Szafa do zabudowy
Pixabay.com

Samodzielne projektowanie szafy wnękowej jest dosyć trudne. Wynika to stąd, że trzeba bardzo dokładnie zaplanować dosłownie każdy element oraz jak najlepiej wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Podpowiemy Ci, jak zaprojektować szafę wnękową!

Jak zaplanować szafę wnękową?

Jeżeli chcesz, żeby Twoja nowa szafa była jak najbardziej funkcjonalna i ekonomiczna, to polecamy zacząć jej projektowanie od dokładnego wymierzenia wszystkich przedmiotów, które chcesz przechowywać w tym miejscu. Zastanów się też, czy nie da się znaleźć w tej nowej szafie wnękowej jeszcze więcej miejsca do przechowywania. Chociaż w pierwszej chwili może to się wydawać niemożliwe, to w praktyce bywa tak, że czasami wystarczy dodać jedną półkę i nagle masz gdzie trzymać na przykład mopa lub deskę do prasowania.

Szafa do zabudowy
Pixabay.com

Jakie wymiary powinna mieć Twoja szafa wnękowa?

Pierwszym etapem przy projektowaniu szafy jest bardzo dokładne wymierzenie, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania. Idealna głębokość szafy wnękowej powinna wynosić 60 cm, Natomiast jej szerokość może się zaczynać od 50 cm i nie powinna być większa niż 100 cm. Pamiętaj również o tym, że szafa powinna być dopasowana do rodzaju przechowywanych rzeczy. Musisz wiedzieć o tym, że im dłuższe są półki w szafie, tym mają one większą skłonność do różnego rodzaju odkształceń. Grawitacja jest bezlitosna dla każdego. Co w związku z tym zrobić? Pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Minimalna głębokość przestrzeni na ubrania powinna wynosić 55 cm. Standardowe wieszaki na ubrana posiadają szerokość od 42 cm do 46 cm. Jednak do tej szerokości należy jeszcze doliczyć powierzchnię, jaką zajmują rękawy. W dodatku, gdy w szafie jest mało miejsca na ubrania, to one się bardzo gniotą. Natomiast gdy masz zamontowane drzwi przesuwne w szafie, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wcześniej czy później przytniesz nimi kurtkę lub płaszcz. Natomiast jeżeli naprawdę nie masz wyboru, bo wnęka na szafę w Twoim przedpokoju jest bardzo wąska, to zdecyduj się na wieszak poprzeczny, który jest wysuwany prostopadle do skrzydła drzwiowego.

Co jeszcze jest ważne przy projektowaniu szafy wnękowej?

Przede wszystkim na taką szafę trzeba znaleźć odpowiednie miejsce. Mała szafa wolnostojąca jest w stanie zmieścić się w każdym pokoju. Natomiast szafa wnękowa lub inaczej szafa do zabudowy ma to do siebie, że jest świetnych miejscem do przechowywania nie tylko ubrań, ale również innych rzeczy, których nie masz gdzie schować. Najlepiej jest, jeżeli masz do dyspozycji dodatkowe pomieszczenie albo możesz część sypialni oddzielić drzwiami, ponieważ wtedy możesz pozwolić sobie nie tylko na szafę wnękową, ale również na całą garderobę. Planowanie każdego elementu w Twojej nowej szafie wnękowej powinno się odbywać z miarką w ręku. Szafę możesz umieścić nie tylko we wnęce, ale również na przykład pod ścianą lub w narożniku. Na szafę możesz przeznaczyć nie tylko wnękę, która już istnieje, ale również możesz dobudować boczną ściankę z płyty gipsowo-kartonowej. Jeżeli chcesz, żeby Twoja szafa wnękowa była jak najbardziej funkcjonalna, to pamiętać, że powinna ona mieć głębokość minimum 80 cm oraz co najmniej 1,5 m szerokości. Natomiast, jeżeli chcesz mieć w swoim mieszkaniu szafę narożną, to każde jej skrzydło musi mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm. Natomiast, gdy marzysz o oddzielnej garderobie, to możesz ją wydzielić w pokoju prostokątnym przy krótszej ścianie albo w narożniku pokoju kwadratowego. Pamiętaj jednak, że taki pokój powinien mieć co najmniej 12-13 metrów kwadratowych powierzchni. Jeżeli masz nowe mieszkanie, to możesz poszukać miejsca na garderobę przez częściową zmianę funkcji innych pomieszczeń.

Szafa do zabudowy
Pixabay.com

Pomyśl o tym, co jest Ci potrzebne

Zastanów się nad tym, dla ilu osób na co dzień będą przechowywane ubrania w Twojej szafie wnękowej? Ile ubrań będzie w niej wisiało, a jaką część z nich możesz poukładać na półkach? Zastanów się też na tym, ile par butów będzie się musiało zmieścić w tej szafie wnękowej. Dopiero, gdy już dobrze znasz swoje potrzeby, to możesz rozpocząć planowanie szafy do zabudowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here