Drzwi harmonijkowe
Pexels.com

Gdy decydujesz się na przearanżowanie wnętrza, to musisz podjąć bardzo wiele decyzji. Jednym z bardzo ważnych części wyposażenia każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy jest to nowoczesny salon, czy sypialnia w stylu skandynawskim są drzwi. Poza tradycyjnymi drzwiami rozwieranymi, drzwiami przesuwnymi, na rynku dostępne są również drzwi harmonijkowe. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Kiedy drzwi harmonijkowe będą dobrym wyborem?

Wiele osób kupuje tego rodzaju drzwi, gdy nie ma zbyt wiele pieniędzy i traktują je jako rozwiązanie tylko na jakiś czas. Jednak drzwi harmonijkowe mogą być problemu być Twoimi drzwiami docelowymi, bo są one bardzo praktyczne i ładnie się prezentują. Drzwi harmonijkowe dobrze jest wybrać wtedy, gdy masz do zaaranżowania miejsce o małym metrażu. Tego typu drzwi są wyposażone w składany mechanizm, a co za tym idzie nie zajmują dużej przestrzeni, bez względu na to, czy właśnie są otwarte, czy zamknięte. Można obok nich postawić meble, co stanowiło problem w przypadku drzwi przesuwnych. Drzwi harmonijkowe nie potrzebują też dodatkowego miejsca w ścianie. Zamykają się i otwierają tylko w obrębie futryny drzwiowej. Możesz zainwestować w drzwi harmonijkowe, jeżeli masz w mieszkaniu malutki przedpokój, w którym mieści się tylko chodnik albo niewielką garderobę. Drzwi harmonijkowe pozwalają szybko podzielić większe pomieszczenie na dwa mniejsze. Dobrym pomysłem jest też oddzielenie kuchni od salonu takimi drzwiami. Wtedy miejsce do odpoczynku nie będzie się łączyło z przestrzenią, w której przygotowywane są posiłki.

Drzwi harmonijkowe
Pexels.com

 

Jakie jeszcze zalety posiadają drzwi harmonijkowe?

Chyba ich największym atutem jest bardzo wysoka funkcjonalność. Można je zamontować zarówno w wąskich pomieszczeniach, jak i w tych miejscach, gdy chcesz zasłonić dużo większą przestrzeń. Może nie wiesz jeszcze o tym, że dwuskrzydłowe drzwi harmonijkowe mogą mieć nawet kilka metrów szerokości. Warto również wspomnieć o tym, że drzwi tego rodzaju są zazwyczaj dużo, dużo tańsze od tradycyjnych drzwi. Dlatego, jeżeli szukasz drzwi, które będą praktyczne, a jednocześnie nie zrujnują Twojego budżetu, to postaw na drzwi harmonijkowe. Ich kolejną zaletą jest fakt, że są niezwykle proste w montażu. Pod tym względem znacznie przewyższają one zarówno tradycyjne drzwi, jak i drzwi przesuwne. Gdy wybierzesz drzwi harmonijkowe wewnętrzne, to możesz z łatwością zmieniać ich rozmiary.

Istotna wada drzwi harmonijkowych

Drzwi tego rodzaju mają to do siebie, że nie są w stanie skutecznie wygłuszać pomieszczenia oraz chronić go przed przeciągami. Jeżeli potrzebujesz drzwi o takich cechach, to lepiej wybierz tradycyjny model.

Jak działają drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe, jak ich sama nazwa wskazuje, przypominają bardzo dużą harmonijkę. Ich skrzydło jest złożone z bardzo wielu części. Są to lamele zrobione z tworzywa sztucznego, drewna lub z materiału drewnopodobnego. Każdy lamel ma swój oddzielny wózek lub zawieszkę. To sprawia, że porusza się on po prowadnicy górnej i dolnej. Lamele łączą się ze sobą specjalnymi taśmami z tworzywa albo z płótna. Składają się po otwarciu z jednej strony futryny. Zależnie od modelu, jaki zamontujesz w Twojej ramie drzwiowej, szerokość futryny po złożeniu zmniejszy się o od 6 do 15 cm. Warto o tym wiedzieć i pamiętać przy wyborze drzwi harmonijkowych.

Drzwi harmonijkowe
Pexels.com

Jakie są rodzaje drzwi harmonijkowych?

Oferowane przez producentów drzwi harmonijkowe można podzielić z uwagi na materiał, z którego są wykonane. Niektóre modele drzwi dodatkowo posiadają przeszklenia. Drzwi harmonijkowe wykonane z tworzywa sztucznego, są bardzo tanie, trwałe i ładnie się prezentują. Mogą być zrobione z PCV lub polistyrenu. Niektóre modele są dodatkowo oklejane folią, co przedłuża ich trwałość. Drzwi harmonijkowe z tworzywa sztucznego występują w bardzo wielu kolorach. Są wyjątkowo proste w montażu i lekkie. Warto zwrócić uwagę również na drzwi harmonijkowe drewnopodobne. Ich cena również jest atrakcyjna. Wspaniale się prezentują, ponieważ wyglądają jak drzwi zrobione z drewna. Najczęściej wykonuje się je z tłoczonych płyt wiórowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here