Chodnik do przedpokoju
Needpix.com

Przedpokój przez wiele osób traktowany jest jako pomieszczenie przechodnie, któremu nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Remont kuchni, łazienki, czy salonu jest wydarzeniem dla domowników. Potrafią spędzić długie godziny na samym jego planowaniu. Natomiast o przemalowaniu, czy urządzeniu od podstaw przedpokoju, myśli się jak o przykrym obowiązku. Postaramy się trochę zmienić to podejście i w całym tym wpisie będziemy się zajmowali wyborem chodnika do przedpokoju.

Czy taki chodnik w ogóle jest potrzebny?

To jest kwestia dyskusyjna. Jedni widzą taką potrzebę, inni nie. Naszym zdaniem jeżeli masz bardzo ładną podłogę w korytarzu, to chodnik nie jest niezbędny, ale jednocześnie byłby miłym dodatkiem, więc mimo warto jest zastanowić się nad jego zakupem. Chodnik nie będzie z pewnością Ci potrzebny, jeżeli masz na podłodze na przykład bardzo ozdobne płytki. Wtedy one pełnią funkcję dekoracyjną i to wystarczy. Natomiast, jeżeli Twoja podłoga w korytarzu nie jest zbyt reprezentacyjna, to najlepszym rozwiązaniem będzie przeczytanie tego wpisu do końca i wybranie chodnika do przedpokoju. Potrafi on ocieplić pomieszczenie i wprowadzić w nim domowy klimat.

Chodnik do przedpokoju
Needpix.com

Jaki rozmiar powinien mieć chodnik do przedpokoju?

Jeżeli już przekonałeś się do tego, żeby mieć chodnik w przedpokoju, to teraz musisz przemyśleć, jaki jego rozmiar będzie najlepszy do Twojego korytarza. Wszystko zależy od tego, jak duży jest Twój przedpokój. Jeżeli masz mieszkanie w bloku, to Twój przedpokój pewnie nie ma imponującej powierzchni. Wtedy dobrze jest wybrać chodnik w małym rozmiarze. W dodatku najlepiej wąski, ponieważ wydłuży on optycznie pomieszczenie. Tutaj jedna bardzo ważna uwaga. Niestety wiele osób popełnia ten błąd. Naprawdę nie warto jest traktować chodnika do przedpokoju jako wykładziny i pokrywać nim całej podłogi. Wtedy i tak mały korytarz będzie się wydawał po prostu mikroskopijny. Drugim często popełnianym błędem jest kupowanie chodnika do przedpokoju o wielkości wycieraczki. Nie o taki efekt nam chodzi. Chodnik powinien być proporcjonalnie dobrany do wielkości pomieszczenia.

Czy chodnik do przedpokoju może mieć wzory?

Jak najbardziej. Tak. W przeciwnym razie stworzysz bardzo monotonne wnętrze, a przecież drzwi wejściowe i ich otoczenie, powinny być Twoją wizytówką. W końcu to właśnie przedpokój widzą Twoi goście jako pierwszy. Chodnik może mieć takie wzory jak na przykład paski, zygzaki. Wzór może być mniej lub bardziej intensywny. We wnętrzach w stylu skandynawskim doskonale się sprawdzą chodniki sznurkowe w paski. Tego rodzaju dywanik do przedpokoju bardzo dobrze podkreśli minimalistyczny styl wnętrza.

Chodnik do przedpokoju
Needpix.com

W jakim kolorze wybrać chodnik?

Najbardziej popularne są dywaniki do przedpokoju w stylu skandynawskim. To znaczy występują one w dwóch lub trzech neutralnych kolorach połączonych ze sobą. Najczęściej można spotkać dywaniki błękitne, zielone, białe, brązowe lub szare. Druga grupa dywaników to chodniki do przedpokoju w stylu tradycyjnym. Dominują w nich bardzo intensywne kolory, takie jak na przykład czerwień, zieleń.

Kilka słów podsumowania

Zacznijmy od tego, że chodnik w przedpokoju jest dobrym wyborem. Ważne jest to, żebyś zwrócił uwagę na jego rozmiar oraz kształt. Równie ważny jest kolor. Obecnie najczęściej spotyka się chodniki do przedpokoju w stylu skandynawskim, które mają raczej naturalne barwy. Pamiętaj również o tym, żeby nie przykrywać całej podłogi dywanikiem, ponieważ pomniejszysz optycznie przestrzeń. Chodnik w przedpokoju jest miłym dodatkiem, który potrafi bardzo skutecznie ocieplić wnętrze. Mamy jeszcze jedną bardzo ważną uwagę. Dotyczy ona bardziej całego przedpokoju, niż dywanika, ale warto o tym wiedzieć. Przedpokój powinien być spójny z resztą mieszkania. W praktyce oznacza to, że jeżeli masz salon w stylu nowoczesnym i całe Twoje mieszkanie też jest raczej modernistyczne, to nie ma żadnego sensu urządzać przedpokoju w stylu klasycznym. Dobrym trikiem na optyczne powiększenie korytarza jest pomalowanie go na taki sam kolor, jak następnego pomieszczenia w Twoim mieszkaniu, na przykład kuchni, czy salonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here