Rynek pracy po lockdownie

Nie podlega dyskusji, że pandemia zmieniła nasze życie i wywróciła świat do góry nogami. Wiele osób twierdzi, że rzeczywistość sprzed pandemii nie wróci do nas już nigdy, aczkolwiek zdania są podzielone. W obecnym świecie wszystko jest inne, niektóre aktywności są utrudnione bądź uniemożliwione. Nie tyczy się to jednak pracy. Pracować niestety dalej musimy. Jednak również tutaj spotykamy duże zmiany.

Jak wygląda rynek pracy po lockdownie?

Zmian jest wiele, przede wszystkim bardziej stawia się na pracę zdalną. Niegdyś pracodawcy obawiali się, że praca bez nadzoru w domu nie będzie tak efektywna. Pandemia zmusiła ich do przekonania się o tym i o dziwo okazało się, że pracownicy wykonują swoje obowiązki czasem nawet lepiej w domowym zaciszu, niż w biurze. Jest to pozytywna zmiana, ponieważ praca z domu okazuje się dużo wygodniejsza. Nie musimy tracić czasu na dojazd, czy przykładać szczególnej wagi do wyglądu (oczywiście praca w piżamie jest nieodpowiednia i nie polecam tego, nasze ciało nie wie wtedy, że teraz powinno się nastawić na produktywność i skupienie). Możemy jednak pracę wykonywać w innym kraju, daje nam to możliwość zwiedzania innych państw, bez konieczności urlopu.

Zobacz też: https://www.eoborniki.pl/informacje/gospodarka/14894-pracownicy-moga-przebierac-w-ofertach-pracy-rosnie-ilosc-ogloszen-o-prace.html

Kluczową zmianą po lockdownie jest również ilość ofert pracy. Kiedy gospodarka była zamrożona, nie było potrzeby zatrudniania nowych pracowników. Po zniesieniu obostrzeń możemy zauważyć widoczny wzrost liczby ofert pracy. To również jest pozytywna zmiana oraz bardzo dobra informacja dla szukających pracy.

Wiemy już, że firmy częściej szukają pracowników, nasuwa się więc pytanie, z których branż firmy poszukują pracowników. Podczas przeglądania ofert pracy, nie może nam umknąć duża liczba ofert dla pracowników produkcyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Produkcja między innymi żeli, maseczek, czy respiratorów potrzebnych na oddziałach covidowych jest w tych czasach niezbędna, dlatego potrzeba pracowników, którzy będą pracowali przy produkcji tych produktów niesamowicie wzrosła. Dzieje się tak również dlatego, że nudząc się w domu, wiele osób kupuje przez internet. Jest to dużo prostsze i szybsze niż zakupy stacjonarne. Dodatkowo idziemy do sklepu, tylko jak pojawi się potrzeba zakupu danego produktu. W sieci natomiast, często kupujemy bez wyraźnej potrzeby. Właśnie dlatego zwyczajnie kupujemy więcej. Jest to dobra informacja dla wszystkich, którzy szukają pracy właśnie w tej branży.

Bez dwóch zdań pandemia jest czymś negatywnym. Źle wpływa na relacje międzyludzkie, ale również sprzyja między innymi depresji i ogólnemu złemu samopoczuciu. Życie może stać się dużo bardziej monotonne, poprzez częste kwarantanny oraz utrudnione możliwości wyjazdów, ale również imprez, wydarzeń sportowych. Jednak mimo wszystko możemy odnaleźć w niej plusy. Znalezienie pracy jest dużo łatwiejsze, ponieważ mamy większy wybór. Bardzo zyskują pracownicy produkcyjni, ale również między innymi programiści. Sama praca natomiast, o ile jest to możliwe, częściej może odbywać się zdalnie. A to daje bardzo wiele nowych możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here