Rozliczenia podatkowe przez e-deklaracje

Z pewnością nowoczesne rozwiązania wprowadzane od lat przez rząd znacząco wpływają na życie podatników. Ułatwiają składanie deklaracji przez Internet, minimalizują ryzyko błędów, a także usprawniają system, więc można na przykład szybciej uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zwiększa się i ilość dostępnych formularzy dla osób fizycznych i firm, a także coraz więcej podatników decyduje się na załatwienie sprawy z urzędem skarbowym online.

Jak działa system e-deklaracje?

Korzystanie z systemu e-deklaracje od lat zaleca Ministerstwo Finansów, oferując nie tylko przejrzyste formularze online, ale również wsparcie specjalistów na kolejnych etapach rozliczania i bezpieczeństwo danych. Przede wszystkim podatników przekonuje to, że nie ruszając się z domu, mogą szybko i bezbłędnie wypełnić rozmaite formularze PIT oraz złożyć je online. Aby skorzystać z systemu, należy  ze strony Ministerstwa Finansów pobrać program lub też skorzystać z innych opcji dostępnych w internecie takich jak na przykład https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/e-deklaracje/.

system e-deklaracje

System e-deklaracje działa w Polsce od 2008 i na początku umożliwiał składanie jedynie najpopularniejszych formularzy PIT 37. Obecnie dostępnych jest ich zdecydowanie więcej, więc podatnicy bez problemu dobiorą ten optymalny do swoich potrzeb. System daje dostęp do takich druków jak PIT-39, PIT-38, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-19A, PIT-16Z, PIT-16A, PIT-16 oraz oczywiście PIT-37, a także różnorodne załączniki, a także korekty zeznań, które są z nimi związane. Jak widać, to bardzo pokaźny zbiór.

Jak zabezpieczone są e-deklaracje?

Jedną z najważniejszych zalet, jest to, że e-deklaracje gwarantują bezpieczeństwo danych użytkowników. Przede wszystkim wysyłany online formularz musi mieć podpis elektroniczny. Oczywiście osoby fizyczne nie muszą korzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego z certyfikatem, a bezpieczeństwo danych jest potwierdzane unikatowymi danymi podatnika takimi jak dane osobowe (imię i nazwisko) oraz data urodzenia. Niezbędny jest też numer NIP lub PESEL, a także kwota przychodu, która została wykazana w dowolnym rocznym zeznaniu podatkowym, jakie było złożone w poprzednim roku. W ten sam sposób weryfikuje się tożsamość osoby wypełniającej PIT online, pobierającej formularz, wysyłającej deklarację czy korektę zeznań.

Jak korzystać z e-deklaracji

Do komunikacji z podatnikami, którzy wysyłają zeznania przez internet, wykorzystywany jest szyfrowany kanał, który uniemożliwia podsłuch transmisji danych.

Statystycznie do końca ubiegłego roku przez system e-deklaracje przeszło ponad 162 miliony wniosków PIT w formie elektronicznej. Z pewnością poza wygodą na ten trend wpłynęła również pandemia i nawet sceptyczni do nowoczesnych form podatnicy wybrali tę opcję zamiast wyjazdu do Urzędu Skarbowego czy też wyjścia na Pocztę w celu wysłania listu z PIT-em. Poza tym oczywiście powiększył się znacznie zakres e-deklaracji.

Jak korzystać z e-deklaracji?

Sam system e-deklaracje jest bardzo prosty. Wystarczy internet, komputer, laptop lub smartfon, by dostać się do programu do rozliczania PIT online. W tym miejscu wypełnia się formularz. Co istotne, sam program krok po kroku prowadzi poprzez kolejne etapy, a także poprawnie oblicza wszystkie dane. Warto przed rozpoczęciem pracy z programem przygotować wszystkie niezbędne dane takie jak dane osobowe, identyfikator, informacje o przychodach w roku podatkowym, a także informacje wymagane przy korzystaniu z ulg i odliczeń podatkowych. A to znacząco minimalizuje możliwość popełnienia błędu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here