Zaskórnik zamknięty

Pojawiające się głównie na nosie oraz czole nieestetyczne i czarne kropki są czymś, z czym zmagają się głównie osoby dorastające. Zmiany tego rodzaju występują również na brodzie oraz policzkach, lecz nie tylko. Jak się bowiem okazuje, trądzik zaskórnikowy to problem charakterystyczny dla okresu dojrzewania. Może on być powodem kompleksów czy obniżonej samooceny. Jego poprawne leczenie może jednak przynieść zamierzoną ulgę. Jak walczyć z zaskórnikami zamkniętymi? Podpowiadamy.

Jak wygląda trądzik zamknięty?

Pojedyncza kropka na nosie zdarza się bowiem niezwykle rzadko. Zazwyczaj zaskórników pojawia się znacznie więcej, co wprost oznacza zablokowane ujścia gruczołów łojowych. Trądzik zaskórnikowy, czyli acne comedonica występuje przede wszystkim u osób młodych, u których gospodarka hormonalna dopiero się reguluje. W związku z tym bywa powszechnie nazywany trądzikiem młodzieńczym. Dla wielu osób jest on jednak prawdziwym utrapieniem, ponieważ stany zaskórnikowe mogą zmienić się w stany zapalne. Są one wtedy trudne do ukrycia i mogą rozszerzać się nawet na zdrowe fragmenty twarzy.

Głównym symptomem, jakim oznacza się zaskórnik zamknięty, jest czarna kropka, nazywana również wągrem. Pokrywają one czoło, nos, a czasami także i brodę. Te kłopotliwe krostki mylone są często z niedoskonałościami innego pochodzenia. Świadomość dotycząca chorób skórnych na szczęście wzrasta z roku na rok. Dermatolodzy wyróżniają bowiem trądzik zamknięty oraz otwarty. W pierwszym przypadku ujścia gruczołów są niewidoczne, jednak zmiany widoczne są z bliska. Z kolei trądzik otwarty to krostki obleczone upłynnioną keratyną.

Dlaczego na skórze pojawiają się zaskórniki zamknięte?

U większości osób trądzik wiąże się bezpośrednio z nadmierną pracą gruczołów łojowych, czyli tak zwanym łojotokiem. Z tego powodu zaskórniki najczęściej pojawiają się przy skórze tłustej, która ma problem z nadprodukcją sebum. Jest go za dużo, a to sprawia, że miesza się on z innymi zanieczyszczeniami, martwym naskórkiem oraz kosmetykami kolorowymi nakładanymi na twarz w czasie dnia. W efekcie powstaje coś, co jest w stanie zaczopować ujścia gruczołów. Na szczęście leczenie trądziku zaskórnikowego nie należy do najtrudniejszych. Wągry nie mają bowiem charakteru zapalnego.

Jest to jednak proces nierzadko długotrwały i wymagający od nas systematyczności w prowadzonych działaniach. Nie obędzie się także bez cierpliwości. Jednak zbagatelizowanie problemu i zaniedbanie skóry może doprowadzić do naprawdę poważnych zmian chorobowych, czego lepiej uniknąć.

Trądzik zamknięty a leczenie

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć trądzik zaskórnikowy, aby możliwie szybko zauważyć zadowalające nas rezultaty. Pamiętajmy, że jest to choroba skóry występująca głównie w okresie dojrzewania i w dużej mierze związana z niepoprawnie działającą gospodarką hormonalną. Czasami niedoskonałości znikają same wraz z unormowaniem się wspomnianych już hormonów. Bywa i tak, że ograniczenie stresujących sytuacji czy poprawienie jakości snu również sprawi, że cera będzie miała więcej czasu na regenerację, a przez to poprawi się jej wygląd.

Oznacza to, że czasami możemy działać bezpośrednio na pojawiające się zmiany, ale nie zawsze możemy osiągnąć sukces w tym tu i teraz. Potrzeba cierpliwości, a do tego znalezienia źródła problemu. Tylko wtedy efekty będą dla nas zadowalające. Gdy problem staje się nieco poważniejszy, to konieczny jest kontakt ze specjalistą. Warto dodać, że taka wizyta jest zawsze dobrym pomysłem, jeżeli tylko zauważymy jakiekolwiek problemy z cerą. On z pewnością wspomoże swoją wiedzą, a także przepisze odpowiedni lek na trądzik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here