrój wnętrza – zanurz je w miękkiej przytulnej atmosferze wieczoru lub odwrotnie, oświetlenie strefowe rozświetli niezbędne zakamarki. Jedno i to samo monochromatyczne wnętrze może być surowe, ciepłe, otulające lub odważne, wesołe, jeśli włączymy np. neonowe oświetlenie.
Więcej o oświetleniu mieszkania czytaj w tym artykule http://sdcenter.pl/oswietlenie-mieszkania-6-pomieszczen-podstawowe-zasady/
Gama czarno-biała poradzi sobie z takim zadaniem jak zagospodarowanie przestrzenne i wielofunkcyjność wnętrza
Dzięki kontrastowi czarno-białe wnętrze świetnie radzi sobie z zagospodarowaniem przestrzennym. Jeden z kolorów może wskazywać nie tylko granice, ale także podkreślać cały obszar funkcjonalny. Na przykład, jeśli przyjmujesz gości w kuchni, biały obszar może być dla gości, a czarny obszar to obszar gotowania. Przy odpowiednim zastosowaniu sztucznego oświetlenia liczba scenariuszy dla różnego rodzaju wydarzeń w Twojej kuchni jest niemal nieograniczona – od rodzinnych spotkań po imprezy z przyjaciółmi.
Czarno-białe wnętrza doskonale komponują się z kolorowymi akcentami wnętrz
Monochromatyczna podstawa jest jak puste płótno na obraz. Możesz zbudować odważną architektoniczną bryłę – lustrzaną garderobę lub geometryczną strefę kina domowego, zbudowaną tylko na dwóch podstawowych kolorach, czerni i bieli, lub możesz dodać kolorowe akcenty: umieść kolorowy fotel w czarno-białym wnętrzu, a stanie się on podstawą kompozycji.
Uniwersalność
Monochromatyczne wnętrze nigdy nie straci na aktualności, co roku zmieniają się trendy kolorystyczne, ale podstawa pozostaje. Tutaj możesz samodzielnie dodać kolorowe szklane akcesoria, powiesić kolorowy obraz lub rzucić kilka kolorowych dekoracyjnych poduszek i przekształcić swoje wnętrze bez gruntownych zmian.
Czarno-białe wnętrze na pewno nie będzie się nudzić!
We współczesnym świecie jest tak wiele kolorowych reklam, odwołań kolorów; w monochromatycznym wnętrzu można całkowicie zrestartować komputer, dać odpocząć świadomości, zrzucić balast i naprawdę odpocząć. Czerń odbiera negatyw dnia, biel dodaje energii, każdego dnia będzie to inna biel i inna czerń, w zależności od naturalnego i sztucznego oświetlenia oraz Twojego nastroju.
“Czarno na białym, trudno o bardziej symboliczne zestawienie kolorów. Połączenie czerni z bielą jest klasyczne, a te dwie odległe od siebie barwy posiadają moc elegancji.” – czytaj więcej tu https://projektowaniewnetrz24.eu/lazienka-bialo-czarna-z-wanna-wolnostojaca