tanatokosmetyka

Organizacja pogrzebu składa się z wielu czynników, które wpływają na godne pożegnanie drugiego człowieka. Takimi elementami jest wybór odpowiedniej trumny, oprawy muzycznej i florystycznej, przygotowanie mowy pogrzebowej, ale również – co najważniejsze – przygotowanie Zmarłego. Zabieg kosmetyki pośmiertnej zwany również tanatokosmetyką jest jednym z obowiązkowych elementów w przypadku pogrzebów tradycyjnych.

Czym jest tanatokosmetyka?

Kiedyś obowiązek przygotowania ciała spoczywał na najbliższej rodzinie. Współcześnie kosmetyką pośmiertną zajmują się doświadczeni pracownicy zakładów pogrzebowych. Za pomocą specjalnych kosmetyków ciało Zmarłego może zostać wystawione w kaplicy, aby najbliższa Rodzina mogła po raz ostatni zobaczyć bliskiego.

Z wielu powodów jeszcze przed śmiercią ciało może ulec zmianie. Wieloletnie choroby sprawiają, że ludzie chudną, a zmiany na ich ciele są bardzo wyraźne. Dlatego tak ważne jest to, aby zniwelować pewne zmiany. Za pomocą specjalnych kosmetyków maskuje się jasny kolor cery, a dzięki odpowiednim technikom istnieje również możliwość zrekonstruowania pewnych ubytków, które mogły powstać w wyniku wypadku.

Tanatokosmetyka a balsamacja

Zabieg tanatokosmetyki polega na wykonaniu profesjonalnego makijażu pośmiertnego, za którego pomocą Zmarły będzie wyglądał jak pogrążony we śnie. Wszelkie przebarwienia zostaną ukryte, dzięki temu ciało będzie mogło być bezpiecznie wystawione w kaplicy. Tanatokosmetyki nie można mylić jednak z balsamacją (tanatopraksją). Drugi zabieg polega na wytłoczeniu z ciała krwi i wlaniu odpowiedniej substancji, która odpowiedzialna jest za spowolnienie rozkładu. Zabieg balsamacji jest wymagana w przypadku międzynarodowego przewozu zwłok. W takiej sytuacji wszelkie bakterie odpowiedzialne za rozwój procesu mineralizacji ciała zostają wyeliminowane i nie stanowią zagrożenia dla osób w bliskim otoczeniu.

Balsamacja likwiduje wszystkie oznaki związane z chorobą. Poprawia więc koloryt skóry, paznokci oraz likwiduje zasinienia. Zabieg ten spełnia wszystkie warunki sanitarno-epidemiologiczne, tym samym umożliwia pozostawienie ciała w chłodni nawet na rok (w przypadku postępowania prawnego). Na zabieg balsamacji decydują się również rodziny, które z przyczyn osobistych muszą przełożyć termin pogrzebu.

Zabieg balsamacji staje się coraz popularniejszy na zachodzie. Szacuje się, że 90% zmarłych zostaje poddana balsamacji, a ponadto zabieg ten nie przeszkadza w późniejszym pogrzebie kremacyjnym. Tanatopraksja jest bowiem zupełnie bezpieczna dla osób, które przygotowują ciało do pogrzebu oraz rodzin, które ostatni raz pożegnają się ze swoim bliskim.

Zakład Pogrzebowy Roch&Abel we Wrocławiu oferuje kompleksową usługę tanatokosmetyki i tanatopraksji. Dzięki własnej chłodni zakład posiada całkowitą autonomię i może odpowiednio przygotować zmarłego do ostatniej drogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here