Pop art
Pixabay.com

Andy Warhol jest z pewnością najbardziej znanym na świecie przedstawicielem pop-artu. Nie oznacza to wcale, że nie warto się zainteresować innymi nazwiskami. Wielu zdolnych i ciekawych artystów zajmowało się tą dziedziną sztuki.

Czym był pop-art?

Był to kierunek artystyczny w sztuce, który zaczął się rozwijać zaraz po II wojnie światowej. Wywodził się z ekspresjonizmu. Sformułowania pop-art jako określenia sztuki po raz pierwszy użył krytyk sztuki  Lawrence Alloway. Jego artykuł opublikowano w ,,Przeglądzie Architektonicznym” w 1952 roku. Alloway opisał w nim obrazy, które przedstawiały powojenny wybuch konsumpcjonizmu. Gdy przeciętny człowiek słyszy o pop-arcie, to od razu ma przed oczami dzieła Andy’ego Warhola. Jest on z pewnością oraz z całym szacunkiem najwybitniejszym przedstawicielem tego kierunku sztuki współczesnej. Natomiast osoby, które bardziej interesują się sztuką, poza jego nazwiskiem z dużym prawdopodobieństwem wymienią jeszcze następujące osoby: Roy Lichtenstein, Jasper Johns. Nie będzie można się z nimi nie zgodzić. Lichtenstein i Johns to też bardzo uznani przedstawiciele pop-artu. Obecnie kolekcjonerzy oraz inwestorzy są w stanie zapłacić ogromne pieniądze za to, żeby mieć ich prace w swoich zbiorach. Interesujący jest również fakt, że obecnie występuje wielu artystów, którzy co prawda nie są tak znani jak Warhol, czy Lichtenstein, ale też mają do zaoferowania wiele interesujących pomysłów.

Antônio Henrique Amaral (1935–2015)

Ten artysta zmarł już parę lat temu. Był buntownikiem. Cały czas był w konflikcie z rządem swojego własnego kraju, czyli Brazylii. Najczęściej powtarzającym się motywem w jego pracach były pewne owoce, a dokładniej banany. Poza nimi namalował też wiele innych interesujących dzieł.

Evelyne Axell (1936–1972)

Była to belgijska feministka. Zasłynęła z wielokrotnie cenzurowanego obrazu, który przedstawiał dziewczynę liżącą loda.

Rosalyn Drexler (1926–)

Na jej dziełach możemy zobaczyć w bardzo oryginalny sposób przedstawione ludzkie postacie. Zajmowała się ona również innymi dziedzinami sztuki popularnej. Zajmuje się też pisaniem scenariuszy do filmów oraz do seriali. W 1973 roku dostała nagrodę Emmy za scenariusz do serialu komediowego „Lily”.

 Erró (1932–)

Erro to islandzki rysownik, który rysowanie traktuje jako sposób na skuteczne oderwanie się od rzeczywistości. Jego prawdziwe nazwisko to Guðmundur Guðmundsson. Dobrze, że zmienił je na prosty do zapamiętania i wymówienia pseudonim artystyczny. Rysuje komiksowe plansze, które zachwycają swoim skomplikowaniem i dopracowaniem.

Jirí Kolár (1914–2002)

To człowiek orkiestra. Jest jednocześnie poetą, pisarzem, rysownikiem i tłumaczem. Mieszkał on w dawnej Czechosłowacji. Był znany przede wszystkim ze swoich dzieł literackich. W 1992 roku otrzymał Nagrodę Jaroslava Seiferta. Jednak tworzył również ciekawe, surrealistyczne kolaże.

Pop art
Pixabay.com

Anna Maria Maiolino (1942–)

Kariera tej włoskiej artystki rozpoczęła się w 1967 roku od wystawy pod tytułem „Nowy brazylijski obiektywizm”. Warto wspomnieć, że ta wystawa zapoczątkowała globalny ruch o tej samej nazwie. Twórczość Maiolino nawiązywała do psychodelicznej kultury przełomu lat 60-tych i 70-tych.

Kojima Nobuaki (1935–)

Tego oryginalnego artystę z Japonii po prostu trzeba poznać. Z pewnością jego dzieła wzbudzały kontrowersje i tak pozostało do dzisiaj. Znany jest przede wszystkim z tego, że posiada stałą ekspozycję w nowojorskim Museum of Modern Art. Do jego dzieł pozował Jasper Johns. Japończyk owinął go we flagę, która przypominała Gwiaździsty Sztandar.

Dalila Puzzovio (1945–)

Kariera tej artystki rozpoczęła się od projektowania odzieży i obuwia. Jej najbardziej znanym dziełem są dwa wielkie sandałki na platformach (podobne do tych, które umieściliśmy poniżej). Jej dzieło nosi tytuł “Dalila doble plataforma”. Artystka wygrała drugą w historii edycję konkursu Di Tella Prize.

Pop art
Pixabay.com

Jak widzicie pop-art, to nie tylko Andy Warhol. Warto znać też innych artystów, którzy reprezentują ten nurt w sztuce. Zachęcamy również do komentowania i to tego, żeby przejrzeć obrazy omówionych przez nas osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here