Karta pamięci
Pixabay.com

Wybór karty pamięci do aparatu fotograficznego może się wydawać czymś wyjątkowo prostym. Musisz jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów. Dzięki nim konkretny rodzaj karty pamięci spełni Twoje oczekiwania, jeżeli chodzi o szybkość zapisu zdjęć i filmów. Bardziej rozwinięte technologicznie aparaty fotograficzne, jak na przykład bezlusterkowce lub lustrzanki cyfrowe, przez cały czas są bardzo dobrym wyborem, dla wszystkich tych osób, które interesują się fotografią. Jakość zdjęć wykonywanych telefonem jest z każdym rokiem coraz lepsza. Jednak nie są one w stanie uzyskać takich osiągów, jak tradycyjne aparaty. Większe matryce mają wpływ na przykład na głębię ostrości. Z tego właśnie względu rynek aparatów fotograficznych ciągle prosperuje całkiem nieźle. Jeżeli już masz swój własny aparat fotograficzny, to z pewnością potrzebna Ci jest dobra karta pamięci. Jaką powinieneś wybrać?

Rodzaje kart pamięci do aparatów fotograficznych

Zaawansowane oraz profesjonalne lustrzanki cyfrowe przez cały czas potrzebują kart Compact Flash. Jeszcze parę lat temu aparaty fotograficzny korzystały z różnych rodzajów kart pamięci. Sony miało swój własny standard, czyli Memory Stick. Natomiast Olympus i Fuji miały swoje własne rozwiązanie o nazwie xD-Picture Card. W profesjonalnych aparatach fotograficznych występowały karty CompactFlash. Nie można zapominać również o kartach pamięci SD. Wiele z tych kart nie jest już w użytku. Wspominamy o niektórych z nich tylko dla porządku. Obecnie sytuacja wygląda o wiele bardziej przejrzyście. Aparaty kompaktowe, bezlusterkowce oraz mniej zaawansowane lustrzanki używają już tylko i wyłącznie kart pamięci w standardzie SD. Zaawansowane i profesjonalne lustrzanki cyfrowe cały czas potrzebują kart pamięci Compact Flash. Część modeli ze średniej oraz wyższej półki cenowej obsługuje jednocześnie karty SD oraz CF. Z tego też względu wybór właściwego modelu do Twojego aparatu fotograficznego stał się o wiele prostszy. Koniecznie musisz jednak sprawdzić, jakiego rodzaju karty pamięci są obsługiwane przez Twój aparat fotograficzny. Nowoczesne aparaty fotograficzne w 90 procentach przypadków obsługują karty pamięci SD.

Karta pamięci
Pixabay.com

Ile miejsca zajmują zdjęcia oraz filmy na karcie pamięci?

Nie da się dokładnie powiedzieć, na ile zdjęć albo minut filmu będzie wystarczała konkretna karta pamięci. To jest zależne od wielu czynników, na przykład od fotografowanej sceny, aparatu fotograficznego oraz rozdzielczości matrycy. Można jednak przyjąć pewne uśrednione wartości. Dla zdjęć JPG o rozdzielczości 10 Mpix przyjmuje się, że karty pamięci pomieszczą: 750-800 zdjęć w przypadku karty 2 GB,1500-1600 zdjęć w przypadku karty 4 GB,     3000-3100 zdjęć  w odniesieniu do karty 8 GB, 6100-6200 zdjęć w przypadku karty 16 GB oraz     12300-12400 zdjęć w przypadku karty 32 GB. Jeżeli jednak Twój aparat fotograficzny daje możliwość wykonywania zdjęć w formacie RAW oraz chcesz z niego korzystać, to na karcie pamięci zmieści się mniej więcej cztery razy mniej zdjęć. Pliki RAW zajmują o wiele więcej niż pliki JPG. Dużo bardziej skomplikowane jest podanie tego typu danych w odniesieniu do filmów, bo trzeba wziąć pod uwagę jeszcze więcej czynników. Rozdzielczość jest tutaj naprawdę najmniejszym problemem. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę jeszcze takie aspekty, jak: bitrate z jakim nagrywa dany aparat oraz stosowane kodeki. Gdy birate wynosi birate wynosi 8 Mb/s, to każda sekunda filmu zajmuje około 1 MB pamięci karty. To daje nam 3,6 GB na godzinę. Najlepiej sam sprawdź to w specyfikacji urządzenia i zwyczajnie przelicz. Wystarczy, że zapamiętasz, że bitrate rzędu 8 Mb/s jest równoznaczne z 1 MB pamięci karty zajętym w ciągu sekundy.

Karta pamięci
Pixabay.com

Jaka jest pojemność w przypadku kart SD?

Jeżeli jest Ci potrzebna pojemność 64 GB i większa, to jedynym Twoim wyborem będą karty pamięci SDXC. Pierwsze karty pamięci, z uwagi na system plików FAT 16, miały maksymalną pojemność 2 GB. Mimo że w sprzedaży były już wtedy dostępne karty pamięci o pojemności 4 GB, to były one bardzo awaryjne i nie w każdym aparacie fotograficznym działały prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here