Podłoga w sypialni
Needpix.com

W sypialni, nie tylko w stylu skandynawskim, najważniejszy jest komfort. Dlatego, gdy wybierasz łóżko do sypialni, to powinien się on znaleźć na pierwszym miejscu. W ciągu życia przesypiasz ogromną ilość godzin, dlatego warto zadbać o to, żeby wygodnie Ci się spało. Kup sobie dobre łóżko i materac. Pościel, narzuty, czy poduszki, to już tylko dodatki do sypialni. Wybór wygodnego łóżka to sprawa bardzo indywidualna. Jednak jest parę kwestii, które każdy powinien wziąć pod uwagę.

Rozmiar łóżka

Komfortowe łóżko to takie, które ma co najmniej 90 cm szerokości. Jeżeli mają w nim spać dwie osoby, to jest to 160 cm. Oczywiście nie wszyscy producenci tego przestrzegają. Dlatego w sklepach można znaleźć również 80-centymetrowe jednoosobowe czy 140-centymetrowe dwuosobowe łóżka. Jest to o tyle dobre, że nie zawsze jest miejsce, żeby wstawić szerszy, czyli standardowy mebel. Większość łóżek jest produkowana pod klasyczne rozmiary materacy. Oznacza to, że możemy znaleźć materace o następujących wymiarach: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 100 x 200 cm (pojedyncze) oraz 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm i 200 x 200 cm. Zawsze możesz też zamówić łóżko na wymiar, ale musisz liczyć się z tym, że wtedy też będziesz musiał zamówić materac o nietypowych rozmiarach, a to dużo, dużo większe koszty.

Czy lepiej wybrać łóżko drewniane, czy tapicerowane?

Gdy już ustalisz, jaki rozmiar łóżka jest Ci potrzebny, to teraz pora na wybrania materiału, z którego będzie wykonana rama. To właśnie od niej jest zależna trwałość mebla. Jeżeli decydujesz się na łóżko z drewna, to najlepsze będzie dębowe, bukowe lub sosnowe. Możesz też rozejrzeć się za meblem wykonanym z dobrej jakości płyt MDF albo HDF. Są one o wiele tańsze, niż łóżka z drewna, a również potrafią być trwałe. Kolejną naszą propozycję jest łóżko tapicerowane. Może ono być pokryte tkaniną, skórą naturalną albo sztuczną. Tego rodzaju łóżko będzie pasowało absolutnie do każdego stylu wnętrza. Musisz tylko wybrać odpowiedni styl oraz kolor obicia. Pamiętaj, że estetyka jest zaraz po komforcie drugim kryterium wyboru łóżka. W ofercie sklepów internetowych można znaleźć bardzo wiele ciekawych propozycji, na przykład łóżka z baldachimem oraz łóżka w stylu nowoczesnym. Natomiast sam wybór łóżka powinien się odbywać w sklepie stacjonarnym, ponieważ tylko tam możesz ocenić, czy mebel jest dostatecznie wygodny. Najlepiej połóż się na takim łóżku, oprzyj o wezgłowie, a następnie spróbuj wstać. Jeżeli uda Ci się to zrobić szybko i nie poczujesz żadnego dyskomfortu, to jest to dla Ciebie dobre łóżko.

Łóżko drewniane
Needpix.com

Zagłówek to ważny element łóżka

Niestety wiele osób traktuje go tylko i wyłącznie jako dekoracyjny element wystroju sypialni. To błąd, ponieważ może on pełnić jeszcze kilka innych funkcji. Jeżeli łóżko jest dla Ciebie meblem, w którym spędzasz dużo czasu i nie tylko w nim śpisz, to wybierz model z zagłówkiem. To najlepsza możliwość dla osób, które pracują w łóżku, siedzą z laptopem na kolanach albo leżą i oglądają filmy. Bez zagłówka wszystkie te czynności będą dużo mniej wygodne. Kupując zwykłe łóżko i prowadząc taki styl życia, szybko narazisz się na bóle pleców i karku. Możesz też kupić zagłówek zupełnie oddzielnie. W sklepach dostępne są gotowe modele oraz takie złożone z kilku elementów. Dokupienie zagłówka to dobra propozycja dla Ciebie, jeżeli już masz łóżko i chciałbyś zwiększyć komfort przebywania w nim. Zmieniając zagłówek zmienisz również minimalnie klimat całej sypialni.

Łóżko z zagłówkiem
Needpix.com

Jak wybrać stelaż łóżka?

Największy wpływ na komfort snu ma stelaż, czyli drabinka, na której opiera się materac. Najtańszą opcją jest całkowite wypełnienie ramy płytą meblową. Jednak jest to również najmniej wygodne rozwiązanie. O wiele wygodniejszy dla Twojego kręgosłupa będzie stelaż wykonany na przykład z drewnianych, lekko wygiętych oraz połączonych ze sobą listewek. Stelaż musisz wybierać pod kątem materaca. Przykładowo, do materaca sprężynowego nie będzie odpowiedni stelaż regulowany, z podnoszonym zagłówkiem, ponieważ mógłby on zniszczyć sprężyny. Zwróć również uwagę na gęstość rozstawienia listewek w stelażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here