Hale inwentarskie i ich właściwe projektowanie

Hodowla zwierzą to konieczność zapewnienia im odpowiedniego miejsca pobytu, jak również miejsca na przechowywanie pasy i wielu niezbędnych maszyn i sprzętów. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się hale jako budowle, które mają spełniać wszystkie wymagania hodowcy, jak chodzi o zapewnienie odpowiedniej przestrzeni.

Wielkość hali w zależności od hodowli

Hale inwentarskie pod względem wielkości powinny być dostosowane do rodzaju prowadzonej hodowli. Zwierzęta bowiem mają bardzo różnorodne wymagania, jak chodzi na przykład o ilość przestrzeni, i powinny być one uwzględnione już podczas etapu projektowania hali. Nie można również zapominać o przepisach, które nakazują zachowanie pewnych minimalnych norm, właśnie jak chodzi o ilość przestrzeni dla zwierząt czy wymiary samej hali. Także wielkość hodowli wpływa na wielkość planowanej hali – zazwyczaj projektując je, powinno się pozostawić nieco miejsca, aby w przypadku zwiększenia hodowli można było zapewnić nowym zwierzętom miejsce. Dlatego innego projektu wymaga hala dla bydła, a znacząco odmiennego taka, która jest przeznaczona na przykład dla drobiu.

Trwałe i energooszczędne

Hale inwentarskie powinny być również trwałe, a hodowcy jednoznacznie wskazują również, iż oczekują, że będą one energooszczędne. Zastosowanie odpowiednich materiałów do wnoszenia hali pozwala nie tylko znacząco obniżyć koszty związane z jej eksploatacją, a zwłaszcza ogrzewaniem w chłodne dni, ale również jej trwałość i wytrzymałość zarówno na uszkodzenia, jak i na działanie czynników zewnętrznych. Jednocześnie również projektant powinien zadbać o to, aby hala była stosunkowo łatwa do utrzymania w czystości. Istotny jest również układ pomieszczeń czy stanowisk dla zwierząt, w hali bowiem konieczne jest również zaprojektowanie miejsca do wydzielania i podawania paszy oraz przechowywania drobnych narzędzi i sprzętów, przydatnych codziennie w hodowli.

Nie tylko dla zwierząt

Hale inwentarskie to również te, które przeznaczone są do przechowywania maszyn oraz sprzętów niezbędnych w prowadzeniu hodowli. Jeśli projektuje się więcej niż jedną halę, istotne jest właściwe ich posadowienie względem siebie. Dzięki temu można zapewnić nie tylko wygodny dostęp do niezbędnych maszyn i sprzętów, ale również zapewnić takie korzystanie z nich, ab można było jak najbardziej efektywnie prowadzić hodowlę. Obecnie jednak, bez względu na rodzaj i wielkość prowadzonej hodowli bez problemu można zaprojektować halę dostosowaną do wszystkich jej wymogów, jak również oczekiwań hodowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here