Fotografowanie dzieci
Pixabay.com

W tym wpisie doradzimy Ci, jak najlepiej robić zdjęcia Twoim pociechom. Chodzi o takie fotografie, których dziecko nie będzie się musiało wstydzić za parę lat gdy podrośnie. Każdy rodzic uwielbia fotografować swojego malucha. Na pewno robienie zdjęć dzieciom stało się bardzo powszechne. Jedni zachowują w tym umiar, a inni fotografują dosłownie wszystko. Nie nam to oceniać. Nawet osoby, które wcześniej nigdy nie miały w rękach aparatu, gdy przychodzi na świat ich ukochane dziecko, stają się pasjonatami i znawcami fotografii. Marzą o tym, żeby zachować na zawsze każdy dzień z życia malucha. Jednak, jeżeli masz słabej jakości aparat fotograficzny lub robisz zdjęcia telefonem, to mogą być one prześwietlone, rozmazane i nie pomoże im żaden program do edycji zdjęć. Pamiętaj również o tym, żeby nigdy nie fotografować dziecka w jakiejś krępującej sytuacji. Zdjęcie na nocniku może teraz Cię bawi, ale gdy maluch będzie większy, to pokazywanie takich fotografii pozostałym członkom rodziny będzie dla niego powodem do ogromnego wstydu. Podpowiemy Ci, jak robić ładne zdjęcia dziecku. Mamy nadzieję, że chętnie skorzystać z naszych porad i wskazówek.

Jakim aparatem robić zdjęcia dzieci?

Wiele osób decyduje się na zakup swojego pierwszego aparatu fotograficznego w momencie, gdy urodzi się im dziecko. Często wydają na niego naprawdę bardzo dużo pieniędzy, ponieważ zależy im na jak najlepszej jakości fotografii. Jednak to, że wydasz dużo kasy, na profesjonalny aparat, nie będzie równoznaczne z tym, że będziesz umiał nim robić dobre zdjęcia. W pierwszej kolejności powinieneś się nauczyć obsługiwać aparat. Możesz poćwiczyć, robiąc fotografie zwierzętom. Powinieneś się też zastanowić nad tym, czy na pewno jest Ci niezbędny najlepszy aparat fotograficzny na rynku? Może ważniejsze dla Ciebie powinno być to, żebyś mógł go zabrać wszędzie ze sobą i mieć go zawsze pod ręką? Gdy bierzesz ze sobą na spacer wózek, dwie duże torby i ogólnie wszystkie inne rzeczy, które są potrzebne maluchowi na spacerze, to taszczenie ze sobą jeszcze dużego i ciężkiego aparatu nie jest dobrym pomysłem. Przekonasz się o tym już na pierwszym spacerze, więc bardzo mocno przestrzegamy Cię przed popełnieniem tego błędu. Nie wybieraj lustrzanki. Lepiej kup bezlusterkowca lub zaawansowany aparat fotograficzny kompaktowy. Na pewno będzie Ci go łatwiej ze sobą wszędzie zabrać, bo zmieści się nawet w kieszeni w kurtce. Obecnie bezlusterkowce są w stanie wykonać tak samo dobre zdjęcia, jak amatorskie lustrzanki. A kompaktowe aparaty też im w niczym nie ustępują. Wiadomo, że profesjonalista dostrzeże te wszystkie różnice, ale amator już niekoniecznie. To właśnie wielkość aparatu fotograficznego powinna mieć największe znaczenie przy wyborze odpowiedniego modelu. Duży aparat spowoduje, że często nie będzie Ci się po prostu chciało go ze sobą zabierać. W przypadku aparatu, który ma służyć do robienia zdjęć dzieciom i nie tylko, bardzo istotny jest również tak zwany autofokus. Dzieci praktycznie bardzo rzadko są w stanie stać nieruchomo przez dłuższą chwilę. Jeżeli zamierzasz fotografować malucha, to bardzo ważny jest również autofokus (AF-C). Służy on do bieżącego ustawiania ostrości.

Fotografowanie dzieci
Pixabay.com

W jaki sposób kadrować zdjęcia?

To, co najbardziej się wybija w fotografii dziecięcej jest nienaturalne pozowanie. Uważamy, że takie zdjęcia są po prostu niepotrzebne. Rodzice bardzo mocno chcą, żeby maluch wypadł na fotografiach jak najlepiej. W tym celu ustawiamy go w wymyślonym przez nas miejscu, każemy mu cały czas patrzeć w obiektyw i w końcu robimy zdjęcie. Co nam to daje? Tylko tyle, że z pewnością za parę lat ani dziecko, ani nikt inny nie będzie chciał takich fotografii oglądać. Przestać ustawiać swoje dziecko w określonej pozycji. Zdjęcia i dziecko na nich powinno być spontaniczne. Rób fotografie wtedy, gdy dziecko jest w ruchu i gdy się dobrze bawi. Na pewno takie fotografie będą w przyszłości o wiele ciekawsze dla oglądających. Upozowane zdjęcia wywołują u maluchów tylko zdenerwowanie i frustrację. Zapomnijmy o takim sposobie fotografowania, a wszystkim to wyjdzie na dobre.

Fotografowanie dzieci
Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here