Ekspresjonizm
Pixabay.com

Słowo „ekspresjonizm” pochodzi z łacińskiego expressio oznaczającego wyraz, wyrażenie. Ten kierunek w sztuce rozwinął się w Niemczech w pierwszym 30-leciu XX wieku. Był formą sprzeciwu wobec naturalistycznej postawy. Ekspresjonizm w sztuce został stworzony przez pokolenie urodzone pomiędzy rokiem 1875, a 1895. Jego największy rozkwit oraz aktywność można było zaobserwować w latach 1910-1925.

Czym był ekspresjonizm?

Ekspresjonizm był kierunkiem w sztuce, który charakteryzował się wyrażaniem przez artystów silnych uczuć. Królowała wtedy spontaniczność, pozwolenie sobie na emocjonalność oraz kierowanie się instynktem. Wiele inspiracji czerpano również ze sztuki dziecięcej, ludowej, oraz pierwotnej. Najważniejsza w ekspresjonizmie była ekspresja, czyli swobodne i intensywne wyrażanie uczyć. Dzięki niej twórcy mogli w sposób zwielokrotniony oraz dramatyczny pokazywać swoje przeżycia wewnętrzne. Ekspresja jest zjawiskiem o bardzo dużej sile. To słowo oznacza dokładnie uzewnętrznienie przeżyć. Natomiast ekspresjonizm to pewna tendencja, maniera oraz środek wyrazu, który był wykorzystywany przez wielu artystów w różnych epokach. Wiele dzieł ekspresjonistycznych można odnaleźć na przykład w Luwrze. Czasami artyści malowali w ten sposób przez całą swoją karierę, a czasami po prostu mieli taki okres w życiu.

Ekspresjonizm
Pixabay.com

Jakie cechy mają dzieła ekspresjonistyczne?

Ten kierunek w malarstwie charakteryzował się deformacją oraz ostro zamalowanymi konturami przedmiotów. Twórców oraz wyznawców ekspresjonizmu przerażała pustka oraz jałowość współczesnego życia. Sprzeciwiali się wszechobecnemu wszędzie prymitywizmowi i materialnemu podejściu do życia. W dodatku artyści obawiali się, że rozwijająca się technika i mechanizacja, będą zagrażały ludzkiej wolności. Ekspresjonizm polegał na wyrażaniu uczuć artysty. Ten kierunek w sztuce buntował się przeciwko naturalizmowi oraz mieszczańskiemu podejściu do życia. Ekspresjoniści uważali, że celem sztuki jest tworzenie obrazu wewnętrznego świata człowieka. Zadaniem sztuki było odtworzenie własnych przeżyć wewnętrznych, wyrażenie napięć duchowych, takich jak niepokój, czy przerażenie. Przykładem dzieła ekspresjonistycznego w Polsce są „Hymny” J. Kasprowicza. Natomiast jeżeli chodzi o malarstwo, to za ekspresjonistów w największym stopniu trzeba uznać V. van Gogha i E. Muncha.

Ekspresjonizm
Pixabay.com

Najważniejszy ośrodek ekspresjonizmu

Głównym ośrodkiem tego kierunku było ugrupowanie Die Brcke założone w 1905 roku. W jego skład wchodziły następujące osoby: E.L. Kirchner, E. Heckel, K. Schmidt – Rottluff, E. Nolde, M. Pechstein. Drugą grupą ekspresjonistów byli członkowie Der Blaue Reiter. To ugrupowanie zostało założone w Monachium w 1911 roku. Zmierzało ono w kierunku ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Członkowie tej grupy to między innymi: W. Kandinsky, F. Marc, A. Macke, P. Klee. W Polsce ekspresjonizm był reprezentowany przez formistów. Należeli do nich między innymi: A. Pronaszko, Z. Pronaszko, F. Czyżewski, A. Zamoyski, L. Chwistek, K. Winkler, St. I. Witkiewicz. Wszyscy wymienieni tutaj artyści zajmowali się sztuką silnie zrytmizowaną, która wynikała z wyobraźni konstrukcyjnej. Formalnie polscy ekspresjoniści byli najbardziej zbliżeni do futurystów. Wywarli oni bardzo duży wpływ na malarstwo w Polsce w XX wieku.

Przedstawiciele ekspresjonizmu w Europie

Pierwszym z nich był Heckel Erich. To niemiecki malarz i grafik urodzony w 1883 roku. Ericha należy zaliczyć do przedstawicieli ekspresjonizmu i jednego z współzałożycieli Die Brcke. Artysta zajmował się tworzeniem grafiki, kompozycji figuralnych oraz portretów, pejzaży, przede wszystkim ekspresjonistycznych. Na jego obrazach można znaleźć naprawdę wiele elementów symbolicznych. Tworzył również malowidła ścienne. Jego najważniejszymi dziełami były: Rote Haeuser oraz Szklisty dzień. Drugim przedstawicielem ekspresjonizmu, o którym chcielibyśmy na sam koniec wspomnieć był Eugne Henri Paul Gauguin, który urodził się w1848 w Paryżu. Najbardziej znany był z następujących dzieł: Marzenia, Pejzaż, Wnętrze Lasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here