Meble do łazienki
Pixabay.com

Chociaż z pozoru może się wydawać, że łazienka to tylko miejsce, w którym wykonujemy podstawowe czynności higieniczne, to oznacza, że trzeba się ograniczać do najprostszego modelu umywalki, wanny, chodniczka łazienkowego oraz kabiny prysznicowej. Wystarczy, że tylko trochę bardziej się postarasz, a najzwyklejsza łazienka może się zamienić w prawdziwy salon kąpielowy, który będzie zachwycał nie tylko Ciebie.

Co należy uwzględnić przy wyborze mebli łazienkowych?

W łazience doskonale sprawdzą się różnego rodzaju meble. Nie muszą to być tylko standardowe półki i szafeczki. Jeżeli lubisz na przykład styl prowansalski, to możesz się zdecydować na postawienie w łazience postarzanej komody. Łazienka może jest trochę innym pomieszczeniem, niż wszystkie pozostałe w Twoim mieszkaniu, ale nie oznacza to wcale, że musisz kierować się tutaj innymi zasadami urządzania wnętrza.

Meble do łazienki
Pixabay.com

Zacznij od wyboru armatury łazienkowej

 Bez względu na to, czy chcesz urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym, czy skandynawskim, to planowanie jej wystroju musisz rozpocząć od kupna armatury i rozmieszczeniu jej w pomieszczeniu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zorientować się, ile miejsca pozostanie po ich jej zainstalowaniu. Prostsze też będzie znalezienie mebli, które będą pasowały zarówno do umywalki, jak i do kabiny prysznicowej. Na rynku jest bardzo duży wybór szafek łazienkowych, które można dopasować do wszystkich obecnych stylów urządzenia wnętrza.

Jakie są wymiary łazienki?

Musisz dokładnie wiedzieć, ile miejsca masz do zagospodarowania. Meble łazienkowe nie mogą zajmować całej dostępnej przestrzeni, ponieważ wtedy łazienka będzie zupełnie niefunkcjonalna. Najważniejsze jest to, żeby zostawić jak najwięcej miejsca wokół umywalki, wanny oraz toalety.  Gdy we wnętrzu są jakieś dodatkowe wnęki, to bardzo precyzyjnie je wymierz i pomyśl, w jaki sposób mógłbyś je zagospodarować. Uwzględnij w planowaniu łazienki, w których w przyszłości będą zawieszone półki albo szafki. Sprawdź, czy te elementy wyposażenia pomieszczenia nie będą utrudniały dostępu na przykład do toalety albo do umywalki. Samemu czasami trudno jest sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała Twoja łazienka po wprowadzeniu zmian. Dlatego dobrze jest, gdy już bardzo dokładnie wymierzysz wszystkie elementy, skorzystać z jakiegoś programu do projektowania wnętrz. Wiele z nich znajduje się w Internecie i są całkowicie bezpłatne.

Meble do łazienki
Pixabay.com

Jakie kolory wybrać do łazienki?

Wszystko zależy od Twojego indywidualnego gustu. Ważne jest to, żeby meble do łazienki były ze sobą spójne pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Dobrze jest najpierw określić jakie barwy będą występowały w Twojej łazience, a następnie na tej podstawie szukać odpowiednich mebli łazienkowych. Na szczęście dzisiaj jest tak duży wybór mebli w różnych kolorach, że nie ma żadnego problemu ze znalezieniem tych wymarzonych. Przykładowo, jeżeli Twoim marzeniem, jest mieć łazienkę w stylu skandynawskim, to poszukaj mebli w takich kolorach, jak biel, szarość, czy rozbielony róż, błękit. Dobrym wyborem będą też meble z drewnianymi elementami.

Z jakiego materiału powinny być wykonane meble łazienkowe?

Bardzo szybko możesz się zorientować, że meble do łazienki są obecnie produkowane z rozmaitych materiałów. Możesz znaleźć takie z drewna, ze szkła lub z metalu. Jednak jeżeli wybierasz meble drewniane do łazienki, to musisz uważać na to, żeby szafka była pokryta wodoodpornym lakierem. W przeciwnym razie bardzo szybko się ona zniszczy.

Zwróć uwagę na zabezpieczenia mebli do łazienki

Łazienka ma bardzo specyficzny mikroklimat. Z tego względu dobrze jest zacząć od tego, żeby patrzeć na meble, które są zabezpieczone przed wilgocią. Mamy tutaj na myśli takie meble, które są pokryte na przykład lakierem poliuretanowym. Takie zabezpieczenie najlepiej się sprawdzi w przypadku mebli łazienkowych wykonanych z drewna albo z płyty MDF. Dobrze sprawdzi się również folia na meblach, ale tutaj musisz pamiętać o tym, że jest to mniej solidne zabezpieczenie. Okucia i zawiasy w meblach łazienkowych muszą być odporne na korozję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here