Fotografowanie zwierząt
Pixabay.com

Fotografowanie zwierząt z jednej strony daje mnóstwo radości i satysfakcji, ale z drugiej może być nużące i stresujące. O wiele prościej jest, gdy fotografujesz własnego psa lub kota, a o wiele gorzej, gdy musisz zrobić zdjęcie jakiemuś dzikiemu zwierzęciu w jego naturalnym środowisku. Warto wobec tego jest znać kilka sztuczek oraz odpowiednich ustawień aparatu. Dzięki temu uda Ci się zrobić wspaniałe zdjęcia, które będą fantastyczną pamiątką. Fotografie ludzi są chętnie oglądane na mediach społecznościowych, ale zwierzęta wzbudzają jeszcze większe zainteresowanie.

Jak fotografować zwierzęta domowe?

Oczywiście, że można stosować różnego rodzaju triki. Jednak najważniejsza jest ogromna cierpliwość i umiejętność czekania na właściwą chwilę. Jeżeli jesteś właścicielem zwierzęcia albo jego trenerem, to masz o wiele łatwiej, ponieważ umiesz skoncentrować na sobie jego uwagę. Wystarczy, że ustawisz zwierzę obok siebie i będzie się starał, skupić na sobie wzrok pupila. Natomiast jeżeli nie masz nikogo do pomocy i samodzielnie musisz wykonać zdjęcie, to wykorzystać do tego piszczące zabawki lub inne przedmioty, uwielbiane przez Twojego psa lub kota. Możesz też zainstalować w telefonie aplikację, która będzie wydobywała z siebie dźwięki zabawek oraz zwierząt. Do takich aplikacji należy na przykład Human to Cat Translator. Na pewno Twój zwierzak się nimi zainteresuje, a Ty będziesz mógł zrobić ładne zdjęcie. Zwierzak wtedy patrzy w kierunku obiektywu, a Ty będziesz miał szansę na zrobienie udanej fotografii.

Fotografowanie zwierząt
Pixabay.com

Jak należy się ustawić?

Najbardziej skuteczne jest fotografowanie z poziomu zwierzęcia. Zawsze trzymaj się tej zasady, nawet jeżeli musiałbyś leżeć na ziemi. Taki prosty zabieg sprawi, że będziesz mógł popatrzeć na swojego zwierzaka z dużo bardziej interesującej perspektywy. Dzięki temu, na zdjęciu będzie widoczna nie tylko osobowość Twojego pupila, ale również jego niezwykła uroda. Stosując tę zasadę, będziesz miał też lepszy kontakt ze zwierzakiem. Na pewno zaciekawi się, co robisz. Człowiek kładący się na ziemi obok psa, nie jest dla niego codziennym widokiem. Jeżeli jeszcze nie kupiłeś aparatu fotograficznego albo zamierzasz go wymienić na inny model, to całym sercem polecamy taki z odchylanym ekranem. Przyda się on nie tylko do fotografowania zwierząt. Fotografowanie z poziomu wzroku zwierzęcia, umożliwia pokazanie otoczenia, w taki sposób, jak widzi je Twój pupil. Zastosowanie obiektywu szerokokątnego daje możliwość uzyskania lepszej dynamiki i kontekstu obrazu. Płytka głębia ostrości umożliwia natomiast wyciągnięcie zwierzęcia z tła, które jest estetyczne rozmyte. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy znajdują się na nim jakieś mało ciekawie przedmioty. Gdy fotografujesz zwierzę w domu, to naprawdę trudno jest tego uniknąć. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby uzyskać taki efekt, to musisz zastosować dłuższy jasny obiektyw. Powinien mieć on co najmniej 50 mm. Światło powinno mieć minimum f/2.8. Korzystanie z takiego portretowego zestawu pozwala Ci na odpowiednim skupieniu się na fotografowanym zwierzęciu. Nie musisz wtedy w ogóle myśleć o tym, co znajduje się w tle.

Fotografowanie zwierząt
Pixabay.com

Jakie powinno być oświetlenie przy fotografowaniu zwierzęcia?

Do wykonywania tego rodzaju fotografii najlepsze jest światło naturalne. Żeby zrobić dobre zdjęcia, możesz na przykład wybrać się ze swoim pupilem na spacer albo fotografować go przy dużym oknie w słoneczny dzień. Gdy używasz lampy błyskowej, to pamiętaj o tym, żeby nie kierować jej bezpośrednio na zwierzę. Możesz ją odbić od ściany, od sufitu albo użyć niewielkiego softboxu.

W jaki sposób utrwalić ruch na takich zdjęciach?

Zwierzęta w ruchu są niezwykle problematyczne do fotografowania. Nie jest łatwo zrobić zdjęcie psu, który skacze do freezby albo piłeczki. Mogą Ci jednak w tym pomóc odpowiednie ustawienia aparatu. Najważniejsze jest to, żebyś zastosował krótki czas migawki. Dzięki temu ruch zwierzęcia zostanie na chwilę zamrożony. Powinno być to co najmniej 1/200 sekundy, a najlepiej 1/500 albo 1/1000. Zdjęcia zwierzęcia w ruchu wymagają też dużej ilości światła. Do edytowania takich zdjęć przydadzą Ci się odpowiednie aplikacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here