Modernizm

Kiedy myślimy o polskiej sztuce modernistycznej, najczęściej przed oczami stają nam niezwykłe obrazy Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei wśród zagranicznych przedstawicieli tego niezwykłe zróżnicowanego okresu w historii sztuki wymienia się takie postaci jak mistrz sztuki nowoczesnej Jackson Pollok czy kubista hiszpański Pablo Picasso. Skąd w ogóle wziął się termin „modernizm” i jakie najważniejsze kierunki wyróżnia się w ramach niego? Dowiesz się tego z naszego tekstu.

Odwrót od tradycji

Sztuka modernistyczna (czy też nowoczesna) to bardzo szerokie pojęcie, w ramach którego można wyróżnić wiele szkół i kierunków (np. impresjonizm, secesja, kubizm, futuryzm). Sam termin modern art został po raz pierwszy użyty pod koniec XIX wieku przez francuskiego pisarza Jorisa-Karla Haysmansa, kojarzonego z ruchem dekadentyzmu. Ramy czasowe tego okresu wyznacza się najczęściej między latami 60. XIX wieku a latami 70. XX wieku. Modernizm stanowił kontynuację m.in. symbolizmu oraz ekspresjonizmu. Wspólną cechą większości przedstawicieli sztuki modernistycznej był odwrót od tradycji oraz skierowanie uwagi ku postępowi. Sztuka modernistyczna stała często w opozycji do dorobku poprzednich epok, a artyści tworzący w tym nurcie poszukiwali coraz to nowych środków wyrazu. Stosowano wiele oryginalnych technik oraz materiałów i poddawano w wątpliwość istniejące do tej pory rozumienie piękna. Twórcy nowocześni bawili się kształtami, proporcjami, eksperymentując też z kolorem i harmonią.

Doskonała ozdoba ścian w nowoczesnych wnętrzach

Sztuka modernistyczna to świetny pomysł na dekorację mieszkania czy domu. Jeden nowoczesny obraz umieszczony w widocznym miejscu w salonie czy sypialni jest w stanie całkowicie odmienić charakter wnętrza. Poszukujesz ciekawej, nowoczesnej grafiki, którą mógłbyś ozdobić sypialnię urządzoną w stylu skandynawskim? A może marzy Ci się nietuzinkowy obraz olejny, który wpasowałby się w klimat Twojego loftowego salonu? W galeriach sztuki nowoczesnej znajdziesz dzisiaj wiele oryginalnych dzieł nawiązujących do modernizmu. Taki nowoczesny obraz, plakat czy grafika to też świetny pomysł na prezent dla bliskich nam osób. Jeśli poszukujesz podarunku z okazji ślubu czy innego ważnego wydarzenia dla osoby, która interesuje się sztuką, zdecydowanie warto postawić na taki unikatowy upominek.

A może galerie internetowe?

Również w sieci znajdziemy ciekawe galerie sztuki oferujące dzieła współczesnych artystów tworzących prace inspirowane sztuką modernistyczną. Jednym z takich miejsc jest choćby portal młodych artystów gallerystore.pl, gdzie można kupić wiele prac wykonanych w najróżniejszych technikach. Wszystkie dostępne w tej galerii dzieła posiadają certyfikat autentyczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here