Pokój dziecięcy
Pixabay.com

Pokoik dziecięcy może być wyposażony w nowe meble, ale mimo to nie będzie przytulny. O klimacie pomieszczenia w największym stopniu decydują tutaj dodatki, które będą dopasowane do wieku i charakteru dziecka. Jeden dobrze dobrany dodatek potrafi nadać wnętrzu więcej wyrazistości, niż cały komplet mebli. Jak stworzyć najpiękniejszy pokój dziecięcy?

Czy może tutaj dominować neutralny styl?

Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że jest to pokój Twojego dziecka, a nie Twój. Powinieneś liczyć się z jego zdaniem. Oczywiście, jeżeli Twoja pociecha jest jeszcze za mała, żeby brać udział w podejmowaniu decyzji, to możesz sobie pozwolić na więcej samodzielności. Natomiast jeżeli dziecko już rozumie, na czym polega urządzanie pokoju, to powinieneś mu wytłumaczyć, że wszystkie elementy w pomieszczeniu muszą być ze sobą spójne. Pokój dziecięcy oczywiście powinien być kolorowy, ale gdy występują w nim wszystkie barwy świata, to całość wygląda pstrokato i przytłaczająco. Nie o to chodzi. Najlepiej jest wybrać jeden styl, który będzie dominował w pokoju dziecka i trzymać się go później na wszystkich etapach. Wtedy łatwiej będzie Ci wybrać dodatki i meble, które będą tworzyły spójną całość.

Co jeszcze dziecko powinno wiedzieć?

Musisz wytłumaczyć dziecku, że wszystkie wybierane przez nie elementy wystroju powinny być dobrej jakości. Jest to ważne, bo obecnie w każdym sklepie można znaleźć mnóstwo przedmiotów, które może wyglądają ładnie, ale ich jakość pozostawia bardzo wiele do życzenia. Jeżeli widzisz, że dany przedmiot od nowość ma jakieś wady, to powiedz dziecku, że nie jest od odpowiedni do jego pokoju. Tanie tanie dekoracje nie tylko szybko się niszczą, ale również mogą być niebezpieczne dla dziecka. Wybieranie dekoracji, to również możliwość nauczenia malucha, żeby kupował to, co faktycznie mu się podoba, a nie to, co jest obecnie modne. Powinien się kierować własnym gustem, a nie tym, co jest aktualnie popularne. Tutaj jeszcze jedna bardzo istotna uwaga. Dzieci często koniecznie chcą mieć w swoim pokoju dziecięcym jakieś dekoracje z postaciami z bajek. Jednak często są to przedmioty o słabej jakości. Tutaj dobrze jest kupić coś droższego, od znanego producenta, co przetrwa przez parę lat.

Pokój dziecięcy
Pixabay.com

Dodatki są doskonałym dopełnieniem pokoju dziecięcego

Dodatki do pokoju dziecięcego to najczęściej element, który wybiera się na samym końcu. Jednak może być też odwrotne. Na przykład zobaczyłeś jakiś jeden przedmiot, na przykład poduszkę w marynarskim klimacie i już wiesz, że będzie to odpowiedni styl do pokoju Twojego dziecka. Możesz wybrać na przykład motyw sawanny, tropikalnego lasu, podwodnego świata albo komiksowe. Do tych dodatków powinieneś dobrać całą kolorystykę, faktury, motywy na tkaninach.

Pokój dziecięcy
Pixabay.com

Czy wszystkie dodatki są bezpieczne dla dziecka?

Najważniejszą sprawą w przypadku aranżowania pokoju dziecięcego jest to, żeby zagwarantować maluchowi całkowite bezpieczeństwo. Im dziecko jest mniejsze, tym więcej czasu powinieneś poświęcić na wybranie każdego przedmiotu, który znajdzie się w jego pokoju. Przykładowo, gdy wybierasz lampę do pokoju dziecięcego, to kup taką, która posiada osłonkę, chroniącą dziecko przed oparzeniem się o rozgrzaną żarówkę. Dotyczy to w szczególności lamp stojących oraz stołowych, które znajdują się w pokojach starszych dzieci. Natomiast u maluchów można spotkać kinkiety oraz górne oświetlenie. Kinkiety muszą być na takiej wysokości, żeby dziecko nie było w stanie ich dosięgnąć. Konieczne jest też zabezpieczenie przed elektrycznością. Kolejnym dodatkiem, który może być niebezpieczny dla dziecka są ramki na zdjęcia.  Do pokoju dziecięcego wybierz takie, które zamiast szkła mają na przykład plastik. Doniczki na kwiaty to następny niebezpieczny dodatek. Mogą się rozbić i pokaleczyć dziecko w rączki. Dlatego najlepszym wyborem będą te wyprodukowane z plastiku.  Jak ognia unikaj doniczek na kwiaty wykonanych z gliny i takich pomalowanych emalią, ponieważ, gdy się rozbiją, to mają skrajnie ostre krawędzie. W dodatku pamiętaj o tym, żeby nie stawiać na parapecie ciężkich doniczek. Dziecko może je na siebie zrzucić i nieszczęście gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here