Łóżko piętrowe
Pixabay.com

Łóżka piętrowe najczęściej można spotkać w małych mieszkaniach, domkach letniskowych oraz w pokojach dziecięcych. Są wygodne i miewają ciekawe wzornictwo. Jakie łóżko piętrowe wybrać? Co uwzględnić przed jego zakupem?

Czy warto kupić łóżko piętrowe?

W niektórych sytuacjach jest wręcz niezbędne, w szczególności wtedy, gdy na co dzień trzeba zapewnić miejsce do spania dla większej ilości osób lub masz po prostu niewiele miejsca w mieszkaniu i w sypialni nie zmieszczą Ci się dwa łóżka. Chociaż łóżka piętrowe najczęściej wstawia się do pokojów dziecięcych, to nadają się one również do sypialni rodziców. Podpowiemy Ci, jakie są najważniejsze wady oraz zalety łóżek piętrowych. Wtedy będziesz wiedział, czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Łóżko piętrowe
Pixabay.com

Zalety łóżek piętrowych

Najważniejszym atutem łóżka piętrowego jest to, że zajmuje ono naprawdę niewiele miejsca, a mogą na nim spać dwie osoby. Dzięki niemu łatwo jest zagospodarować przestrzeń w małym pomieszczeniu. Na pewno są też atrakcją dla dzieci i młodzieży, która wprost uwielbia spać na łóżkach piętrowych. Kolejnym ich atutem jest atrakcyjna cena. Łóżka piętrowe są dosyć uniwersalne, ponieważ pasują zarówno do pokojów dziecięcych, jak i do pensjonatów, domków letniskowych, czy schronisk. Na rynku dostępne są łóżka piętrowe z biurkiem na dole, co jeszcze zwiększa ich funkcjonalność.

Łóżka piętrowe
Needpix.com

Wady łóżek piętrowych

Niestety są one zazwyczaj mniej komfortowe, niż dwa oddzielne łóżka w sypialni. Kolejnym minusem jest konieczność wchodzenia na nie i schodzenia z niego. W ciągu nocy jest to bardzo uciążliwe, zarówno dla osoby, która śpi na dole, jak i tej na górze. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić, ale z tego względu łóżko piętrowe nie każdemu będzie pasowało. Minusem jest też to, że z uwagi na swoją konstrukcję, nie jest to łóżko odpowiednie dla osób starszych. Łóżko piętrowe nie jest również dobrym rozwiązaniem na poddasze (skosy).

Jak widzisz, tego rodzaju łóżka mają swoje plusy i minusy. Mimo wszystko, gdy masz małą powierzchnię do zagospodarowania, to warto się zastanowić nad zakupem takiego łóżka.

Jakie łóżko piętrowe wybrać?

Wbrew pozorom wybór łóżek piętrowych jest bardzo duży. Tego rodzaju meble są produkowane przez wiele firm. W ostateczności możesz też zdecydować się na zamówienie takiego łóżka u stolarza. Przy zakupie łóżka piętrowego, nie warto zwracać uwagi na to, co jest modne. O wiele lepiej jest na spokojnie poczytać opinie o konkretnym modelu w internecie.

Jaki rodzaj łóżka piętrowego wybrać?

W pierwszej chwili może Ci się wydawać, że na świecie występuje jeden, jedyny typ łóżka piętrowego. To znaczy prosta, drewniana konstrukcja. Po głębszym zastanowieniu możesz również dojść do wniosku, że czasami w ofertach niektórych sklepów widziałeś łóżka metalowe. I na tym koniec? Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale można spotkać zarówno łóżka piętrowe dwuosobowe, jak i jednoosobowe. W tym drugim przypadku miejsce do spania znajduje się na górze, a na dole jest biurko. To najlepszy wybór dla dzieci w wieku szkolnym. Dużo mniej jest nietypowych łóżek piętrowych. Mamy tutaj na myśli na przykład łóżko piętrowe chowane lub łóżko piętrowe małżeńskie.

Z jakiego powodu kupujesz łóżko piętrowe?

Pomijając poprzedni podział, łóżka dzielą się na:

  • łóżka piętrowe dla dzieci,
  • łóżka piętrowe dla młodzieży,
  • łóżka piętrowe dla dorosłych,
  • łóżka piętrowe rodzinne.

Teraz powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie, ile osób będzie spało w łóżku piętrowym i czy są to osoby dorosłe, czy dzieci. Wszystkie wymienione powyżej rodzaje łóżek różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, wzornictwem oraz maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem.

Jaki rozmiar łóżka piętrowego wybrać?

Pewnie zastanawiasz się również nad odpowiednią wysokością łóżka piętrowego. Najważniejsze jest to, żeby osoby, które na nim śpią miały wygodnie. Niezależnie od tego, czy są na dolnym, czy na górnym poziomie. Dlatego w przypadku młodzieży oraz osób dorosłych odległość między dolnym poziomem łóżka a górnym powinna wynosić około 100 centymetrów. Natomiast między górnym poziomem i sufitem co najmniej 90 centymetrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here