Sypialnia w stylu skandynawskim
needpix.com

Może nie wiesz o tym, ale styl skandynawski po raz pierwszy pojawił się w latach 30. XX wieku. Najbardziej popularny był w Danii oraz w Szwecji. Ten styl opiera się przede wszystkim na naturalnych materiałach, takich jak na przykład drewno, skóra zwierzęca oraz wełna. Meble skandynawskie mają bardzo czystą i prostą linię. Są bardzo funkcjonalne. Najważniejsi projektanci w stylu skandynawskim to: Bruno Mathsson, Arne Jacobsen i Alvar Aalto. Tyle tytułem wstępu.

Czym charakteryzuje się sypialnia w stylu skandynawskim?

Oczywiście nie może w niej zabraknąć najważniejszych wyznaczników całego stylu, takich jak: naturalne materiały, jasne kolory oraz minimalizm. Skandynawowie są po prostu mistrzami w tworzeniu miejsc, które służą do relaksu i odpoczynku. Plusem sypialni w tym stylu jest to, że nie ma w niej mnóstwa zbędnych przedmiotów, czy dodatków, więc łatwo jest utrzymać w niej porządek. Dla jednych sypialnia w stylu skandynawskim będzie zbyt surowa i pusta, a dla innych właśnie to, że jest taka lekka i niezagracona będzie największym atutem. Meble skandynawskie mają bardzo prostą formę. Występują w kolorze białym albo naturalnego drewna. Skandynawowie wymyślili bardzo dobry sposób na to, żeby nie przytłaczać wnętrza masywnymi meblami. Po prostu stawiają na bardzo małą ich ilość. W pomieszczeniu może znajdować się tylko taki mebel, z którego będziesz korzystał na co dzień. Reszta jest zupełnie zbędna. Praktyczność na poziomie mistrzowskim. Jednak wnętrze w stylu skandynawskim wcale nie musi być zimne i surowe. Wystarczy, że dodasz do niego różnego rodzaju koce, narzuty i poduszki. Najlepiej w pastelowych kolorach. Dywany, tak samo, jak meble powinny być z naturalnych materiałów. Najczęściej można spotkać futrzane lub wełniane. Tutaj też trzeba podkreślić, że akurat ten element wyposażenia sypialni niestety nie jest zbyt praktyczny i z pewnością nie nadaje się do domu, w którym na co dzień mieszkają zwierzęta lub małe dzieci.

Sypialnia w stylu skandynawskim
needpix.com

Jakie kolory do sypialni?

Skandynawowie zadbali o to, żeby nic nie rozpraszało ich relaksu. Dlatego w swoich wnętrzach postawili na neutralne barwy, takie jak biel i szarość. Mogą to być również beże, różne odcienie bieli, brązu oraz niebieskiego. Te ostatnie oczywiście w jasnych tonacjach. Muszą to być kolory, które są w stanie dobrze rozpraszać naturalne światło. Zapomnieliśmy wspomnieć jeszcze o tym, że w sypialniach w stylu skandynawskim dominuje światło dziennie. Kompletnie rezygnują oni z firan, czy zasłon, co też jest praktyczne, ponieważ nie trzeba ich prać i ponownie wieszać na karniszach. W sypialni w stylu skandynawskim, muszą być takie kolory, które optycznie powiększają wnętrze. Jedyne kolorowe dodatki, które można spotkać w sypialni to na przykład kolorowe poduszki, koce, czy krzesła. Jednak tutaj również liczy się umiar.

Naturalne materiały w sypialni

Chcemy tutaj napisać nie o meblach w stylu skandynawskim, ale o różnego rodzaju tekstyliach. Jeżeli chodzi o pościel, to może być ona wykonana na przykład z lnu lub z bawełny. To samo dotyczy zasłonek. Jeżeli już zdecydujesz się na ich powieszenie. Kolorystyka wszystkich tych elementów powinna być bardzo stonowana.

A co z łóżkiem?

W stylu skandynawskim niezależnie od tego, czy urządzasz salon, sypialnię, czy łazienkę, to meble powinny być solidne. Dlatego łóżko w sypialni musi mieć porządną ramę, wykonaną z drewna oraz zagłówek. Pamiętaj o tym, że meble w stylu skandynawskim są zawsze funkcjonalne i wygodne. Łóżko powinno być też duże. Jednak ze względu na to, że jest głównym elementem w pomieszczeniu, to nie przytłacza całej sypialni. Często spotykane są również łóżka z szufladami, do których można schować pościel. Przy łóżku można też postawić niewielki stolik lub szafkę nocną, która będzie idealnym miejscem na położenie na niej książek lub postawienie lampki.

Łóżko skandynawskie
pixabay.com

Skoro łóżko, to i szafa

Szafa to kolejny bardzo ważny element w sypialni skandynawskiej. Powinna być oczywiście w białym kolorze. Często spotyka się szafy trzydrzwiowe, w których można pomieścić dosłownie wszystko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here