Szare tło
Pixabay.com

Szare tło, a tak naprawdę szare tła w fotografii są pewnego rodzaju zjawiskiem. Są ponadczasowe i z pewnością sprawdzą się w absolutnie każdym studiu fotograficznym. Zaraz po bieli i czerni, szarość jest jedną z trzech podstawowych neutralnych barw. To powoduje, że szare tło korzystnie współgra ze tymi dwoma pozostałymi kolorami i nie dominuje. Wybór szarego tła jest bardzo trudny ze względu na to, że ten kolor występuje w naprawdę wielu tonacjach. Jaki odcień wybrać? W jakich sytuacjach ten kolor sprawdzi się najlepiej? W tym artykule odpowiemy Ci na te wszystkie pytania.

Co warto wiedzieć na temat szarości?

Kolor szary jest pewnego rodzaju barwą pośrednią pomiędzy czernią i bielą. Jest wyważonym tłem, które pozwala podkreślić urodę intensywnych kolorów. Szary jest przez większość osób uważany za kolor nudny i mało wyrazisty. Jednak jego największą zaletą jest neutralność. Bardzo często stosuje się go w działaniach biznesowych i związanych z usługami finansowymi. Szarość symbolizuje zorganizowanie oraz praktyczność. Szary ma bardzo dwojaką naturę. Stąd płynie prosty wniosek, że szare tło doskonale spełni swoje zadanie w sesjach biznesowych w korporacjach oraz w firmach, które są powiązane z usługami finansowymi. Warto pamiętać również o odpowiednim systemie zawieszenia takiego szarego tła. Powinno być ono przygotowane pod sesje wyjazdowe. Gdy wykażesz się odrobiną kreatywności, to możesz połączyć szarość z intensywnymi kolorami. Wtedy te barwy będą wyglądały na jeszcze mocniejsze. Właśnie z tego powodu projekty domów modowych są zazwyczaj pokazywane oraz fotografowane na szarym tle. Natomiast same sesje modowe, pełne bardzo kolorowych stylizacji, będą świetnie wyglądały na szarym tle.

Szare tło
Pixabay. com

Jaki odcień szarego tła najlepiej wybrać?

Mieszanie barw z kolorami neutralnymi określa się za pomocą trzech terminów, czyli: odcienia, cienia i tonu. Odcień powstaje w sytuacji mieszania barw podstawowych z bielą. Wtedy automatycznie kolor jest o wiele jaśniejszym. Natomiast z cieniem mamy do czynienia wtedy, gdy zachodzi odwrotny proces, czyli zmiesza się kolory z czernią. Ton to barwa, która powstała w rezultacie mieszania szarości z kolorem bazowym. W tym wpisie będziemy mówili tylko i wyłącznie o szarym tle oraz o jego tonach, które wynikają z mieszania z barwami bazowymi. Żeby jeszcze lepiej zrozumieć oraz odpowiednio wykorzystać odcienie szarości, czyli jej tony kolorystyczne, to powinieneś poznać koło kolorów. Wynika to stąd, że w fotografii dosyć często myślimy o kolorach w odniesieniu do ich względnej temperatury. Zimne kolory kojarzą się z ukojeniem i spokojem. Natomiast ciepłe oznaczają energię oraz temperament.  Na obwodzie koła kolorów zostały umieszczone kolory, które możesz zaklasyfikować do ciepłych albo do zimnych. Oznacza to, że gdy w konkretnej szarości znajdziesz więcej zielonego lub niebieskiego, to będzie to odcień chłodny. W przypadku, gdy w szarości będą występowały przeciwieństwa tych kolorów, to będziesz miał do czynienia z ciepłą szarością. W sytuacji, gdy żaden odcień nie jest przeważający, to otrzymamy całkowicie neutralny szary kolor.

Dobierz odcień do karnacji modela

Chłodne oraz ciepłe odcienie szarości będą Ci pomocne w dobraniu odpowiedniego szarego tła do karnacji skóry fotografowanego modela. W poprawnej ocenie właściwego odcienia szarego tła może być pomocny opracowany przez Savage Universal wykres proporcji kolorów, które występują w konkretnym szarym tle. W osi poziomem zostały uszeregowane wszystkie tła pod względem temperatury koloru. Natomiast w osi pionowej zostały przedstawione słupki z określonymi wartościami proporcji następujących kolorów: białego, zielonego, czerwonego oraz niebieskiego. W celu ułatwienia analizy wykresu dodano również tła Super Black (czarne) oraz Pure White (śnieżnobiałe). Ciemniejsza karnacja o zabarwieniu żółtym, brązowym oraz brzoskwiniowym o wiele lepiej będzie wyglądała na szarym tle o ciepłej tonacji. Natomiast jasna cera o wiele lepiej będzie się prezentowała na szarym tle w chłodnej tonacji. Kolor tła powinien uzupełniać odcień skóry, a nie być wobec niego kontrastowy.

Szare tło
Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here