Pokój dziecięcy to wyjątkowe miejsce. To właśnie tutaj maluchy mogą szaleć do woli i rozwijać swoją kreatywność podczas zabaw. Jeżeli funkcjonalnie urządzisz pokój dziecka, to istnieją szanse, że łatwiej Ci będzie utrzymać w nim porządek. Maluchy bardzo rzadko same garną się do sprzątania, ale o tym doskonale wie każdy rodzic.
Co powinno się znaleźć w pokoju dla dziecka?
Właśnie dlatego dobrze jest uzupełnić pokój dziecięcy o różnego rodzaju szafki, pojemniki do przechowywania oraz szuflady. Wtedy o wiele mniej czasu będzie zajmowało chowanie zabawek. Pamiętaj również o tym, żeby w pokoju dla dziecka znalazł się stolik (dopasowany do jego wzrostu i wieku) raz dużo przestrzeni do zabawy na podłodze. I tutaj właśnie dochodzimy do sedna problemu. Nie ma nic gorszego niż konieczność bawienia się klockami na podłodze nie przykrytej żadnym dywanem. Jest zimno, niewygodnie i gdy dziecko się poślizgnie, to może być również niebezpiecznie. Naprawdę warto jest pomyśleć o zakupie odpowiedniego dywanu do pokoju dziecięcego. Pamiętaj, że pełni on nie tylko funkcje dekoracyjne, ale również wiele innych, o których wcześniej wspomnieliśmy. Jak wybrać dywan dla dziecka?
Dywan musi być dopasowany do stylu wnętrza
Dywan w pokoju dziecięcym pełni dwie najważniejsze funkcje. Pierwszą z nich jest ocieplenie pomieszczenia, a drugim jest dekoracja. Obecnie pokoje dla dzieci urządzane są w jasnych kolorach. Często spotyka się w nich również połączenie bieli z naturalnym drewnem, tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Jednak pokój dla dziecka nie może być w całości urządzony w tym stylu, ponieważ byłby zbyt surowy. Właśnie z tego powodu często dodaje się do niego dywany w bardzo intensywnych kolorach. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy wybierasz dywan do konkretnego pokoju dla dziecka? Co masz do wyboru?
Rodzaje dywanów do pokoju dziecięcego
• Dywany gładkie– będą idealne do pokojów, w których meble, ściany oraz tekstylia, takie jak zasłony, poduszki oraz narzuty są we wzory. Gładki dywan to również dobra opcja do pomieszczenia, które jest pełne różnokolorowych mebli albo mebli z dużą ilością półek i pojemników.
• Dywany wzorzyste– to doskonałe przełamanie minimalistycznego stylu. Najprawdopodobniej taki dywan będzie w nim jedynym kolorowym elementem.
• Dywany pastelowe w stylu skandynawskim– będą pasowały nie tylko do pokojów dziecięcych w stylu typowym dla Skandynawów, ale również do tych klasycznych i nowoczesnych. Pamiętaj tylko o tym, żeby długo i z odpowiednią uwagą dobierać kolory. Ważne jest również to, że nie muszą być to gładkie dywany. Może na nich występować jakiś delikatny wzorek, na przykład kropeczki, gwiazdeczki, czy zwierzątka. Wnętrza w minimalistycznym stylu mają tę ogromną zaletę, że łatwo jest w nich się zrelaksować i zasnąć.
Dywany dla dzieci- nasze dalsze propozycje
• Dywany z postaciami z bajek– nie mogło ich tutaj zabraknąć. Najwięcej radości dywan z wizerunkiem ulubionego bohatera z kreskówki, sprawi dziecku w wieku przedszkolnym. Możesz nawet zrobić taki eksperyment i pojechać wspólnie z Twoją pociechą, wybrać dywan. Na pewno wtedy taki kilkulatek poczuje się jak dorosły i będzie szczęśliwy, że liczysz się z jego zdaniem.
• Dywany z efektem 3D– to nowość na rynku, która została już doceniona przez wiele osób w różnym wieku. Nie mamy żadnych wątpliwości, że taki dywan jest bardzo efektowny i w pełni wart swojej ceny. Najczęściej występują w bardzo intensywnych kolorach. Mogą się spodobać dzieciom w starszym wieku oraz nastolatkom.
• Dywan shaggy– to kolejna propozycja, która jest wprost idealna dla nastolatka. Takie dywany są tak charakterystyczne, że tworzą styl całego pomieszczenia. Są miłe w dotyku i niezwykle nowoczesne. Niestety nie są to dobre dywany dla osób, które cierpią na alergię oraz dla najmłodszych dzieci, ponieważ zabawa na nich może być utrudniona.
• Dywany z wzorami– mamy tutaj na myśli motyw miasta lub boiska. To dobry wybór dla przedszkolaków, ponieważ dywan może być jednocześnie zabawką.
Natomiast sam kształt i rozmiar dywanu dla dzieci powinien być dopasowany do podłogi oraz do rozmiaru pomieszczenia.