Dywanik łazienkowy
Unsplash.com

Chociaż w łazience każdego dnia siłą rzeczy spędzasz trochę czasu, to pewnie bardziej zależy Ci na tym, żeby wszystko w niej działało prawidłowo, niż na tym, żeby była ona ładna. W nowoczesnym salonie lub w kuchni w stylu skandynawskim  patrzysz na każdy szczegół. Natomiast łazienka, tak samo, jak przedpokój jest pomijana i traktowana zazwyczaj trochę po macoszemu. Niezbędną dekoracją w łazience jest dywanik łazienkowy. Jak go dobrać do Twojego wnętrza? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak chcesz, żeby wyglądała Twoja łazienka?

Kolor, rozmiar i kształt dywanika łazienkowego jest w dużym stopniu zależny od tego, jaki jest wystrój całej Twojej łazienki. Ważne jest też miejsce, w którym chcesz położyć dywanik. Dlaczego? Wynika to stąd, że zupełnie inne właściwości powinien mieć dywanik łazienkowy, który będzie leżał tuż przy prysznicu, a inne też obok umywalki. Dopiero, gdy już wiesz, gdzie ma znajdować się dywanik, w którym konkretnie miejscu, to możesz wybierać jego rozmiar oraz materiał, z którego zostanie zrobiony.

Dywanik łazienkowy
unsplash.com

Przejdźmy teraz do rozmiaru dywanika łazienkowego

Rozmiar dywanika powinien być dobrany do Twojej łazienki. Duży chodnik łazienkowy będzie dobrze wyglądał w łazience o dużej powierzchni. Gdy myślisz o rozmiarze dywanika łazienkowego, to powinieneś też wziąć pod uwagę sposób jego czyszczenia i konserwacji. Mniejsze dywaniki mają tę zaletę, że można je wyprać w domowej pralce. Taki niewielki dywanik łazienkowy najlepiej jest położyć zaraz obok prysznica lub umywalki.

Z jakiego materiału powinien być wykonany taki dywanik?

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, rodzaj materiału, jest w bardzo dużym stopniu zależny od tego, w jakim miejscu, będzie leżał dywanik. Jeżeli umieścisz go tuż obok prysznica, to wybierz chodniczek, który bardzo dobrze wchłania wodę. Może być to dywanik frotte lub bawełniany. Skoro jesteśmy już przy materiale, to warto jeszcze wspomnieć o spodniej warstwie dywanika. Koniecznością jest antypoślizgowa powłoka. Oczywiście każdemu się wydaje, że jak dotąd sobie bez niej radził, to jej nie potrzebuje. Jednak na wszelki wypadek lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Chociaż grube dywaniki łazienkowe są bardzo miłe w dotyku i przyjemnie się po nich chodzi, to lepiej ich nie kupować. Takie chodniki długo schną i trudno jest je utrzymać w czystości.

Czy to oznacza, że jesteś skazany na płaski i twardy dywanik w łazience?

Wcale nie. Możesz sobie kupić nawet miękki dywanik z długim włosiem. Jednak musi on być położony przy umywalce. Tam jest mniej narażony na duże ilości wody. Taki dywanik ma to do siebie, że jest przyjemny w dotyku, co jest ważne w szczególności rano, gdy szykujemy się do pracy i wszelkie miłe aspekty poranka są na wagę złota. Najlepsze będą dywaniki łazienkowe: akrylowe, bambusowe, bawełniane, z mikrofibry albo z grubego frotte. Dobrze jest wybrać materiał, który będzie dobrej jakości, bo tylko taki będzie odpowiednio wytrzymały i estetyczny.

Dywanik łazienkowy
Unsplash.com

Jaki kształt dywanika łazienkowego wybrać?

Najczęściej można spotkać dywaniki łazienkowe w kształcie prostokąta lub koła. Te okrągłe będą dobrym wyborem do niewielkich łazienek. Taki dywanik będzie obejmował swoją powierzchnią zarówno miejsce przy prysznicu, jak i przy umywalce. Okrągłe dywaniki łazienkowe mogą mieć bardzo różną średnicę. To sprawia, że można znaleźć rozmiar, który będzie odpowiedni dosłownie do każdej łazienki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żebyś miał dwa dywaniki. Większy i mniejszy. Wtedy możesz mieć dywanik łazienkowy zarówno przy umywalce, jak i przy prysznicu. I tutaj nie ma już znaczenia, czy zdecydujesz się na chodniczek prostokątny, czy okrągły.

Ważna jest również wanna

Przy wybieraniu kształtu dywanika łazienkowego, weź pod uwagę również rodzaj Twojej wanny. Okrągłe chodniczki będą najlepiej wyglądały przy wannach wolnostojących. Natomiast wanny zabudowane o wiele lepiej komponują się z dywanikami łazienkowymi w kształcie prostokąta. Kolor dywanika powinien być zgodny z tą barwą, która dominuje w Twojej łazience. Pamiętaj, żeby nie łączyć ze sobą zbyt wielu odcieni, ponieważ łazienka ma służyć również do relaksu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here