Czyszczenie aparatu
Pixabay.com

Od czasu do czasu wypadałoby wyczyścić aparat fotograficzny i obiektyw. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego poradnika.

Jakie akcesoria będą Ci potrzebne do czyszczenia?

W sklepach możesz znaleźć bardzo wiele akcesoriów do czyszczenia. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu, a kończą na ponad stu złotych. Gotowe zestawy różnią się ilością elementów. Największe zestawy potrafią mieć nawet po 20 części. Tak naprawdę tak duża ilość akcesoriów jest zupełnie niepotrzebna. W dodatku w takich zestawach znajdują się przedmioty o słabej jakości. Lepiej kup samodzielnie dwa lub trzy najpotrzebniejsze akcesoria pochodzące od renomowanych firm. Dzięki temu nie będziesz miał już nigdy problemu z czyszczeniem aparatu fotograficznego.  Takie akcesoria kupuje się raz i starczają one na wiele lat użytkowania. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych akcesoriów do czyszczenia aparatu oraz obiektywu.

Czyszczenie aparatu
Pixabay.com

Bardzo wysokiej jakości gruszka

Stosuje się ją do przedmuchiwania paprochów. Najlepiej zainwestuj w specjalną, fotograficzną gruszkę, która wydmuchuje powietrze z bardzo dużą siłą. Gdy nie wiesz, jak wygląda dobrej jakości gruszka, to wpisz to hasło w wyszukiwarkę Google. Na pewno znajdziesz wiele ciekawych propozycji. Profesjonalna gruszka kosztuje około 40 zł. Natomiast najtańszą gruszkę możesz kupić w aptece około 10-15 zł. Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić, czy taka apteczna gruszka nie jest w środku wypełniona talkiem. Taka gruszka do niczego Ci się nie przyda. Zanim kupisz gruszkę w aptece ściśnij ją i zobacz, czy nie wylatuje z niej jakiś proszek. Warto być ostrożnym w odniesieniu do gruszek z najtańszych zestawów fotograficznych do czyszczenia. Takie, które mają nakładany pędzelek. Są małe i w niczym nie pomagają. Przykład takiej gruszki znajdziesz na poniższej fotografii.

Płyn do czyszczenia optyki

Najlepiej wybierz specjalny płyn do obiektywów. Wiele firm produkuje naprawdę porządnej jakości płyny. Nigdy nie oszczędzaj na takim płynie. Starczy Ci on na wiele lat. Natomiast, gdy kupisz tani płyn do czyszczenia, to możesz zniszczyć swój obiektyw. Powłoki antyrefleksyjne na szkłach bardzo prosto można zetrzeć, gdy stosuje się silne detergenty. Gdy obiektyw fotograficzny posiada startą powłokę, to tak naprawdę jest całkowicie do wyrzucenia. Nie da się go naprawić. Dlatego lepiej zrezygnuj z kuchennych oraz łazienkowych środków do czyszczenia. Na zakazanej liście znalazła się również na przykład benzyna.

Ściereczki do czyszczenia

Przydatne będą tutaj dwa rodzaje. Pierwsza, z mikrofibry jest odpowiednia do wycierania obiektywu na sucho. Bardzo dobrze poradzi sobie na przykład z odciskami palców na szkłach. Jest wyprodukowana z bardzo drobnego materiału. Jest trochę błyszcząca oraz śliska w dotyku. Często dodaje się ją za darmo do różnego rodzaju akcesoriów fotograficznych. Taka ścierka nie jest jednak odpowiednia do wycierania płynu. Dlatego dobrze jest mieć dodatkową ścierkę przeznaczoną do wycierania na mokro. Powinna być grubsza oraz musi bardzo dobrze wchłaniać płyny. Powinna działać w taki sam sposób, jak papierowa chusteczka higieniczna. Jednak tradycyjna chusteczka higieniczna do czyszczenia, pozostawia niewielkie paproszki. To sprawia, że nie jest ona odpowiednia do czyszczenia optyki. To już praktycznie wszystko. W sklepach internetowych możesz znaleźć również różnego rodzaju pędzelki raz pen-lensy, które przypominają długopis. Jednak kosztują one bardzo dużo i są mało skuteczne. Gruszka, dobrej jakości płyn do czyszczenia i ściereczka, to wszystko, czego potrzebujesz, żeby wyczyścić obiektyw w aparacie fotograficznym.

Czyszczenie aparatu
Pixabay.com

W jaki sposób wyczyścić sam aparat fotograficzny?

Najważniejsza jest gruszka. Może być ta sama, którą czyściłeś obiektyw. Jeżeli jesteś bardziej kreatywny, to możesz wykorzystać Lens Pen do czyszczenia matrycy. To narzędzie wygląda jak długopis z niewielką gąbką na końcu. Najlepiej kup taki łamany, ponieważ możesz nim bardziej komfortowo wyczyścić sensor. Pamiętaj jednak, żeby do czyszczenia aparatu fotograficznego absolutnie w żadnym wypadku nie używać agresywnej chemii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here